Víra v nemoc může i zabíjet

26-letý Derek nechtěl již více žít. Po rozchodu s přítelkyní chtěl spáchat sebevraždu. Poté, co spolykal 29 tabletek antidepresiva, dostal smrtelný strach. Krevní tlak v důsledku masivního předávkování silně poklesl. I v nemocnici měli zpočátku velké problémy s jeho stabilizací.

 

Tablety, kterými se chtěl Derek zasebevraždit, obdržel jako účastník jedné medicínské studie. Jak to při podobných studiích bývá zvykem, obdržela pouze polovina účastníků skutečné medikamenty. Druhá polovina dostala tzv. placebo, aniž by to věděla. V nemocnici se zjistilo, že Derek patřil ke skupině, jež obdržela placebo – látku bez jakéhokoliv účinku na organismus.  Jakmile se Derek o tom dozvěděl, byl během chvilky přinejmenším po fyzické stránce naprosto zdráv a zcela bez obtíží.

Tento případ byl popsán v americkém odborném časopise „General Hospital Psychiatry“ Poukazuje na to, že víra nedokáže pouze léčit a zmírňovat příznaky, ale i udělat ze zdravého člověka nemocného či ho dokonce usmrtit.

Tento efekt je nazýván jako nocebo efekt. Nocebo je negativním stránkou placeba. Slovo nocebo pochází z latiny a znamená „já škodím“ – zcela reálně celému organismu.

Na principu noceba fungují zřejmě uhranutí šamanem či voodoo rituály.

Na efekt noceba by měli brát zřetel lékaři při stanovování diagnózy a prognózy onemocnění. Strach a naděje mají na nemocné mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo.

Zdroj: časopis Welt

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele v
  v (anonym)

  jeden takovy giganticky voodoo ritual se nazyva praseci chripka

  Pro 08, 2009
 • Obrázek uživatele Osůbka
  Osůbka (anonym)

  Tak to by mě zajímalo, co by na to řekli ti zdravotníci, kteří pacientům pořád nadávají do bláznů. Co ty pocity méněcennosti, co si pak ti lidi na někom vybijou?

  Led 31, 2010
 • Obrázek uživatele Nobody
  Nobody (anonym)

  to mě rozesmálo. Mívám to spíš obráceně, něco mě bolí a doktor mi říká, že mi nic není a vymyslel jsem si to. Ještě že paní v lékárně mi dala na můj oteklý kotník curenzym, bejt to na doktorovi, asi by mi tam plácnul obklad a ještě za to vyfasoval třicet korun.

  Kvě 10, 2010
 • Obrázek uživatele dozor
  dozor (anonym)

  POZOR - curenzym je neúčinný! Vyjde levněji, protože to je doplnění potravy nikoliv lék, ale pro doplnění potravy je to poměrně drahé. Například podravka je levnější. Slyšel jsem, že se vydává za lék enzymoterapii, což je velký podvod. Toto doplnění potravy nemůže nahradit lék např. Wobenzym.

  Kvě 12, 2010
 • Obrázek uživatele Katka z Liberce
  Katka z Liberce (anonym)

  Mně osobně curenzym pomohl, a vůbec mi nepřišlo, že je to „jen“ doplněk, jsme ráda, že je rostlinný a necpu do sebe chemii. A to nemluvím o tom, že Wobenzym mi způsoboval průjmy!

  Kvě 28, 2010
 • Obrázek uživatele Zubař vyndal plombu
  Zubař vyndal plombu (anonym)

  Knedlíky do každé rodiny Inzerce

  Srp 05, 2010
 • Obrázek uživatele Pro průjmy po Wobenzymu
  Pro průjmy po W... (anonym)

  Prosím Vás všechny, kteří máte po Wobenzymu průjmy, už sem nepiště. Vaše průjmy po příjmu směsi enzymů jsou způsobeny problémy s Vaší střevní mikroflórou a tu si začněte hodně rychle léčit, jinak byste také mohli mít průjmy do smrti a to bez užívání enzymů. Mimochodem Wobenzym užívají vrcholoví sportovci po celém světe v tak vysokých dávkách, že by se Vám asi sevřela prdelka. Petr

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Peter Skuhravy
  Peter Skuhravy (anonym)

  Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/

  Črv 31, 2012
 • Obrázek uživatele Pet.
  Pet. (anonym)

  V naší lékárně dostanete super vánoční balení Wobenzymu i s hodnotným dárkem.

  Pro 03, 2012
 • Obrázek uživatele Osůbka
  Osůbka (anonym)

  Přesný ,pohrdavý název drzounků, přesně , co vás , mne napadlo,při čtení tohoto hororu!Jedem vás obšťastňují-sousedi,sousedky,spolupracovníci,MEDIA!KDYBY TOTO NEZESILOVALA MEDIA,NEMOHL BY VÁS NIKDO URÁŽET COBY CVOKA,JSA SÁM PARÁDNÍM CVOKEM!

  Srp 25, 2013
 • Obrázek uživatele J.
  J. (anonym)

  Co blázníte. Oč tu běží. O Wobenzym asi stěží :)Jednoznačně doporučuji svým pacientům.

  Srp 30, 2013
 • Obrázek uživatele Jezinka
  Jezinka (anonym)

  Prosím Vás všechny,...Pane Petře, laskavě přestaňte být chytrý. S neskutečnými průjmy jsem se potýkala do 2 dnů, co jsem začala užívat wobenzym. Trvalo to 3 týdny- nezabral endiaron, ercefuryl, stěr byl v pořádku. Po vysazení do 2 dnů průjmy zázračně vymizely. Tak čím to asi tak může podle Vás být? Každý nemusí vše snášet ukázkově! I praktický lékař mi potvrdil, že příčinou je na 99% podle všech ukazatelů právě wobenzym.

  Led 15, 2014
 • Obrázek uživatele Joska
  Joska (anonym)

  Pane Petře, laskavě...Když máte Jezinko problémy po Wobenzymu, zkuste Phlogenzym.

  Led 24, 2014
 • Obrázek uživatele qqe
  qqe (anonym)

  Když máte Jezinko problémy...kravina, to nebylo z wobenzymu, uzivam 12tablet dene uz mesic a vse je jak má být..

  Feb 03, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama