Reklama

Tajemné placebo

Lékaři jsou po celá staletí vychováváni svými pacienty k tomu, aby dodržovali rituál předepisování léků. Většina lidí má pocit, že lékař nebere jejich stížnosti vážně, pokud nedostanou kousek papíru s nerozluštitelnými, magickými značkami. Pro pacienta představuje lékařský předpis stvrzenku na zaručené uzdravení. Je to lékařův příslib dobrého zdraví. Je to psychologická pupeční šňůra, která zajíšťuje výživu a spojení mezi lékařem a pacientem.

Doktor ví, že tím základním, co pomůže pacientovi zbavit se utrpení, je spíše samotný předpisový lístek, než to, co je na něm napsáno. Léky nejsou vždy potřeba. Ale víra v uzdravení ano. A tak v případech, kdy prospěje duševní posila mnohem více než pilulka slavného jména třikrát denně, může lékař předepsat placebo.

Toto podivně znějící slovo, placebo, označuje jev, který vede lékařskou vědu ke zcela revolučnímu pojetí teorie i praxe medicíny. Studium placeba otevírá širokou oblast vědomostí o tom, jakým způsobem se lidské tělo samo uzdravuje a o tajemné schopnosti mozku nařídit biochemické změny potřebné pro boj s nemocí.

Slovo placebo pochází z latinského "potěším". V běžném smyslu je placebo imitací léku - obvykle neškodná tableta vyrobená z mléka a cukru, udělaná tak, aby vypadala jako opravdová - která se podává spíše pro uklidnění pacienta, než aby naplňovala nějakou jasně určenou organickou potřebu. Poslední dobou se však placeba užívalo nejčastěji při testování nových léků. Účinky preparátu se porovnávají s účinky dosaženými podáním placeba.

Po dlouhou dobu bylo placebo u velké části lékařů v celkové nevážnosti. Mnozí lékaři spojovali tento termín spíše s šarlatánskými prostředky a "pseudomedikamenty". Také vznikal dojem, že se placebo stává jakousi zkratkou pro některé lékaře, neschopné věnovat potřebný čas a úsilí na zjištění skutečné příčiny pacientových obtíží.

Reklama

Dnes se ovšem kdysi opovrhovanému placebu dostává vážné pozornosti vědců. Badatelé v oblasti medicíny jako například Dr. Arthur K. Shapiro, zesnulý Dr. Henry K. Beecher, Dr. Steward Wolf a Dr. Louis Lasagna nalezli pádné důkazy svědčící o tom, že placebo může jako účinný lék nejen vypadat, ale také tak působit. Nepovažují je tedy pouze za psychologickou podporu při léčení určitých pacientů, nýbrž za autentický terapeutický prostředek, schopný změnit chemické procesy v těle a napomáhat mobilizaci obranného systému těla k boji s poruchou nebo nemocí.

I když není úplně jasné, jakým způsobem placebo v těle funguje, existují teorie některých badatelů, že aktivuje mozkovou kůru, což vede k zapojení celého endokrinního systému a zvláště nadledvin. Ať už jsou přesné cesty skrze mysl a tělo jakékoli, existuje dostatek důkazů o tom, že placebo může být zrovna tak účinné - a někdy dokonce více - něž léky které nahrazuje.

"Placebo," napsal Dr. Shapiro v American Journal of Psychoterapy, "může mít výrazný vliv na organická onemocnění, včetně neléčitelných zhoubných nádorů." Člověka nutně napadá, zda by tento fakt nemohl být klíčem k zdokumentovanému, záhadnému uzdravení pacientů trpících rakovinou poté, co začali užívat lék Laetril, přestože se žádnému z velkých národních center pro výzkum rakoviny nepodařilo prokázat jakoukoli léčivou hodnotu této látky. Názor, že by tedy lékaři mohli přestat s předepisováním farmakologicky aktivních léků, je samozřejmě absurdní.

Zdroj: Anatomie nemoci - Norman Cousins - Pragma

Reklama

Komentáře

Jiří (Čt, 21. 6. 2001 - 10:06)
To je naprostý nesmysl, že existuje nějaký placebo efekt. Neuznávám šarlatány, homeopaty, léčitele a podobnou sebranku oblbovačů. Proč si myslíte, že zdravotní pojišťovny za to neplatí? Soustřeďme se na to, aby doktoři léčili pacienty jak nejlépe to jde, aby tlačili na to, aby nové, odzkoušené a progresivní léčebné metody (laserové korekce očních vad, transplantace, nové metody ošetřování zubů, některé typy plasticko chirurgických výkonů, atd. atd.) byly postupně zlevňovány, hrazeny pojišťovnami - alespoň částečně, apod. To je pokrok v medicíně, ne to, že obyčejný člověk prostě není léčen jen proto, že na to nemá, v lepším případě je léčen šlendriánsky stylem "ono to nějak dopadne". Šarlatáni a placebo jsou levní pro zdravotní systém, ale ne pro pacienta. Dnešní medicína, jak je vidět, umí vyléčit i karcinom plic, ovšem jen tehdy, jde-li o vlivného člověka. A samozřejmě bez doplácení, vždyť ON je něco jako bůh...A jeho žena bohyně.
Lékaři, chovejte se více jako doktoři a ne jako byznysmeni, kterým jde jen o zisk! Pokud stále křičíte a stávkujete kvůli platům, pověste své řemeslo na hřebík a jděte do byznysu. Lidské zdraví není zboží a Vy jste placení z pojištění - našich odvodů a nemalých (problémy si řešte jinde, ne v ordinacích či v nemocnici). Bojujte do posledního dechu za naše zdraví a životy bez ohledu, kolik Vám či farmaceutickému průmyslu z toho "kápne" a budete u nás, pacientů navždy v úctě.
Zdeněk (Čt, 21. 6. 2001 - 02:06)
Jednoho dne jsem navštívil lékaře s celkem konkrétními srdečními potížemi.Jsem mladý člověk a byl jsem přesvědčen, že všechny potíže jsou produkt stresu a náročného životního stylu.Když člověk podniká a studuje , je toho na něj hodně. Prodělal jsem všechny vyšetření od rozboru krve po ultrazvuk srdce a výsledek byl nulový. I kdyz jsem lékařce řekl, že jsem s tímto výsledkem počítal, celkem se mračila, že na mě nenašla žádnou chorobu. Naštěstí u mě to vyvolalo naprosto opačný efekt a potíže skoro zmizely. Lidé se silnou povahou občas mívají subjektiví potíže, které lékařská věda naprosto "objektivně" vyloučí a oni tím trpí mnoho let, než na ně najdou "vlastní" lék, který většinou spočívá v tom,že na danou potíž prostě zapomenou. Bohužel, po čase se někdy objeví jiná "choroba", vyvolávající úplně jiné syndromy, a "boj" začíná znovu.... V dnešní uspěchané době se najde málo lékařů, kteří dokážou vyslechnout člověka se všemy jeho problémy a neuvědomují si, že nemoc ducha se dokáže projevit jako nemoc těla. V lepším případě ho klasifikují jako blázna. Doufám , že moje slova někomu pomohla. Na závěr jeden vzkaz : Věř svému tělu, měj ho rád a uvědom si, že je jenom tvoje a žádná nemoc v něm nemá co dělat. P.S. Usměj se, pomůže to !
Vilík (Čt, 21. 6. 2001 - 13:06)
Naneštěstí (nebo naštěstí?) člověk není jen tělesná schránka, ale i něco takového, jako duše, nebo mysl, či jak to lze nazvat. Lékaři se, bohužel, po čertech málo nebo vůbec starají o to druhé. Placebo není experiment. Experiment je , když na Vás někdo zkouší řadu registrovaných léků a experimentuje, až něco zabere. Bohužel, procento chorob, které jsou psychického původu, je tak obrovské, že by se z toho asi leckomu zatočila hlava. Lékaři se snaží likvidovat následky ale příčiny nehledají.
JakubS (Po, 25. 6. 2001 - 11:06)
Vazeny pane, rozhodne nesouhlasim s tim, aby bylo neco takoveho jako pomerne snadno (dvojite slepym pokusem)prokazatelny placebo efekt s necim takovym jako je homeopatie a ruzne sarlatanske metody. Je to prave placebo, ktery je casto jedinym vysvetlenim zdanliveho ucinku homeopatickych roztoku. Placebo je funkcni princip. To aby se jim nahrazovala seriozni lecba je samozrejme kravina, takze zbytek vaseho prispevku nebudu komentovat. Penize jsou bohuzel vzdy na 1. miste :-(.
Ales (Pá, 6. 7. 2007 - 01:07)
Pokud se lecive ucinky Laetrilu (B17) pripisuji placebo efektu, tak bych placebo efekt v tomto pripade prirovnal k masove hypnoze. Klinicke studie prevazne v USA samozrejme neprokazaly lecive ucinky B17, jak se shora jiz nekdo zminil, penize az na prvnim miste. Co tedy sousede v Nemecku a Hans Nieper, konkretne Silbersee Hospital? Ja jsem byl svedkem lecby 8 pacientu, 3 v terminalni fazi, jedno 8-lete dite. Vysledky fenomenalni... viva placebo efekt! Musite ale brat 3000-6000mg IV Laetrilu aby jste si ho vyvolali, plus proteo. enzymy, atd..
varchar (Ne, 29. 5. 2016 - 18:05)
Dobrý den,

pokud by měl někdo zájem prodám ampule vitamínu B17 (Amygdalin). Více na: http://1008.wz.cz/temp/amygdalin/
Reklama