Reklama

Když dítě trápí zácpa

Odborníci odhadují, že zhruba každé čtvrté až páté dítě má potíže s vyprazdňováním. Zatímco u těch nejmenších je problémovým obdobím učení na nočník, u starších dětí se zácpa nejčastěji objevuje po nástupu do školky či školy. Příčinou bývá nesprávná životospráva, ale i stres dítěte ze životní změny. Rodiče by příznaky zácpy neměli podceňovat, škodliviny nastřádané v nedostatečně vyprázdněných střevech totiž pronikají zpět do organismu a při déletrvající zácpě způsobují další zdravotní problémy.

Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech nashromážděných odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou tak dítěti způsobit velmi nepříjemné potíže,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka. Upozorňuje, že častým projevem dlouhodobější zácpy bývají vyrážky a ekzémy, které jsou důsledkem toho, že škodlivé látky nashromážděné ve střevech prostupují i kůží.  

Vedle zdravotních rizik se dítě potýká s řadou stresujících situací, které mívají dopady i na jeho psychiku: má problémy ve školce či škole, s vlastním sebevědomím i při kontaktu s ostatními dětmi.

Hodně nepříjemná, velmi nezdravá  ?Funkční chronická zácpa bývá obecně charakterizována jako obtížné a zpravidla bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží způsobuje. „Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je,“ vysvětluje dětský lékař. Bezproblémové trávení lze podpořit užíváním mléčné probiotické bakterie Lactobacillus reuteri Protectis.

Mami, proč to nejde?
K nejčastějším příčinám dlouhodobé funkční zácpy patří především nevhodný jídelníček a nedostatek tekutin. „Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže dítě konzumuje hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbá se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pije. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti,“ zdůrazňuje pediatr.

Reklama

K zácpě přispívá také nedostatek pohybu. A pochopitelně ji ještě zhoršuje zadržování stolice, když dítě není schopno vykonat velkou potřebu jinde než v domácím prostředí.

Zda se dítě vyprazdňuje pravidelně či nedostatečně, je ovlivněno také kondicí jeho trávicí soustavy. Pro bezproblémové zažívání je totiž podstatné zdravé prostředí v trávicím traktu, potažmo správně fungující střeva. Pro harmonizaci celého zažívacího traktu můžete dětem podávat kapky s probiotickou mléčnou bakterií Lactobacillus reuteri Protectis. Podporuje zrání střevních tkání, rozvoj zdravé mikroflóry a normální fungování střev. Tím, že vytváří ideální prostředí v celém trávicím traktu, zvyšuje také jeho odolnost vůči infekcím.

Zácpu nepodceňujte
Ačkoli u dětí předškolního a mladšího školního věku bývá problém se zácpou poměrně častý, nepodceňujte ho. Při dlouhotrvající zácpě totiž hrozí i poškození střevní sliznice, která je základem správného fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70% imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit. I proto je při zácpě důležité dbát na střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech.

Pokud u dítěte příznaky zácpy zaznamenáte, poraďte se s jeho pediatrem. Je potřeba zabránit přechodu zácpy do chronického stádia. O něm mluvíme, pokud zácpa trvá déle než 6 měsíců.  Léčba chronické zácpy je obtížnější a může trvat i řadu měsíců.

Reklama

Komentáře

Reklama