Reklama

Ambulantní lékaři pohřbívají svoje praxe

Tvrdí: Stát nás drtí povinností eReceptu, EET a další byrokracie.

Více než 10 000 praktických lékařů pro děti i dospělé, stomatologů a dalších ambulantních specialistů si 10. října navlékne na rukáv černé pásky. Pacienti tak uvidí ordinovat nejenom smutečně označené lékaře, ale v čekárně si přečtou parte a plakát, které osvětlují důvod protestu. Kromě toho se desítky lékařů osobně vydají pohřbít české ambulantní lékařství do Žleb na Kutnohorsku, kde končí jediná ordinace praktického lékaře. Nebude chybět rakev, ani hudební doprovod.

Protest organizuje Koalice soukromých lékařů, sdružující praktické lékaře pro dospělé, děti, ambulantní stomatology a další ambulantní lékaře. „Ambulantní péče mele z posledního. Důvodem jsou léta stagnující příjmy ambulancí a rostoucí byrokracie. Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat. Na venkově je ale nemá kdo nahradit. V nejbližších letech se to dotkne i těch lidí - voličů, kteří zatím problémy osobně nepociťují,“ říká za organizátory MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Jak uvádí předseda Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjan Jojko, vlastní šetření ukázalo, že  ve druhé polovině roku 2016 bylo 36 % ambulantních specialistů v důchodovém věku. Dle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky bude v roce 2020 chybět 800 ambulantních lékařů.


Ambulantní péče je podle organizátorů protestu finančně podhodnocena a není schopna konkurovat mzdám ambulantních lékařů a sester v nemocnicích.Plat ambulantního lékaře ve státním zařízení je ve srovnání s jeho kolegou v soukromém sektoru o 28 % vyšší. Ambulantní nestátní zdravotní sestra  má o 33 % menší mzdu, než její kolegyně pracující pro stát,“ doplňuje MUDr. Jojko. „Na problémy upozorňujeme léta. Vedení ministerstva je zlehčuje a problematiku primární péče podceňuje. V návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2018 ministerstvo dokonce připravuje snížení úhrad ordinacím praktických lékařů. To situaci ještě zhorší a postihne především venkovské praxe. Navíc je to v  přímém kontrastu s nárůstem úhrad pro nemocnice, který se počítá v desítkách procent,“ říká MUDr. Šonka. Situace je podle něj tak vážná, že praktičtí lékaři zvažují uzavření ambulancí.

Reklama

Jedním z těch, kdo končí s praxí v oblasti Čeladná je MUDr. Petr Pachman. Ve své ordinaci se stará o více než 1500 lidí. „Po 45 letech praxe jsem naznal, že povinné zavedení eReceptu a posléze EET je už na mne moc a odejdu do důchodu,“ říká MUDr. Pachman. Praxi nabídl k odkupu, zatím dle něj nikdo neprojevil zájem. Lékařkou, která končí k lednu 2018 je i MUDr. Iva Jirmanová z Rakovníka, a to společně s další kolegyní. Starají se o více než 1 700 dětí do 18 let. „Myslela si, že  po 45 letech práce budu do důchodu odcházet s dobrým pocitem, opak je však pravdou. V současnosti je naše práce spíš směsí nařízení, příkazů, zákazů, výkazů, hlášení pro nejrůznější instituce. Poslední kapkou je blížící se povinný eRecept a EET. Nikdo nepřipustí jakýkoliv kompromis, nikdo z kompetentních  lidí nechce slyšet naše argumenty. K tomu pacientům všichni slibují všechno, a ti se také podle toho občas chovají. Jen výjimečně se daří nahradit lékaře, odcházející do důchodu. Navíc, po zrušení, obor praktický lékař pro děti a dorost prakticky neexistuje. Pacientům vysvětlujeme naše důvody, a ti se nestačí divit. Musí si sami najít nového lékaře, ale kapacita kolegů není nekonečná. Nejsme s kolegyní  samy, kdo končí,“ popisuje MUDr. Jirmanová s tím, že odchod zvažuje více praktických lékařů v jejím okrese.

Praktický lékař se v průměru stará o přibližně 1 700 pacientů. Ve městech jsou praxe menší, tedy kolem 1 300 - 1 500 pacientů, na venkově je to běžně přes 2 000 lidí a v  některých lokalitách typu Chebsko, či Mostecko připadá na 1 lékaře až 4000 pacientů.

Reklama

Komentáře

Vašek (Čt, 12. 10. 2017 - 10:10)
No já jsem proti EET, ale na druhou stranu, když si ho mohli zavést a dokáží ho obsluhovat staré prodavačky, tak nechápu, proč by to nemohli zvládnou starší lékaři. Přece jen by měli být mentálně tak na výši, že to pro ně musí být hračka. Pokud mentálně na výši nejsou, tak by asi neměli ani léčit.
přesně tak (Čt, 12. 10. 2017 - 10:10)
No já jsem proti EET, ale na...Co by chtěli? Pracují 25 hodin týdně za 200 000Kč měsíčně
To dělá cca 2000Kč/hod
odůvodnění
cituji článek
v některých lokalitách typu Chebsko, či Mostecko připadá na 1 lékaře až 4000 pacientů
cituji - kapitační platba
https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/kapitacni-platba-pro-praktiky
Základní kapitační sazba se podle rozsahu ordinačních hodin pohybuje od 48 do 54 Kč za měsíc.
Sazba 50 Kč platí pro praktické lékaře pro dospělé, kteří poskytují hrazené služby v rozsahu alespoň 25 ordinačních hodin rozložených do 5 pracovních dnů týdně, přičemž alespoň jeden den v týdnu mají ordinační hodiny prodlouženy nejméně do 18 hodin
Vašek (Čt, 12. 10. 2017 - 10:10)
Co by chtěli? Pracují 25...Tak oni z toho musí zaplatit nájem, provoz ordinace, plat sestře, odvézt daně, sociálku, zdravotu - takže to tipuji, že nakonec mají tak 50000 čistého a to by asi lékaři měli mít, ale proboha měěli by být i schopni obsluhovat počítač a jednoduchou pokladnu.
Jan (Čt, 12. 10. 2017 - 12:10)
Tak oni z toho musí zaplatit...Tak sestře v Praze nebíze doktor poblíž nějakých 21 tisíc, což není málo, za 5 h denně v ordinaci, žádné služby. S dalšími platbymi celkový mzdový náklad nějakých 30 tisíc. Přitom jsem zažil doktora, který fungoval bez sestry, podobně i oční doktorka nemá sestru.

Nájem ordinace řekněme 20 tisíc za měsíc, takže náklady tu jsou 50 tiscí za měsíc. Od pojištoven lékař dostane min 150 tisíc za měsíc. Před mnoha lety ředitelka Vzp musílková uváděla, že jen vzp platí v průměru praktikvoi 120 tisíc. To je tak 17 let zpět, ne-li 20 let dozadu. Pak tu jsou další pojišťovny, takže příjem 150 do pojištoven. Chci-li potvrzení ap., tak vše se platí. Sazby od pár stovek výše, třeba 500 za kus papíru, kde asi nevyšetří. Dokonce bych tipnul, že ty vedlejší přímé platky dokážou v pohodě zaplati mzdové náklady na sestru.
Jan (Čt, 12. 10. 2017 - 12:10)
pokud je doktor neschopný pracovat s počítačem, nedokáže obsloužit jednoduchou aplikaci, nebo nemá pár tisíc na laptop nebo stolní počítač, tak by neměl v dnešní době dělat lékaře. Jak se udržuje v oboru, když není schopen se naučit ani věci, co se naučí kdejaký jiný důchodce?
uf... (Čt, 12. 10. 2017 - 15:10)
Co by chtěli? Pracují 25...Než začneš něco psát, tak si to nejdřív nastuduj. Vůbec si nepobral, CO je předmětem kapitační platby. Určitě to není to, kolik má nějaký chebský lékař v kartotéce pacientů.
co uf? (Čt, 12. 10. 2017 - 15:10)
Než začneš něco psát,...Kapitační platba je za počet registrovaných lidí, takže ano je, je to podle kartotéky lékaře. V tom je hodně úkonů již započteno, ale ne všechny.

Možná i ty bys měl něco nastudovat.
! (Čt, 12. 10. 2017 - 17:10)
pokud je doktor neschopný...Průměrně inteligentní doktor by samozřejmě měl zvládnout práci s počítačem. V případě EET jde ale o nehoráznou buzeraci nejen doktorů, ale veškerých lidí, co se snaží/snažili podnikat. V praxi je to tak, že asistentka veřejných toalet (dříve hajzlbába) musí elektronicky vykazovat, kolik lidí se k ní přišlo vychcat.
Tom (Čt, 12. 10. 2017 - 18:10)
Průměrně inteligentní...Ano jde o nehoraznou buzeraci lidi, ale co muze byt jeste vetsi svinarna nez nehorazna buzerace lidi ? Buzerace jen urcitych vybranych skupin lidi. Takze pokud by se ta buzerace mela tykat jen restauraci a obchodniku a treba doktori, pravnici, truhlari by od toho byli osvobozeni, tak by to krome buzerace byla i totalni nespravedlnost.
no (Čt, 12. 10. 2017 - 21:10)
Průměrně inteligentní...jo, jenže se bude zavírat asi 800 ordinací, protože praktici na vesnici jsou většinou důchodci a na byrokratickou šikanu nejsou zvědaví. A vysvětlete člověku že s angínou, v horečce, má jet - nejlépe autobusem - do 15 km vzdáleného města. Pak tam čekat dvě hodiny, než přijde na řadu, jít do lékárny pro antibiotika a potom si může sednout na nádr a čekat, jestli náhodou do jeho vesnice pojede autobus.
Bob (Pá, 13. 10. 2017 - 06:10)
Jde zase opět jen o mediální masáž k prosazení nějakých výhod. Elektronický recept už tu měl být dávnou, ušetřil by plno peněz a nejspíš i lidských životů. Jestliže nějaký doktor tvrdí, že mu nezbývá na provoz ordinace, tak ať jí přepustí nějaké společnosti typu "moje ordinace" apod. a nechá se v ní zaměstnat. Za převod ještě dostane zaplaceno...
Chápu, že pro některé lékaře, kteří dodnes nemají ani počítač to může být problém, stejně tak ale někteří takoví lékaři můžou být problémem našeho zdravotnictví.

EET možná jen těm zubařům a ordinacím, kteří nemají smlouvu s pojišťovnami.
V lékárnách EET bez diskuze, tam se točí dost peněz, někde se šmelí s léky a zejména v městech mi připadá, že je víc lékáren než zdravotnických zařízení. Tam kde lékárna není, umožnit lékařům vydávat léky dle jejich specializace. Pochopitelně opět přes Erecept a EET.
Tom (Pá, 13. 10. 2017 - 08:10)
jo, jenže se bude zavírat...A jak to těm lidem vysvětlíte za deset let, až tito důchodci doordinují kvůli věku nebo úmrtí? Tady je špatně něco jiného a to, že tam nejdou mladí lékaři. Je potřeba vesnice zatraktivnit pro mladé lékaře a ne tam za každou cenu držet dosluhující staré doktory.
Všude dobře, t… (Pá, 13. 10. 2017 - 11:10)
Většina mladých lékařů odchází do zahraničí, protože tam za stejnou práci dostane několikanásobně větší plat.
a nějaké řešní? (Pá, 13. 10. 2017 - 19:10)
Většina mladých lékařů...To dáme lékařům čtvrt milionu měsíčně? Dobře, tak to ale musí někdo zaplatit. Kdo?
Karolína (So, 14. 10. 2017 - 19:10)
To dáme lékařům čtvrt...Ono nejde jen o peníze. Ne všichni mladí lékaři chtějí pracovat v cizině, ať již kvůli vztahům zde či kvůli cizímu prostředí. On je problém i ve vzdělávání nových praktických lékařů - viz. http://zdravi.doktorka.cz/stovka-mladych-lekaru-se-zrejme-ocitne-na-dlazbe/
! (So, 14. 10. 2017 - 19:10)
To dáme lékařům čtvrt...Peníze na mzdy nejsou, protože 95% zisku odchází mimo ČR a nevrací se zpět jako mzdy nebo investice. Většina důležitých firem má zahraničního vlastníka. Ti, co byli a jsou u vesla, nás za provize darovali do zahraničí a teď jsou za vodou. Tudíž řešení je jediné - emigrovat.
jo, (So, 14. 10. 2017 - 22:10)
Ono nejde jen o peníze. Ne...tak to je potom těžké...
emigrovat (Ne, 15. 10. 2017 - 21:10)
Peníze na mzdy nejsou,...můžeš, když jsi mladý a něco umíš. Jinak jsi v prdeli i v tom širém světě.
! (Po, 16. 10. 2017 - 20:10)
můžeš, když jsi mladý a...V prdeli je tato země tak jako tak. Už od dob rozkradení pod krycím názvem "kupónová privatizace".
Reklama