Reklama

3.odboj-máte v rodině postižené totalitním systémem?

mamut (So, 18. 4. 2015 - 17:04)

: Po r. 1989 nezůstal kámen...Jak by mohli být bezpartijní úplatní, nekompetentní a demoralizovaní ? Vždyť přece nepodlehli, neshrbili záda a do strany nevstoupili ? Takže - ono je to trošku jinak. Jak neustále tvrdím - je to jen a jen o lidech. Ne o stranách, barvách aj. Lidé si tvoří režimy. Nebo s nimi alespoň mlčky souhlasí či nesouhlasí. A vlezdoprdelkové, hajzlíci a podvodníci všeho druhu se najdou všude. A když se loď potápí, krysy utíkají první. A za nějakou kletbu českého národa nemůže nějaký komunismus (který tu ostatně nikdy nebyl) ale český národ sám. Ostatně to dnes zdatně dokazují jeho čelní představitelé i řadoví občané, kteří pro změnu zase poslušně panáčkují před EU, NATO a USA.

D (Pá, 17. 4. 2015 - 13:04)

Problémem je, že po r. 1989...: Po r. 1989 nezůstal kámen na kameni a všichni komunisti, co měli nějaké funkce ve státní správě je museli opustit. Na jejich místa byli dosazeni rychlokvašení "odborníci na vše" z řad OF. Dost jich bylo také z řad emigrantů.

Vždyť drtivá většina z těch, co měli červenou knížečku, ji někdy na přelomu listopadu a prosince 1989 stejně hodila po předsedovi své základní organisace, a šla cinkat klíči se všemi ostatními. Některé "staré struktury" byly sice vyhozeny na dlažbu, nicméně na jejich místa nastoupili komunismem neméně demoralisovaní, úplatní a nekompetentní bezpartijní. Navrátilců z ciziny byla jen hrstka, takže nemohli postkomunistické tragédii jakkoli zabránit - a někteří (viz Kožený) se na ní ještě i úspěšně přiživili.

Resistentní komunistické "staré struktury" si pak ještě navíc během pár let vybudovaly nové struktury v podnikatelské sféře, a těch pak hojně využívaly ke korupci a bezohlednému okrádání veřejného sektoru i řadových občanů.

Postkomunismus tak vždy byl - a dosud je - pouhou slábnoucí extenzí staré, a druhdy opravdu příšerné, komunistické kletby českého národa.

pepa (Pá, 17. 4. 2015 - 13:04)

Problémem je, že po r. 1989...Opravil bych to,že jejich jedinou kvalifikaci bylo: umět se zlejt, jak carsky důstojník. Až na výjimky...

pepa (Pá, 17. 4. 2015 - 13:04)

Také že různá média...Je to prostě jen boj o moc a prachy. Propaganda,cílený chaos,a lež.a v tomto marasmu urciti jedinci profituji, a ostatní jsou jen manipulovani otroci.

mamut (Pá, 17. 4. 2015 - 13:04)

V dnešní době vám nic...Také že různá média sleduji a pozorně si z nich vybírám. To jsem ostatně činil i za minulého režimu, protože jsem měl možnost cestovat a sledovat masmédia, která byla pro většinu lidí doma nedostupná. Faktem je, že o objektivitě některých by se dalo s úspěchem pochybovat. Např. francouzský tisk psal o diskriminaci cikánské populace u nás v době, kdy se u nich pořádaly pogromy neonacistických pravičáků na cikánské a přistěhovalecké lágry na předměstích Paříže a dalších měst.

mamut (Pá, 17. 4. 2015 - 13:04)

Kdyby byl Václav Fischer...Problémem je, že po r. 1989 se k moci dostali různí aktivisté OF, bez jakýchkoli zkušeností z řízením, kteří byli schopni vše staré jen kritizovat a bořit, ale bez reálného programu. Jejich jedinou kvalifikací pro výkon funkce byl odpor ke komunismu a hospodské známosti. Nechci kopat do mrtvoly, ale hodně politiků dnes přiznává, že např. S. Gross na svou funkci prostě neměl. A takových bylo více. Své neumětelství nahrazovali svatým obrazoborectvím (kácením pomníků, přemalováváním tanků a jinými zhovadilostmi). Divoká privatizace a víra v sílu peněz dílo zkázy jen korunovala. Nevím, jak můžete tvrdit, že státní správa je nevýkonná, zkorumpovaná atd., protože je dědičkou správy komunistické. To je lež jako věž a nebetyčná blbost. Po r. 1989 nezůstal kámen na kameni a všichni komunisti, co měli nějaké funkce ve státní správě je museli opustit. Na jejich místa byli dosazeni rychlokvašení "odborníci na vše" z řad OF. Dost jich bylo také z řad emigrantů. Ti si jen zchladili žáhu na bývalých funkcionářích, aniž by ovšem sami měli nějaké odpovídající znalosti (kromě snad znalosti cizího jazyka). Takže za dění ve státě nemůžou nějací komunisti, ale hurárevolucionáři, kteří se dostali k dobře zasypaným korytům a považovali je za doživotní pašalík.

D (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

Vyvracet Vám to nebudu....V dnešní době vám nic nebrání sledovat třebas i islandská, ruská nebo čínská média, podobně jako média jakékoli jiné provenience, jakož i jakékoli loajality, politické orientace nebo spinu. Je pak jen na vás, co si z nich vyberete a jak si to přeberete.

mamut (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

Víte, jakmile je nějaký...Vyvracet Vám to nebudu. Nemělo by to smysl. Neřekl bych, že dnešní knihomolové jsou objektivnější. Ono záleží na tom, pro koho pracují a kdo chce co slyšet. To je jak s "objektivitou" zpráv, které jsou nám denně předkládány. Např. o dění na Islandu jsem už dlouho neviděl ani čárku. A informace o Rusku a Číně ? Škoda mluvit.

D (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

Takový Václav Fischer -...Kdyby byl Václav Fischer nějakou bezskrupulózní hyenou, ještě by si ve staré postkomunistické vlasti sám pořádně nahrabal. To máte pravdu. A jak už jsem mhohokrát uvedl, postkomunistická státní správa je nevýkonná a zkorumpovaná právě proto, že je dědičkou státní správy komunistické. Zdědila po ní mizerné technické vybavení, demoralisovaný, úplatný a nevýkonný personál i nepoužitelné know-how. Kdo si zvykl na civilisované podnikání na Západě, a pak na ně chtěl navazovat v postkomunistickém Československu/Česku, pak logicky zle pochodil.

Naopak dobře se v postkomunismu vždy dařilo zdejšími poměry uhnětenému bolševicko-technokraticko-aparátnicko veksláckému bahnu, ruským ex-špiónům KGB, plus pár mladým bezskrupulózním arivistům s hroší kůží a trojitým trávením typu Kellnera, Koženého, Tykače, Krejčíře či Bakaly.

D (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

Doc. Drbohlav je nepochybně...Víte, jakmile je nějaký historický fenomén již uzavřenou kapitolou, začnou se v něm rýpat lidé z různých vědeckých ústavů a universit, kteří pak bez větších emocí a ideologických zájmů více či méně přesně zrekonstruují jeho skutečný rozsah, strukturu a všechny možné relevantní souvislosti.

Nějací političtí aktivisté a žurnalisté uvízlí na jedné straně železné opony, tvořící v době, kdy je daný fenomén ještě stále živý, odříznutí od mnohých klíčových informací, a realizující navíc svoji vlastní ideově politickou agendu, měli prakticky nulovou šanci analyzovat podobný fenomén objektivněji než dnešní vědečtí drtiči dat a knihomolové.

Buď jak buď, v letech 1948-89 emigrovaly z Československa na Západ řádově statisíce lidí, a převážná většina z nich se už natrvalo nikdy nevrátila zpátky. To je bez debat.

Petr (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

Spratkove...

Petr (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

Všichni co jsme za těch...Nová dnes jsou děti hodnoceny dle toho, jestli je tatínek podnikatel, či obyčejný rodič. Splátkové si dovolí to,co za komancu ani z třetiny.

Pepek (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

Všichni co jsme za těch komančů vyrůstali a nebyli jsme s níma u koryta, tak jsme na to dopláceli! Stačilo chodit do školy! Soušky hodnotily žáky podle toho, čí rodiče byly v partaji a čí né! Já jsem jenom chodil každý den ráno na stranu a šahnout jsem si na to od soudruhů nenechal!

mamut (Pá, 17. 4. 2015 - 12:04)

: Kdybyste byl tak schopný,...Takový Václav Fischer - kdyby byl tak chytrý a schopný, nenechal by se nachytat. Zrovna jeho příklad není ten pravý. Nechtěl bych zde rozvádět, jak přišel ke svému majetku. A nevýkonná a zkorumpovaná státní byrokracie ? Tak to jediné jste přesně vystihl. Zapomněl jste ovšem dodat, že to bylo po r. 1989 - tedy v té Vaší opěvované "demokracii a svobodě".

mamut (Pá, 17. 4. 2015 - 11:04)

Doc. Drbohlav je nepochybně autoritou, ale pouze jednou z mnoha. Stačí prolistovat Tigridovu knihu "Politická emigrace v atomovém věku". Ty počty emigrantů jsou opravdu značně různorodé a lišící se podle toho, kdo a z jaké strany na daný problém nahlížel. A existuje fůra různých statistik, vypracovaných mezinárodními organizacemi, které se řádově značně rozcházejí. Jak řekl jistý politik - věřím jen statistice, kterou sám zfalšuji.

D (Pá, 17. 4. 2015 - 11:04)

Divím se, že tady ještě...: Kdybyste byl tak schopný, určitě by z Vás musel být nejméně milionář - vždyť ve "svobodném" světě přece není problém plně rozvinout své nadání. Na rodiče bych svou vlastní neschopnost nikdy nesváděl.

Vy ale houby víte, kolik peněz a jiných vezdejších statků vlastním. Dětství a mládí proživořené v komunismu a postkomunismu však nepřidá na životní úspěšnosti téměř nikomu - ani lidem podprůměrně, ani nadprůměrně talentovaným.

Dokonce i relativně úspěšní lidé, kteří prožili část života v komunistickém a postkomunistickém svrabu, mohou oprávněně tvrdit, že by byli ještě daleko úspěšnější, kdyby jim bylo dopřáno vyrůstat odmalička v demokracii a tržní ekonomice.

A jsou i tací, kteří zaznamenali fenomenální úspěch na Západě, pak se vrátili do postkomunistického Československa/Česka, a tady je zdejší bezskrupulózní hyeny obraly téměř do poslední nitky, za nečinného přihlížení nevýkonné a zkorumpované státní byrokracie. Takový Václav Fischer o tom jistě ví své...

D (Pá, 17. 4. 2015 - 11:04)

Divím se, že tady ještě...: A že by zrovna takový významný emigrant, jako byl Pavel Tigrid, lhal, to se mi nechce věřit.

Zatím jste jaksi opomněl tu na ten jeho výrok o počtu emigrantů po sovětské invazi v roce 1968 zanechat jakýkoli link.

Jinak mi ale uniká, proč by zrovna Pavel Tigrid měl být závaznou autoritou na data tohoto typu. Pokud vím, byl to žurnalista, krajanský aktivista na Západě, a později polistopadový politik a ministr kultury. Naopak nevím nic o tom, že by se Tigrid jakkoli zabýval historicko-statistickou analýzou migrace československého či českého obyvatelstva. Tou se naopak profesionálně a vědecky zabývá mnou citovaný docent Drbohlav.

4.odboj (Pá, 17. 4. 2015 - 10:04)

Je načase aby už konečně začal.

mamut (Pá, 17. 4. 2015 - 00:04)

jo a ještě jsem si...To, co tu uvádíte, je jen hrstka jedinců, kteří uspěli. Ale pořád mi chybí ty Vaše statisíce lidí. Já bych zase mohl uvést plno opačných případů. Pořád to nemění nic na faktu, že většina lidí zůstala a režim podporovala. Jenže problém je v tom, že ty uřvané a "ublížené" je víc slyšet.

mamut (Pá, 17. 4. 2015 - 00:04)

: Drtivá většina lidí...Divím se, že tady ještě vůbec někdo zůstal. On si ty počty emigrantů každý upravuje, jak se mu to hodí do krámu. Nikde jsem netvrdil, že se vrátili všichni a že se měli všichni špatně. A že by zrovna takový významný emigrant, jako byl Pavel Tigrid, lhal, to se mi nechce věřit. Měl jsem možnost cestovat a poznávat ten Váš "civilizovaný" život na Západě. Nevím, kolik zemí jste navštívil Vy, ale to, co jsem kolikrát měl možnost vidět, mělo k nějaké "civilizaci" dost daleko. K tomu Vašemu zdevastovanému životnímu prostředí - běžte se podívat do USA. Ropná havárie v Mexickém zálivu, domky postavené na skládkách chemického odpadu, zplundrovaná příroda Aljašky po těžbě ropy a zlata, to samozřejmě podle Vás nic neznamená. Moře zasypané odpady a plovoucí ostrov odpadů o velikosti Francie v Tichém oceánu, za to USA a kapitalisti vůbec nemohou. A ta Vaše kdyby ? Kdybyste byl tak schopný, určitě by z Vás musel být nejméně milionář - vždyť ve "svobodném" světě přece není problém plně rozvinout své nadání. Na rodiče bych svou vlastní neschopnost nikdy nesváděl.

Reklama

Přidat komentář