Reklama

Rakovina plic a sluníčko

Nedostatek slunečního světla může zvýšit riziko rakoviny plic. Američtí vědci totiž zjistili, že míra výskytu této nemoci je nejvyšší v zemích, které jsou nejvíce vzdáleny od rovníku. Je v nich nejméně slunečních paprsků.

Vědci předpokládají, že vitamin D, který se vytváří v přímé součinnosti se slunečním světlem, může zastavit růst nádorů, protože podporuje faktory odpovědné za odumírání buněk v těle.

Experti z Kalifornské univerzity ve studii, která byla uveřejněna v odborném časopise Journal of Epidemiology and Community Health, zároveň upozorňují, že sluneční záření je také závažnou příčinou vzniku rakoviny kůže. Ta je na vzestupu a každý rok jí ve světě podlehne více než milion lidí.

Vědci vyhodnotili údaje ze 111 zemí ze všech kontinentů. Zjistili, že největší vliv na rakovinu plic má kouření, je to až 85 procent všech případů. Ale svůj podíl má také sluneční záření, hlavně pak paprsky UVB, jež jsou hlavním zdrojem vitaminu D pro tělo.

Záření UVB je tím vyšší, čím více se blížíme k rovníku. Analýza ukázala, že rakovina plic se vyskytuje mnohem více v zemích, které jsou vzdáleny od rovníku, a nejnižší je v jeho blízkosti.

Reklama

Vedoucí výzkumu Cedric Garland soudí, že rakovina plic spolu s mnoha dalšími formami této nemoci obvykle začíná v epitelu, tedy vrchní vrstvě kůže. Rakovina vzniká, když se buňky začnou nekontrolovatelně množit.

Vitamin D stimuluje uvolňování látek, které v kombinaci s vápníkem vytváří substanci podobnou tmelu, která sváže tyto buňky těsně k sobě a může zabránit jejich dalšímu dělení.

Doktor Garland také zdůraznil, že umírněné slunění nezvyšuje výrazně riziko vzniku nejvážnějšího typu rakoviny kůže, melanomu. Umírněné slunění podle něho znamená pět až 15 minut denně během dvou poledních hodin při jasných dnech, kdy je slunci vystaveno 40 procent kůže.

Když je člověk na slunci víc než několik minut, je dobré nosit klobouk se širokou krempou, ale na toto období je třeba vynechat krémy na opalování, protože ty brání vzniku vitaminu D.

Vědci zdůrazňují, že čas pobytu na slunci nutný pro vytvoření dostatečného množství vitaminu D je mnohem kratší než časový úsek pro získání hnědého zabarvení pokožky.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama