Reklama

Když člověk nemá lékaře, najde mu ho zdravotní pojišťovna

Když člověk nemůže sehnat lékaře, měl by se obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu, aby mu v tom pomohla. Občanům to radí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Lidé mají v řadě míst republiky problém sehnat praktického lékaře, zubaře nebo očního lékaře. Odkazují je na jinou ordinaci s vysvětlením, že mají plné kartotéky a na dalšího pacienta už nemají kapacitu.

"Zdravotní pojišťovna v tom občanovi pomůže, vyhledá mezi svými smluvními lékaři toho, který má volnou kapacitu, a může lékaře donutit, aby pacienta přijal," řekl ČTK ministr.

Údaje o výkonech lékaře a počtu jeho pacientů má pouze pojišťovna. K těmto údajům nemá přístup ani ministr ani krajský úřad, kam se často občané se stížnostmi obracejí. Nemá je ani Česká lékařská komora, u ní by si lidé měli stěžovat, když se k nim lékař nehezky chová. Povinnost pojišťoven vyplývá podle ministra ze zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera ČTK řekl, že nikde v tomto zákoně ale není hranice, kdy by se dalo říci, že ordinace je přeplněná. "Zdravotní pojišťovny mají přehled, ale pokud praktický lékař řekne, že 2000 registrovaných pacientů je pro něj strop, nikdo mu nemůže říkat, že má vzít 2001. A může to teoreticky říkat, i když jich bude mít jen 1500," popsal Kothera.

Potvrdil, že občané se obracejí s žádostí o pomoc na pojišťovny, ale jsou regiony, kde téměř řešení není. Pojištěnci pak musejí počítat s tím, že za péčí budou muset dojet i do vzdálenějších míst.

Reklama

"Není nikoho povinnost, aby lidé měli péči u domu," poznamenal Kothera. Pojišťovna se podle něj někdy setká i s tím, že když domluví klientovi ošetření u vzdálenějšího lékaře, nemá pacient už zájem.

Pokud odejde do důchodu lékař v takzvané střediskové obci, trvá někdy i několik měsíců, než zdravotní pojišťovna získá pro tamní ordinaci nového lékaře. Občané budou muset podle Kothery do budoucna přijmout, že ordinace otevřené v obci na dvě půldne nebudou a lidé si budou muset dojet třeba deset kilometrů do města.

Ministr už dříve řekl, že chce v zákoně stanovit, na jaké výkony a ošetření má pacient v jakém čase a vzdálenosti od svého domova nárok. Na specializovaná a drahá vyšetření by lidé jezdili do center, kterých by byl omezený počet.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama