Reklama

Výskyt tuberkulózy za 10 let klesl téměř o polovinu

Počet případů tuberkulózy klesl za deset let téměř o polovinu, v loňském roce bylo podle předběžných dat léčeno 471 nemocných. Klesající trend nezhoršilo ani zrušení povinného očkování proti tuberkulóze v listopadu 2010. Odborníci začínají zvažovat, zda je nutná několikaměsíční izolace všech nemocných.

Po několika letech stagnace bylo v roce 2017 poprvé, kdy jsme se dostali pod 500 případů za rok,“ vysvětlil.Jiří Wallenfels z Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Nemocnice Na Bulovce. Počet nemocných je podle něj v rámci Evropy mezi nejlepšími, jako je Finsko, Řecko, Kypr nebo Island.

Těžíme i z toho, že podíl cizinců ze subsaharských zemí je u nás nízký,“ dodal Wallenfels. Cizinců byla mezi nemocnými asi třetina, 28 případů byli lidé narození na Ukrajině, 22 na Slovensku, přes desítku z Rumunska, Vietnamu, Mongolska a dalších 48 z 24 zemí.

Mezi nemocnými převládají muži, bylo jich 344. Podle Wallenfelse je to také proto, že jich je víc mezi vězni, bezdomovci a alkoholiky. Největší nemocnost je u nich ve věkové skupině 50 až 59 let, zatímco u žen nad 75 let. U dětí lékaři zjistili šest případů tuberkulózy. Nejvíc případů bylo v Praze, na druhém místě byl Plzeňský kraj, kde nemocnost zvyšovali cizinci z Rumunska. Třiadvacet lidí nemoci podlehlo, více pacientů zemřelo z jiných důvodů.

Nejčastěji tuberkulóza zasahuje plíce, postižen ale může být kterýkoliv orgán, včetně ledvin, mozkových obalů či kostí. Pacient je vyčerpaný, trápí ho teploty a nutkavý kašel, kterým infekci šíří. Přenáší se po delším a těsném kontaktu, což je hlavně v rodinách, ale může to být i na pracovišti, ve škole či v restauraci. U některých typů stačí k nakažení osm hodin, u mírnějších asi 40 hodin. Ne u všech nakažených se ale nemoc rozvine.

Reklama

Protože je nejnakažlivější před zahájením léčby, zvažují odborníci, že by se v současné době povinná dvouměsíční léčba v nemocnici mohla změnit u některých pacientů na domácí léčení. Kolem 13 procent případů nepostihuje plíce, nejsou proto nakažlivé vůbec. Po propuštění z nemocnice pacienti berou ještě další asi čtyři měsíce léky.

Podle přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty a Thomayerovy nemocnice v Praze Martiny Vašákové současná zákonem nařízená izolace lidí i s podezřením na tuberkulózu není povinná v žádné západoevropské zemí. Čtrnáct zemí neizoluje ani vysoce nakažlivé případy, aniž by se u nich nemocnost jakkoliv zvyšovala. Odborníci proto navrhují zahájit diskusi o tom, jestli by se povinnost neměla vztahovat jen na pacienty, kteří nespolupracují s lékařem nebo mají těžkou či lékům odolnou formu.

Bakterie tuberkulózy je velmi přizpůsobivá, některé kmeny nereagují na určitá antibiotika. Úmrtnost může být až 40 procent, u nejodolnějšího typu, na který nezabírají téměř žádné léky, až 60 procent.

Tuberkulóza, dříve souchotiny, je vysoce nakažlivé onemocnění, které může končit i smrtí. V Česku se proti ní plošně očkovalo od roku 1953, povinné očkování bylo zrušeno před několika lety.

Počty hlášených případů tuberkulózy v posledních letech:

Rok Počet případů celkem: Případy u cizinců: Počet úmrtí celkem:
2017 471 147 23
2016 517 151 26
2015 516 110 22
2010 680 117 28
2007 871 * *
2005 1007 130 56
2000 1442 * *
1995 1834 * *
1990 1937 * *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: ÚZIS, Národní jednotka dohledu nad TBC Nemocnice Na Bulovce

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

no (Pá, 27. 7. 2018 - 14:07)
Samé kecy. Při školení plicních lékařů jich 45% minulý rok nedokázalo pulmunální (plicní) formu Tuberkulozy poznat. A očkování proti Mycobakterii Tub. nikdy nefungovalo.
Míla (Po, 30. 7. 2018 - 13:07)
Rakušani uvádí pravý opak, Poláci uvádí trojnásobný výskyt Tuberkulozy, než před deseti lety, Maďaři také, Němci cca dvojnásobný výskyt. A u nás zase nic. Jaké pako píše takovéhle články?
Marta (Po, 30. 7. 2018 - 23:07)
Rakušani uvádí pravý...Tak proste u nas jsou takova data. Nechapu. Misto toho, abyste byli radi, tak nadavate. Proc je v Nemecku a Rakousku vyssi vyskyt je snad kazdemu jasne - maji tam vice pristehovalcu, kteri trpi rozlicnymi chorobami, ktere proste v zemich s dobrymi zivotnimi podminkami jsou jiz na ustupu. Ty lidi si tu tuberkulozu privezli ze zemi zmitanych valkou, z utecenskych taboru atd. Proc se zvysuje vyskyt tuberkulozy v Polsku, netusim a zajimal by mne zdroj techto informaci.
U nás je patrn… (Út, 31. 7. 2018 - 09:07)
Tak proste u nas jsou takova...které skončilo teprve před 2 lety. V Německu se neočkovalo nikdy a Polsko skončilo někdy před 30 lety. Rakousko asi před 20 lety. Až uplyne delší doba od zrušení očkování, tak výskyt taky stoupne. Další věc je u nás stále povinná ústavní izolace, takže snížení možnosti setkat se s nákazou. Jinde pobíhají tuberáci volně po světě. Mají být doma, ale kdo to kontroluje ? Jistě je to nekorektní, aby dávali doktoři informace o tuberácích policii.
Franc (St, 1. 8. 2018 - 12:08)
Kdo takovéhle články píše? Když se ptám sousekdy, která je na plicním v Ostravě, tak říkala že tam mají tak tisíc pacientů s tuberou za rok. A to je jen jeden špitál.
Marta (St, 1. 8. 2018 - 23:08)
Kdo takovéhle články...Tak to bude asi nekde problem, protoze zde je jako zdroj dat uvaden ÚZIS, Národní jednotka dohledu nad TBC Nemocnice Na Bulovce . Jedna se o hlasene pripady. Hlaseni je predpokladsm povinne. Ze by nemocnice nestihaly hlasit?
Adam (Po, 6. 8. 2018 - 00:08)
Je to pořád stejné, naposled se to řešilo s parazity. Vyplňovat pořád další i další formuláře a dohadovat se s papírovými čerty, pardon úředníky že jiná pracoviště nic nehlásí a jak je tedy možné že naše si dovoluje tak činit a následně tři kontroly během půl roku nás přesvědčili, že je nutné nikam nic nehlásit, nebo si jen vytvoříme problémy.
Reklama