Reklama

Máte obyčejný kašel nebo nebezpečnou CHOPN?

Kašel trápí nejednoho z nás. Je to však obyčejný kašel nebo kašel provázející CHOPN - chronickou obstrukční plicní nemoc? Zbystřit byste měli, pokud se nemůžete už pár týdnů kašle zbavit, vykašláváte sekret, sípete, pokud vám nezabírají volně dostupné léky nebo se zadýcháváte. Pokud jste zároveň kuřáci nebo jste jimi byli, a navíc je vám více než 40 let, pak vám doporučujeme konzultaci s pneumologem.

Návštěvu lékaře odkládáme moc rádi zejména ve chvíli, kdy jde o dlouhodobé onemocnění. Oproti tomu s virózou a chřipkou ordinaci praktického lékaře navštívit neváháme. Pocit, že nemůžete dýchat nebo se zadýcháváte, může ovlivňovat každodenní činnosti, a dokonce vás může vyřadit i z pracovního režimu. Vězte, že pokud jdete k lékaři až ve chvíli, kdy se zadýcháváte při tělesné zátěži, jdete pozdě. Situace je vážná – CHOPN trpí 600 000 Čechů a polovina z nich o tom neví. A přitom léčbu platí pojišťovna…

Proč CHOPN léčit?
„Nemocní jsou náchylnější k respiračním infekcím, jako jsou nachlazení, chřipka, pneumonie,“ říká pneumolog doc. MUDr. Josef Dolenský, CSc., z Polikliniky na Národní a dodává: „Mezi komplikace patří vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční či rakovina plic, protože osmdesát procent pacientů s CHOPN jsou kuřáci. U některých nemocných s CHOPN, obezitou a hypertenzí se objevuje syndrom spánkové apnoe

Stadia CHOPN podle příznaků
Lehké stadium – dochází k mírné poruše funkcí, objevuje se vleklý kašel a vykašlávání sekretu, nemocný je většinou bez dušnosti.
Středně těžké stadium – nejčastější stadium, dochází ke střednímu zhoršení funkcí. Nemocný kašle, vykašlává sekret a dušnost si uvědomuje zejména při tělesné zátěži.
Těžké stadium – plicní funkce jsou snížené nejméně o polovinu, dušnost se objevuje i po mírné zátěži.
Velmi těžké stadium – plíce jsou funkční z méně než 30 procent. Dušnost se objevuje i v klidu a může docházet až k srdečnímu selhání.

Kašlem k impotenci
Většinou je rozvoj CHOPN způsoben kouřením či vdechováním cigaretového kouře. Riziko onemocnění si zvyšují také ti astmatici, kteří kouří. Mezi další rizikové faktory, které ovšem nemůžeme ovlivnit, patří také stáří a genetika.

Reklama

„Pokud onemocnění není včas diagnostikováno a léčeno, může v pokročilé fázi vést ke ztrátě soběstačnosti pro dušnost, omezení fyzické aktivity a následným depresím. U mužů přicházejí dokonce i poruchy potence,“ varuje pneumolog. U mužů, kterým se onemocnění zhoršuje, klesá frekvence i touha po sexuálních aktivitách. Zhruba třetina nemocných mužů dokonce trpí impotencí. Zbylé dvě třetiny mají velmi nízkou hladinu testosteronu. Pro návrat zpět mezi sexuálně aktivní je potřeba začít s komplexní léčbou, udržováním psychické, společenské i fyzické aktivity a použití inhalačních léků.

Umíte kašlat kontrolovaně?
Jakmile odstraníte rizikové faktory a přivlastníte si pravidla zdravého životního stylu, bude lépe.  Pamatujte, že udělat minimálně 4000 kroků denně je základ pro seniory. Jako mladý, vitální člověk máte hranici mnohem výš. Ač je nemyslitelné, že by se s dušností mohlo dobře pohybovat, opak je pravdou. Pravidelné cvičení zlepší tělesnou zdatnost a posílí dýchací ústrojí.

Naučte se také technikám správného dýchání a dechová cvičení doma provádějte denně alespoň po dobu 15 minut. Během dne provádějte tzv. brániční dýchání: pohodlně se posaďte, uvolněte ramena i hrudník a jednu ruku si položte na břicho. Uvědomte si, jak se břišní stěna při nádechu (nosem) vyklenuje a při výdechu (ústy) uvolňuje. Postupně výdech alespoň o jednu dobu prodlužte. Takto opakujte 3x a pak 2 minuty odpočívejte. Celou sestavu opakujte několikrát za den.

Kontrolované kašlání pomůže vyčistit dýchací cesty od hlenu a usnadní vykašlávání. Pohodlně se posaďte, pomalu se nadechněte nosem a zadržte dech na 2 sekundy. Pomalu vydechujte a krátce 2-4krát zakašlete. Opakujte po několika vteřinách.

 

Reklama

Komentáře

Reklama