Reklama

Jak se vyšetřují poruchy srdečního rytmu - arytmie?

Základním prostředkem vyšetření nepravidelností srdečního rytmu zůstává již bezmála sto let elektrokardiografické vyšetření.

Elektrokardiogram (EKG)

EKG poskytuje  řadu informací o tvorbě a vedení srdečního vzruchu, o povaze probí­hající tachyarytmie. Bohužel řada arytmií se vyskytuje záchvatovitě a u drtivé většiny nemocných nejsou v do­bě získání elektrokardiogramu zaznamenány, odezněly do příjezdu rychlé záchranné pomoci nebo do příjezdu na specializované pracoviště. Proto bylo vyvinuto zařízení ke sledování 24 hodinového záznamu EKG nesou­cí jméno po svém zakladateli

Holterovo 24 hodinové monitorování EKG

Dlouhodobé monitorování EKG má velký význam u záchvatovitých srdečních arytmií, je nejen výtěžnější, ale poskytuje dnes díky počítačovému zpracování i řadu velmi důležitých informací o povaze kontrolních systé­mů, především o regulačním, který se nazývá neurovegetativní systém a hraje velmi důležitou roli v případě vzniku arytmií tím, že utváří podmínky pro vznik aryt­mie. Tyto informace slouží především u nemocných po prodělaném infarktu myokardu k odhadu rizika „náhlé srdeční smrti“, která je nejnebezpečnějším důsledkem komorové tachykardie nebo fibrilace. Dnes existuje i dlouhodobější záznamenávání EKG (i voperovatelné), jež si nemocný aktivuje sám v případě arytmie nebo které se telefonicky přenáší do specializovaného cen­tra napojeného na záchrannou službu.

Reklama

Echokardiografie

Echokardiografie neboli ultrazvukové vyšetření srdce je velmi důležitým vyšetřením, které dává lékařům představu o rozsahu morfologického a funkčního sr­dečního postižení. Nemocní se sníženou stažlivostí ne­bo zvětšenou levou komorou srdeční, zbytnělou srdeč­ní svalovinou jsou více rizikoví z pohledu srdečních arytmií a echokardiografie může pomoci takové poru­chy rytmu blíže charakterizovat.

Katetrizační elektrofyziologické vyšetření

V případě, že většina vyšetřovacích postupů selhala ne­bo neumožnila blíže určit charakter arytmie, je nejvýtěžnější metodou provedení tzv. elektrofýziologického vyšetření srdce. Spočívá v dočasném zavedení speciál­ních elektrofýziologických katétrů do dutiny srdce tak, aby bylo možné získat srdeční signály přímo z místa vzniku a cíleně navodit sledovanou srdeční arytmii.Vy- šetření je náročnější než výše uvedená, a proto je velmi nutná příprava a podrobné poučení nemocného, který takové vyšetření podstoupí. Jde však o vyšetření, které velmi často rozhodne o správné léčbě.

Zdroj: Srdeční arytmie, nakladatelství Triton 

Reklama

Komentáře

diskutérka (So, 14. 4. 2012 - 00:04)
Mám arytmii diagnostikovanou a moc mi pomohla akupunktura aplikována přímo medikem.Energie se vyrovnaly a já po vysazeni léku mám puls i tlak v normálu a beru výtažek z hlohu a to jen občas. To je moje osobní zkušenost.
maroš (So, 14. 4. 2012 - 13:04)
Mám arytmii diagnostikovanou...Kam sa na teba hrabu kardiologovia, pokojne môžu robiť hotelových vrátnikov...
Diskuterka2 (Čt, 10. 5. 2012 - 20:05)
Mám arytmii diagnostikovanou...Dobrý den, poslala byste mi váš telefon na mail prosimoradu1 centrum.cz. MOC DEKUJI
Reklama