Reklama

Kyselina listová - záruka dobré nálady

Nejvíce rozšířený nedostatek vitaminu je právě u kyseliny listové. Sotva existuje nějaký člověk, který má dostatek tohoto vitaminu v organismu. Přitom je právě tato biolátka tak významná pro tvorbu našeho hormonu štěstí.

Když pozorujeme skupiny lidí na pěší zóně, mnozí z nich mají vážné, ustarané obličeje, většina z nich spěchá, jsou snad všichni tak málo šťastní a radostní, protože jim chybí kyselina listová? Vitamin se nachází hlavně v rostlinné stravě, ale také v játrech zvířat, která ukládají do zásob kyselinu listovou a jiné živiny. Jedná se o velmi citlivý vitamin: Světlo, teplo, dlouhé skladování při pokojové teplotě jej rychle ničí. Ti, kteří konzumují syrovou stravu, mají ve vztahu ke kyselině listové výhodu.

Jelikož příroda přidělila všem živinám jejich úlohy, obdržela kyselina listová důležitou práci - jako nosič uhlíku působí při výstavbě hemu, to jest proteinu, který v krvi váže krevní barvivo, hemoglobin. Kyselina listová je proto nenahraditelná v produkci červených krvinek.

Kyselina listová je také potřebná pro výstavbu nukleových kyselin, v nichž je uložen náš genetický kód. Je proto nezbytná pro náš růst, opravy a náhrady všech našich 70 bilionů buněk. Vitamin nám dodává chuť při pohledu na jídlo. Dochází přitom ke stimulaci produkce žaludečních kyselin. Jeden většinou ještě neznámý problém většiny lidí přes 40 let je nedostatek kyselosti, to jest nedostatek solných kyselin v žaludeční šťávě. Paraziti a otravné látky z živin nemohou být neutralizovány a využití bílkovin je blízké katastrofě. Mnozí lidé by mohli pomoci řešit problém o něco větším přidáním kyseliny listové. Potřebují přidat navíc alespoň po dobu jednoho týdne do jídelníčku tmavozelenou zeleninu nebo salát.

Malý vitamin kyselina listová je ve své činnosti tak perfektní a spolehlivý, že mu příroda přidala ještě jednu velmi důležitou úlohu. Jak totiž lidé vyvíjeli své vědomí, vznikla potřeba nových hormonů a neuropeptidů a především neuropřenašečů. Jsou to molekuly, které přenášejí podráždění nervů a mozku celým nervovým systémem. V duševní, tedy mentální oblasti, se starají o dobrou náladu, štěstí, podnikavost, dobrou mysl, důvěru, optimismus, vřelost. Prospívá tedy všem vlastnostem, které si tolik přejeme.

Reklama

Kyselina listová se mocně podílí na výstavbě naší životní radosti, především produkcí nervové bílkoviny metioninu. V metabolismu totiž vznikají nervově dráždivé látky serotonin a noradrenalin. Serotonin je tlumící a uklidňující původce štěstí v našem mozku a nervovém systému, látka, která nás dostává do ráje šťastných myšlenek a večer nás ukolébává do zdravého spánku. Noradrenalin je aktivním činitelem na den, látkou, která nám navodí správné nadšení pro řešení stresových problémů nebo by je přinejmenším mohla připravit. Obě substance jsou syntetizovány pomocí kyseliny listové v buňkách mozku a nervů, a sice v takzvaných vesikulech, mikroskopicky jemných měchýřcích na nervové buňce. Běda, když je zde vedle jiných biolátek uloženo málo kyseliny listové! Potom se přihodí něco zajímavého. Postižený člověk jde sice stejně tak aktivně a dynamicky do řešení stresových problémů, chybí mu však nadšení (euforie), jemný, oblažující stav opojení, který je zprostředkován noradrenalinem. Pokud chybí noradrenalin, vyplaví se k potlačení stresu ze dřeně nadledvinek.

Adrenalin bychom mohli označit za povzbuzovatele tělesné činnosti, noradrenalin za hormon optimismu, který se v nás vyvinul během mnoha století a odlišuje nás od zvířat. Oba lze téměř stále potkávat společně, skoro neodlučitelně. Kde chybí jeden, plní druhý své úkoly v metabolismu jen poněkud namáhavě a úporně. O dostatečné množství kyseliny listové se musíme starat konzumací dostatečného množství vitaminu B12.
Únava z nedostatku vitaminu mnohdy znamená ochranu těla, především nervového systému. Organismus v tom okamžiku přepojí na úsporný plamen a je využíváno a spotřebováváno méně živin. Když potom organismus dostane přídavek například kyseliny listové, pulsuje v těle opět čilý život a nervy jásají.

zdroj: Klaus Oberbeil - Fit s vitamíny

Kyselinu listovou můžete zakoupit zde

Reklama

Komentáře

blazicek (So, 18. 12. 2004 - 18:12)
Kyselina listová je skutočne potrebná, ale nie všetky Vami uvádzané informácie sú pravdivé. Napr. aminokyselinu metionín získavame z potravy ( napr.z mäsa). Vegetariáni získavajú menej metionínu (len cca 1/3 zo zeleniny). A to je dobre, pretože z metionínu vzniká (cez SAM, SAH) homocysteín a ten je vo veµkej koncentrácii škodlivý (ak ho je viacej ako 12 umol/l krvi vzn. výrazné riziko karidovaskulárnych ochorení). Takže pozor na metionín. Ak je dostatok vitamínov (B12 a kys. listovej) tak sa homocysteín mení na metionín. Kys.listová je kosubstrát a vit. B12 je kofaktor tejto enzymatickej reakcie. Denná dávka kys. listovej by mala byť viacej ako 200 mikrogramov, optimálna 400 mikrogramov. Treba však upozorniť vegánov na doplnenie si výživy vitamínom B12. Asi 70% vegánov má málo vitamínu B12 a preto majú vysokú koncentráciu homocysteínu. Teraz bola hospitalizovaná na neurologickej klinike jedna pani z vegánskej rodiny a mala homocysteín viacej ako 100 mikromol/l. Mala závažné neurologické problémy. Po preliečení vitamínov B12 sa stav výrazne upravil a aj hodnota homocysteínu sa " normalizovala". Kyseliny listovej majú vegetariáni aj vegáni dostatok (viacej ako 30 nmol/l.
Pri vysokom príjme metionínu je však veµmi potrebný aj pyridoxín (B6), lebo homocysteín sa odbúrava tzv. transulfuračnou cestou až na cysteín a práve B6 je kofaktor CBS (cystationbetasyntázy). Takže vegetarínstvo áno, ale treba doplňovať B12. Avšak pri vegánstvo treba nutne!!! brať doplnok výživy s obsahom vitamínu B12, aby sa predišlo neurologickým komplikáciám. Ak máte záujem pozrite si Cor Vasa 2002, 2003, Časopis Lek. českých 2003 atď.
Ella (St, 27. 9. 2006 - 22:09)
Prečítala som si odborné info, dopad je neurologický. Je ešte aj nejaký negatívny dopad metabolický alebo iný. Ďakujem.
Johanka (Čt, 8. 2. 2007 - 11:02)
Začala jsem se léčit na anémii, zjištěn nedostatk železa, vit. B12 a kys. listové v krvi. Ovšem podání kys.listové ve formě tablet mi způsobilo anafylaktický šok. Už asi rok mám chronickou kopřivku, zatím jsem neznala jejího původce, nyní se tedy ukazuje, že jde s největší pravděpodobností o alergickou reakci právě na kys. listovou. Nejsem ani vegan, ani vegetarian, je mi 41 let. Takže teď babo raď - jak vylepšit krevní obraz ? Užívám železo a vit.B12 v injekční formě, ale ta kys. listová by zřejmě byla potřebná taky...
blazicek (St, 14. 3. 2007 - 09:03)
Johanka,
ak nemôžete syntetickú kys.listovú, môžete častejšie jesť redkvičku (100g obsahuje 360 mikrogramov kys.listovej). Treba jesť častejšie fazuµu, šošovicu, hrach, špenát, kuraciu pečienku atď. U Vás treba najprv presne stanoviť o akú anémiu sa jedná (makrocytárna - vysoký stredný priemer erytrocytu - nedostaok B12 a kys.listová), alebo mikrocytárna - nízky stredný priemer erytrocytu- nedostatok železa). Treba to presne stanoviť a podµa toho nasadiť liečbu. V každom prípade veµmi dobrý zdroj železa sú čučoriedky (borúvky).
iveta (St, 30. 5. 2007 - 07:05)
prosím, poraďte, kde najdu kyselinu listovou? V jakých potravinách?
milda (St, 30. 5. 2007 - 11:05)
pijte lapachovy caj, je velmi bohaty na vitaminy,
Milka (Pá, 8. 6. 2007 - 09:06)
Pro Ivetu.
Běžné zdroje v potravě:
Pivní kvasnice, fazole, asparágus, celá zrna, ořechy, zelenolistá zelenina, telecí játra, červená řepa. Pozor: Obsah kyseliny listové ve stravě je často značně narušen zpracováním (je ničena teplem a rychle se rozpouští ve vodě). Množství se též rychle snižuje při skladování. Proto příjem ze stravy není vždy spolehlivý zdroj kyseliny listové, bez ohledu na způsob stravování a suplementace má své ospravedlnění, zejména pokud člověk spadá do tzv. rizikové skupiny.
Milka (Pá, 8. 6. 2007 - 09:06)
Kyselinu listovou obsahuje kromě jiných vitamínů a minerálů Chlorella pyrenoidosa.
Bohumil (Út, 27. 5. 2008 - 16:05)
Vím o produktu,který obsahuje kyselinu listovou,jakož i další vitamíny a minerály.Má různé chuťové varianty v tekuté podobě.Chcete-li vědět více, kontaktujte mne na:bjaeger"tiscali.cz
Kamila (So, 21. 6. 2008 - 12:06)
Kyselina listova je dulezita v tehotenstvi. MUDr. mi rikal, ze pry je na trhu novy napoj pro tehotne, ktery obsahuje ksys.listovou. Nevite nekdo, jak se jmenuje?
Kamila (Út, 24. 6. 2008 - 18:06)
Joj, uz to maaam. Objevila jsem to v hypernove. Je to mami drink. Uvidim, jestli po nem budu mit dobrou naladu, jak se pise v clanku :-D
janča (Pá, 18. 7. 2008 - 22:07)
Jo, skutečně tam ten mami drink mají(hypernova)a je moc dobrý, tedy hlavně chlazený. Sice cena je vyšší, ale v porovnáním s džusy to není tak strašné. mají tam 3 příchuti, mně chutná ten jasmín.
Jitka (Ne, 3. 8. 2008 - 13:08)
Článek je roztomilou reklamou na farmaceutické preparáty s kyselinou listovou. Obsahuje však řadu drobných nepřesností :-), např. metionin není bílkovina nýbrž jen aminokyselina (stavební složka bílkovin). Přímo pro těhotné v 1. trimestru se vyrábí přípravek Calibrum Baby Plan, ve kterém také máte kys. listovou.
komoda (Pá, 10. 10. 2008 - 21:10)
Ahojte,mam uzivat niejake vitaminy, v 1.trimestri, ked mi ich lekar nedoporucil.
silvia (Út, 4. 11. 2008 - 17:11)
chcela by som sa opytat ci sa moze naraz uzivat mamavit s kyselinou listovou.aj ked mamavit obsahuje kyselinu listovu.a denna davka kyseliny listovej jen 400 mikrogramou.a v mamavit obsahuje 4OO.a kyselina listova 235.takze chcem sa opytat niekoho kto nieco o tom vie ci to neni az moc velka denna davka kyseliny listovej a ci tam nehrozi nieco plodu ked budem uzivat taku velku davku kyseliny listovej.a v mamavite pisu ze nemam miesat s mamavitom ziadne vitaminy.ci mozem uzivat naraz mamavit s kyselinou listovou.prosim piste len ty co ste si 100% isty ako to presne je.dik piste na prosim na silvia303"azet.sk
Jaroslav (Ne, 15. 2. 2009 - 13:02)
V syrové zelenice, Ivetko. V zelenince :-)
petra (Pá, 4. 6. 2010 - 12:06)
užívám elevit pronatal a nemůžu si stěžovat.že bych měla dobrou naladu z těchto preparátů se říct nedá ale hodně lidí kteří mají problem s početím nemají v sobě kyselinu listovou.chyba je především na plodnost a ne jen pro ženy měli by ji nějak dostat do sebe i muži kteří na to většinou kašlou. a tím že sem tam sní něco takoveho jim moc k ničemu není musí se užívat dlouhodobě.alespon měsíc třeba i v těch tabletkách.každý den po jídle si dám elevit a prospívá to mimi v bříšku i mě.
petra (Pá, 4. 6. 2010 - 12:06)
hodně jí je v syrové kapustě
Hanka (Út, 10. 8. 2010 - 22:08)
Me se osvedcil v tehotenstvi...souhlasim, taky mam s FolGravidem dobrou zkusenost, mam krasneho kluka:o)
Ivana (St, 11. 8. 2010 - 20:08)
No a co my,co nejsme těhotné? Taky je to dobrý?
Hanka (So, 4. 9. 2010 - 11:09)
No a co my,co nejsme...No ja ten FolGravid zacala brat prave pred tim nez jsem otehotnela, coz se pak podarilo po nejakych 2 mesicich... urcite to neni zaruka jak pocit, ale urcite to neuskodi
André (Po, 6. 12. 2010 - 01:12)
Kyselina listová je taky v brokolici, ne?
Alík (Ne, 11. 8. 2013 - 17:08)
Acidum folicum 10 mg

potřebuji sehnat, zbyla někomu????děkuji...

vím, že je na předpis:-)
Louis (Po, 18. 4. 2016 - 13:04)
Kyselina listová je taky v...I ve špenátu, salátu a spol...
TerinkaB (Po, 28. 6. 2010 - 15:06)
Me se osvedcil v tehotenstvi FolGravid – obsahuje DHA a kyselinu listovou. Brala jsem vicemene po celou dobu tehu na doporuceni gynekologa.
Reklama