Reklama

Přijdeme o schopnost rozmnožovat se?

Vliv osvětlení na hormonální systém byl již jednoznačně prokázán celou řadou studií. Když například průkopník vědy o světle, Američan John Ott, po celý den nepřetržitě vystavoval ryby silnému zářivkovému světlu, přestaly zcela klást vajíčka. Po omezení osvětlení na osm hodin denně se ale jejich reprodukční schopnost opět obnovila.

Stejných výsledků pak dosáhl i u dalších živočichů (činčil, norků, krys a jiných laboratorních zvířat). Lze proto předpokládat, že i stále častější výskyt neplodnosti v západní civilizaci má příčinu právě ve světelných podmínkách, které se významně liší od těch přirozených.

Zmiňovaný badatel ostatně vyzkoušel příznivé účinky slunce i na své vlastní osobě. Odmalička nosil kvůli zhoršenému zraku brýle a v dospělosti trávil hodně času v uzavřených místnostech s nedostatečným osvětlením. Postupem času začal trpět vážnými kloubními problémy, a dokonce musel při chůzi používat hůl. Rozhodl se proto léčit své problémy sluncem a odjel na zdravotní dovolenou na Floridu. Ačkoliv tam ale celé dny pobýval na slunci, žádné zlepšení se nedostavilo ? po celou dobu totiž nosil na očích, buď sluneční, nebo dioptrické brýle. Po návratu z dovolené se mu ovšem jeho brýle rozbily a on musel strávit dva týdny bez nich. Přitom došlo k něčemu neuvěřitelnému: stav jeho kloubů se zlepšil natolik, že mohl odložit hůl. Příčinou jeho potíží totiž byl fakt, že celý život dopadalo do jeho očí světlo filtrované přes skla brýlí, které pohlcovalo některé části jeho spektra. Tento výsledek Dr. Otta povzbudil natolik, že po zbytek života pokračoval ve sluneční terapii (samozřejmě bez brýlí). Nejen, že se mu potíže s pohybovým aparátem nikdy nevrátily, ale dokonce se mu zlepšil zrak natolik, že i ve vysokém věku používal brýle pouze na čtení velmi malých písmen.

Autor Peter Sale

Reklama
Reklama

Komentáře

Pytel (Pá, 10. 7. 2009 - 08:07)
Už aby to bylo.
Z (Pá, 10. 7. 2009 - 12:07)
... dopadalo do jeho očí světlo filtrované přes sklad brýlí, ...
Reklama