Pandemie koronaviru prohnala české zdravotnictví „urychlovačem“ a definitivně změnila jeho tvář. V několika měsících muselo akceptovat a prodělat změny, na něž by si za obvyklých podmínek zvykalo ještě několik let. Především v oblasti moderních technologií a tolik skloňované telemedicíny. Zatímco někteří lékaři si zavedení telemedicíny pochvalují, jiní poukazují na její zásadní nedostatky – zejména v oblast plic.
„Zbývalo mi několik měsíců, možná rok, lékaři mě vrátili do života,“ říká téměř na potkání čtyřiaosmdesátiletá Lucie Vítková. To, že má rakovinu plic s metastázami, se dozvěděla před rokem a osmi měsíci – lékaři jí po sérii testů nasadili okamžitě imunoonkologickou léčbu, ta jí perfektně zabrala a paní Lucie se cítí jako před nemocí.
„Má migrénu? Asi to chce více sexu,“ nebo: „Migréna, tak to tě jenom bolí hlavička.“ Každý z nás se pravděpodobně někdy setkal se zlehčujícími poznámkami tohoto typu. Často si možná ani neuvědomujeme, jak daleko jsou od pravdy a jak moc ztěžují život lidem, kteří s touto nemocí bojují. Své o tom ví i Markéta R., která si podobné komentáře zažila na vlastní kůži.
Roušky jsou bohužel opět žhavé zboží a do konce roku se na tom zřejmě nic nezmění. Základní ochranu dýchacích cest lze koupit v lékárnách, na internetu či dokonce ve večerkách. Otázkou však je, zda nás dokáží nabízené výrobky před koronavirem uchránit. Za účinnější roušky jsou často považovány ty, které jsou vyrobeny z nanomateriálu. Podle ředitelky společnosti Nano Medical Marcely Munzarové je ovšem většina nabízených nanoroušek spíše podvodem na zákazníky.
V současné době přibývá pacientů s těžkým průběhem onemocnění Covid-19 a zároveň ubývá lékařů a kvalifikovaných zdravotníků. Jako řešení se mimo jiné nabízí povolat mediky na pomoc do zdravotnictví – ale co přesně tam mají dělat? Jak přesně mají současnou situaci zachraňovat? Většina z nich zatím nastupuje do pozice zvané „dělník ve zdravotnictví“, a to i medici z vyšších ročníků.