Reklama

Oxfordští vědci doporučují na kašel a infekce horních cest dýchacích med

Med je na kašel a nachlazení lepší než léky dostupné v obchodě, uvádí Oxfordská univerzita. Nový výzkum ukázal, že med by měl být upřednostňován nad konvenční léčbu kašle, ucpaných nosů a bolestí v krku.

Zpráva z Oxfordské univerzity viděla tým vědců analyzovat 14 klinických studií zahrnujících 1761 účastníků různého věku, aby zjistili účinnost medu proti infekcím horních cest dýchacích (HCD).

Tyto typy infekcí postihují nos, krk, hlasovou schránku a velké dýchací cesty (zvané průdušky), které vedou z průdušnice do plic.

Analýza klinických údajů ukázala, že med byl účinnější pro zlepšení příznaků (zejména frekvence a závažnosti kašle) než obvyklá léčba. Ve skutečnosti ve dvou studiích pozitivní dopad medu znamenal, že příznaky lidí trvaly o jeden až dva dny méně u pacientů léčených medem oproti alternativám.

Nový výzkum také říká, že lékaři mohou doporučit med jako vhodnou alternativu k antibiotikům, která jsou často předepisována pro infekce horních cest dýchacích, i když nejsou účinná.

Reklama

Autoři výzkumu v časopise BMJ Evidence Based Medicine uvedli: "Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastějším důvodem pro předepisování antibiotik." Vzhledem k tomu, že většina HCD je virová, předepisování antibiotik je neúčinné a nevhodné. “ "Pokud si lékaři přejí něco předepsat na HCD, doporučujeme med jako alternativu k antibiotikům." "Med je účinnější a méně škodlivý než obvyklé alternativy péče a brání poškození skrz antimikrobiální rezistenci." A pokud si z těchto důvodů kupujete sklenici medu, kterou budete mít letos v zimě po ruce, proč ne upgradovat na novozélandský manukový med? Jak vědci poznamenávají, ne každý med je srovnatelný kvalitnou. Tato nová zpráva uvádí, že med je složitá a různorodá látka, takže některé druhy medu mohou být při léčbě kašle a nachlazení účinnější než jiné.

To, čím se manukový med liší od jiného medu, jsou jeho jedinečné antimikrobiální vlastnosti, které jiné druhy medu nevykazují. Přirozeně se vyskytující sloučenina, která dává Manuce tyto vlastnosti, se nazývá Methylglyoxal, nebo zkráceně MGO. Síla manukového medu se často měří na úrovni MGO. Čím vyšší je počet, tím více miligramů MGO je obsaženo v nádobě s medem.

 

Reklama

Komentáře

Simona (So, 19. 12. 2020 - 19:12)
Na kašel kromě medu a oregána funguje ještě doma vyrobený jitrocelový sirup, sirup ze smrkových výhonků nebo nejjednoduší cibulový sirup.
! (So, 19. 12. 2020 - 19:12)
Zajímalo by mě, kdo tyto debilní články vymýšlí. Je to jak vypocené nepříliš zdatnou reklamní kanceláří.
Reklama