Reklama

Plicní arteriální hypertenze (PAH) - smrtelné onemocnění plic

Vzácná forma plicní hypertence postihuje plicní cévy a srdce. Podstatou je vysoký krevní tlak v plicních cévách. Nemoc se projevuje zhoršující výkonností, dušností a zvýšenou únavností. Postihuje jen pár desítek lidí z milionu, úmrtností ale předčí některé druhy rakoviny.

    Bez léčby se z pacienta rychle stává invalida. Když onemocní, obvykle musí změnit životní návyky, opustit zaměstnání a koníčky. To často vede k psychickým problémům a pocitu sociální vykořeněnosti. Možnosti uplatnění jsou omezené, řekla ČTK předsedkyně Sdružení pacientů s plicní hypertenzí Kateřina Nováková.

    Příznaky PAH bývají podle ní zaměňovány s příznaky jiných onemocnění. Kampaň proto chce zvýšit povědomí o příznacích mezi laiky i zdravotníky. Tím by se mohla zkrátit dosud zbytečně dlouhá doba, než je nemoc odhalena.

    “Možnosti léčby plicní hypertenze jsou dnes významně větší, než byly před deseti lety. Přesto nejsou stále zcela uspokojivé. Momentálně dostupná farmakologická terapie je schválená pouze k léčbě PAH. Její účinek významně závisí na stadiu onemocnění, v němž je léčba započata. To také podtrhuje význam časné a správné diagnózy. Přípravky určené k léčbě zbývajících čtyř typů plicní hypertenze nejsou v současnosti k dispozici,“ řekl lékař druhé interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Jansa.

    Plicní hypertenze, která je důsledkem opakované plicní embolie, tedy ucpání cévy, je přitom vyléčitelná. Operačně se odstraní z plicních cév krevní sraženiny, tato léčba je dostupná i v Česku.

Reklama

    Někteří pacienti s plicní hypertenzí mohou být vhodnými kandidáty pro transplantaci plic nebo kombinovanou transplantaci srdce a plic. Problémem ale je malý počet dárců a také řada komplikací, které způsobují léky používané na utlumení obranyschopnosti, aby tělo darovaný orgán přijalo.

    “Léčba plicní hypertenze je a v budoucnu bude jistě předmětem mnoha výzkumných programů. Již dnes však lze osud nemocných zásadně zlepšit tím, že dostupnou léčbu dostanou včas. Klíčem k tomu je zvyšování povědomí o nemoci,“ shrnul Jansa.
 Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama