Reklama

Vaše tlusté střevo a vaše strava

Vaše tlusté střevo nemůže správně pracovat, jestliže jíte průmyslově nebo i domácky "zpracované", pečené a vařené potraviny, denaturované produkty ze škrobu a cukru, nebo nadměrně solíte, a to i tenkrát, máte-li dvě až tři stolice denně!

Takové potraviny nemohou dodávat stravu svalům, nervům a buňkám střevní stěny, tlusté střevo není vyživováno a zpravidla hladoví. Vyhladovělé tlusté střevo může propustit sice množství fekálií, ale je neschopné provést řádně zažívací a vstřebávací procesy.

Lidské tělo musí být vyživováno, aby zůstalo na živu. Buňky a tkáně, ze kterých je složeno, jsou živé organizmy s obdivuhodnou mírou odolnosti, elasticity a regenerační schopností. Aby se buňky a tkáně mohly zase zotavit a posílit, musí se jejich potrava skládat z živých, nezpracovaných elementů. Existují také potraviny, které mají za úkol přispět k vyloučení opotřebovaných buněk.

Vláknina, která je pro správné a dokonalé strávení naší potravy velmi důležitá, je potřebná jak v tlustém, tak v tenkém střevě. Vláknina musí být ovšem složená z vláken SYROVÝCH potravin. Když se vlákna pohybují tenkým střevem jsou, obrazně řečeno, "nabitá" a v tomto stavu velmi užitečná pro činnost v různých oddílech střeva. Tlusté střevo nepřevezme jen neztrávené zbytky naší potravy, ale přizpůsobí se vláknině, na které je závislé, a použije ji jako "střevní metlu".

Jsou-li minerální látky z potravin nasyceny olejem nebo tukem, nemohou být zažívacími orgány správně zpracovány a přejdou jako odpad z tenkého do tlustého střeva. Mimoto se musí tělo zbavit tlustým střevem spousty opotřebovaných buněk a tkání.
Při procházení stravy tělem zanechávají potraviny na vnitřní stěně tlustého střeva hlenovitý povlak, podobný omítce na stěně. Časem může tento povlak pozvolna zesílit a obsah střeva, který je vylučován za takových podmínek, obsahuje mnoho nestrávené potravy, kterou tělo málo, nebo vůbec nemůže využít. Následkem je vyhladovění, které si neuvědomujeme, které je však příčinou předčasného stárnutí a senility.

Reklama

Naše dnešní "civilizace" spočívá na principu finančního zisku. V zásadě není na finančním zisku nic špatného. Věc vypadá však docela jinak, jestliže se to děje na úkor našeho zdraví. Pěchujeme-li do našeho těla "mrtvou" potravu a současně se nestaráme o dokonalé vyloučení odpadových látek, dostaví se, jako bezprostřední následek, nemoc.

zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy

Reklama

Komentáře

jana stěpankova (Út, 18. 9. 2007 - 17:09)
mamka jedla vše správně a stejně umírá na rakovinu tlust. střeva a jater
Johanka (Po, 9. 6. 2008 - 13:06)
V tom případě asi zažila za svůj život hodně stresu, neštěstí, př. těžce pracovala a nesnadno se probíjela životem. Naděje ale umírá poslední, takže držím palce, aby se jí ulevilo !
DIVIŠ. (Po, 14. 7. 2008 - 15:07)
Všechny domaci jidla jsou špatný jen ty chemikalie jsou výborný co nám z ciziny dovaži.Tak co vy a nato.-?
Návštěvník (Po, 14. 7. 2008 - 18:07)
jo









Návštěvník (Po, 14. 7. 2008 - 18:07)
jo





jo



marie (Po, 14. 7. 2008 - 20:07)
určitě strava na kvalitu života má. Můj tatínek a jeho sestra vyrůstali na samotě, kde byli od října do dubna pod sněhem. K doktorovi bylo daleko i v létě. Pokud se nám u tety něco přihodilo, teta prošla louku, přinesla několikero bylinek, některé posekala, některé macerovala, léčila nás tak, po generace. Přes zimu brambory, zelí a kozí mléko. Byla tu do 90 let a do posledka žila kvalitní život. Tatínek měl tentýž základ, ale utekl do města, změnil stravu a prostředí. Dožil se 84 let.
v (Ne, 13. 11. 2011 - 16:11)
www.vitarian.cz
Petr (Po, 5. 1. 2015 - 16:01)
zde najdete dalsi informace: www.vitarianstvi.cz
... (Po, 5. 1. 2015 - 17:01)
určitě strava na kvalitu...A moje prababička šla do hrobu pořádně zhuntovaná, hulila jako fabrika, ráda mlsala, jedla hlavně nezdravě dožila se 99 let a pořád byla čipekra, žádný ležák ani nemocňák. Nebýt úrazu, kdy na náledí uklouzla a udeřila se do hlavy, možná by tu s námi byla ještě dnes.
Reklama