Reklama

Jízda na koni léčí duši i tělo

S lékařským doporučením absolvují hippoterapii pacienti s dětskou mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou či vozíčkáři.

O popularitu jízdy na koni pro rehabilitaci se zasloužila Lis Hartelová, která byla po mozkové obrně částečně ochrnutá. Přesto v roce 1952 získala na XV. letních olympijských hrách v Helsinkách stříbrnou medaili v jezdecké drezuře.

V současnosti je hippoterapie využívána pro své komplexní působení při rehabilitaci široké škály pacientů s fyzickými nebo psychickými problémy. Je významnou složkou komplexní léčby pacientů v oboru neurologie, ortopedie a interního lékařství.

"Kůň člověku spoustu věcí nahrazuje. Třídimenzionální pohyb dopředu, dozadu a do strany procvičí jezdci oblasti těla, které u lidí s roztroušenou sklerózou trpí zvýšeným napětím a ztuhlostí," řekl ČTK vedoucí hipporehabilitace pražské Rosky Miloslav Mlčkovský. Organizace sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou.

Houpavá jízda stimuluje poškozené skupiny svalů a nervy a podporuje rovnováhu a pohybovou koordinaci. Pohyb koně působí jezdci na kyčelní kloub, běží po páteři až ke krčním obratlům. Procvičí se i drobné svaly, jež udržují páteř ve vzpřímeném stavu. To nedokáže ani plavání, které jinak je při této nemoci výborné.

Reklama

Důležitý je podle instruktora správný sed, jezdec musí mít podsazenou kyčel dopředu, ale přitom sedět rovně. Na to dohlíží hipporehabilitační pracovník, který mu radí, kde se narovnat.

Příznivě působí i teplota koně, proto se jezdí bez sedla. Pacient sedí většinou jen na dece. "Kůň má vyšší teplotu, kolem 38 stupňů Celsia. Části těla, které jsou v přímém kontaktu, se prohřívají, tím se podporuje krevní oběh," dodal Mlčkovský.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

coroner (Pá, 4. 7. 2003 - 11:07)
Kůň je také především velký "generátor" energie.
U pacientů s RS se jedná o energetické zablokování nebo uvolnění primárního energetického kanálu.
K zlepšení celkového stavu tedy dochází také proto, že "vyzařující" kůň může dodávat vhodný nadbytek energie, který posiluje pánevní oblast, kde tato energie za normálních okolností chybí.
Zde je totiž umístěno jedno z energetických center, které přerozděluje kosmicko-zemskou energii dolním končetinám. Chybějící energie pak způsobuje slabost dolních končetin až jejich úplné ochrnutí.
Předsunuté kyčle a rovný sed na koni mají také svůj další specifický význam, protože oživující energie obecně vstupuje do těla v místě pohlavních orgánů a vyzařuje na temeni hlavy. Optimální polohou je tedy vždy ta, při které je rovná páteř.
Jízda na koni je z bioenergetického hlediska mnohem vhodnější, než tomu je např. u rehabilitace v umělém vodním prostředí.
Voda má jednak energii, která oslabuje energetická centra, při plavání jsme také ve vodorovné poloze, kdy dochází k dalšímu blokování energií.
Jak je tedy vidět, jízda na koni má mnohem větší význam pro tělesně postižené, než se jen "rozhýbat". csk
ponik (So, 7. 6. 2008 - 17:06)
Mne hodne vzrusuje delat kone, nest nekoho na ramenou-libi se vam to damy kdyz vas nekdo nese na ramenou?
Andrea (Ne, 1. 2. 2009 - 20:02)
Což o to na ramenou nebo na zádech se vozím ráda. Ale s jízdou na koni to moc společného nemá.
dragoun (So, 20. 10. 2018 - 16:10)
jizda na koni me zrusuje a pri jizdeikrokem dosahnu orgasmu jeto uzasne jeto krasny zazitek zvlastne pro divky
Reklama