Reklama

Klinika v Plzni chce být špičkovým centrem na léčení endometriózy

Gynekologicko-porodnická klinika při Fakultní nemocnici v Plzni se hodlá stát špičkovým specializovaným centrem na léčbu endometriózy. Ta patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním, sliznice z děložní dutiny se při něm dostává mimo dělohu. V současné době léčí klinika ročně zhruba 50 pacientek s rozsáhlejším nálezem. Pokud se dohodne s pojišťovnami a získá statut centra, léčila by po navýšení limitů podstatně více žen. ČTK to dnes řekl přednosta kliniky Zdeněk Rokyta. V ČR zatím podobná centra existují jen v Praze, Brně a Ostravě.

Podle Rokyty se nyní vedou jednání s pojišťovnami, centrum by mohlo vzniknout do konce roku. "Naše výsledky i zkušenosti jsou výborné. Laparoskopicky ošetříme ročně asi 50 až 60 pacientek a asi 30 z nich podáme finančně náročnou léčbu," uvedl. Pokud se klinika stane centrem, což je prestižní záležitost, dokáže se postarat o ještě více pacientek.

Endometriózou trpí asi 15 procent žen. Vytváří se na pohlavních orgánech, zřídka v močovém měchýři, střevech, ledvinách nebo plicích. Příčina jejího vzniku není známa. "U žen je často objevena náhodně, v rámci jiného gynekologického vyšetření či při vyšetřování a léčby poruch plodnosti," vysvětlil zástupce přednosty kliniky Zdeněk Novotný.

Podle Rokyty jde o to, že sliznice děložní se dostane mimo dutinu děložní, například do vaječníku. Tam se chová podobně jako v děloze. Roste a měla by z těla odejít, což však nemůže. Vytváří proto dutinu, která postupně tkáň vaječníku ničí, čímž může ohrozit celou jeho funkci.

Podle odborníků neexistuje proti endometrióze žádná prevence. Jedinou možností, jak na onemocnění přijít, je nepodceňovat bolestivou menstruaci a bolesti v podbřišku. Endometrióza bývá dále spojena s bolestivým pohlavním stykem i dlouhotrvajícími pánevními bolestmi. "Tyto příznaky ji signalizují v 50 až 90 procentech případů," dodal Novotný.

Reklama

Nemoc, kterou popisuje už literatura druhé poloviny 19. století, je skoro nejčastější příčinou sterility. Trpí jí zhruba 12 až 40 procent neplodných žen. "Diagnóza tohoto onemocnění je pak příčinou nemožnosti otěhotnět ve 30 až 40 procentech případů," dodal Novotný. Nejefektivněji se léčí za pomoci nasazení hormonů a chirurgického odstranění ložisek. Nejsnáze je možné onemocnění určit laparoskopicky, kdy se vyšetří dutina břišní za pomoci optického přístroje.

Podle lékaře Pavla Chaloupky tvoří na plzeňské klinice hlavní skupinu pacientek s endometriózou ženy ve věku 25 až 35 let, často proto, že odkládají první těhotenství. Protože se jim otěhotnět nedaří, podstoupí vyšetření, které endometriózu objeví. Náklady na jednu léčebnou kúru pro pacientku se pohybují kolem 30.000 až 40.000 korun.
Eva Barborková - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama