Reklama

Asistovaná reprodukce je každoročně účinnější

Úspěšnost léčby neplodnosti se zvyšuje, asistovaná reprodukce je každoročně účinnější. I když čeští odborníci v nejbližších letech neočekávají převratnou novinku v asistované reprodukci, je zřejmé, že se zdokonalují používané metody, přístroje i laboratorní vybavení a roste účinnost hormonálních přípravků. ČTK to řekl prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Pokrok ve světě i v Česku podle něj neustále zaznamenává zejména prenatální diagnostika, tedy posuzování případných vrozených vývojových vad u plodu.

V prenatální genetické diagnostice se objevují nové testy, které mohou zjistit více vad už v různém stádiu vývoje oplodněného vajíčka, tedy ještě předtím, než se vyvíjející zárodek vloží do dělohy. Léčba se také více individualizuje a hormonální stimulace se uzpůsobuje každé pacientce.

Podle Tonka Mardešiče ze sanatoria Pronatal možnost genetického vyšetření embrya dává asistované reprodukci nový rozměr, ale zatím se toto vyšetření dělá jen na některých pracovištích. Podle Mardešiče pouze třetina z embryí, která vypadají pod mikroskopem kvalitně, je skutečně geneticky v pořádku.

Úspěšnost léčebných cyklů asistované reprodukce se v současné době pohybuje mezi 30 až 40 procenty a v jednotlivých centrech se liší. Dvořák uvedl, že se nerozvíjejí jen medicínské postupy, ale mění se i legislativa. Od letošního roku mohou čeští lékaři pomáhat i nesezdaným párům. Dvořák ale neočekává, že by v blízké době česká legislativa umožnila ženám, které nemohou plod donosit, aby to za ně udělala "náhradní matka", jak je to možné například v USA.

Podle Jitky Řezáčové z Ústavu péče o matku a dítě jsou perspektivy asistované reprodukce velké. Nejzásadnějším objevem léčby neplodnosti bylo na konci 70. let oplodnění vajíčka spermií mimo tělo ženy a následný přenos embrya do děložní dutiny, pak následoval přenos zmrazeného vajíčka. V roce 1993 byla vyvinuta metoda, kdy se do vajíčka vpravuje pouze jedna spermie.

Reklama

Za svůj život vděčí asistované reprodukci nyní tři procenta narozených dětí a další čtyři procenta novorozenců přichází na svět po léčbě neplodnosti.

V současné době se v Česku asistovaná reprodukce dělá ve více než dvou desítkách specializovaných center a ročně se uskuteční asi 9000 cyklů. Přesná statistika neexistuje. Národní registr asistované reprodukce funguje od počátku letošního roku.

O rostoucím zájmu lidí svědčí údaje Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, která má milion klientů. Její mluvčí Hana Kadečková ČTK řekla, že loni pojišťovna hradila asistovanou reprodukci 17.400 ženám a za první pololetí letošního roku jich bylo již 15.400. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod uvedl, že VZP v roce 2006 zaplatila jen za léčiva používaná při umělém oplodnění 123 milionů korun, v roce 2000 to bylo 51 milionů korun.

Podle Roda se cena jednoho cyklu včetně použitých léků pohybuje kolem 60.000 korun. Ženy si platí pouze doplatek na léky a některé další procedury, které zvyšují úspěšnost léčby. Ze zdravotního pojištění jsou hrazeny tři cykly.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

Mari (Ne, 21. 2. 2010 - 08:02)
hledám dárkyni vajíček,
absolvuji IVF a nemám dostatek vajíček. Je mi 36 let, mám skupinu 0 RH doposud bezdětná. Požaduji zdravou ml, ženu, studentku vyššího až středního vzrůstu, sportovkyni vzdělání nejlépe VŠ, bakalář apod. Odměna dohodou. Děkuji za každou pomoc.
email: [email protected]
Ivca (Út, 27. 10. 2015 - 10:10)
Dobry den, poradi mi prosim někdo dobře centrum asistovane reprodukce v brne?
Kamila N. (Pá, 30. 10. 2015 - 10:10)
Dobry den, poradi mi prosim...Ivco mrknete na internet. Mne osobne se moc libi centrum reprogenesis.cz a maji tam i skvele doktory, co jsem cetla nazory klientek!
Jitka (Po, 16. 1. 2017 - 21:01)

Trochu jiný pohled od lékaře, který dělal asistovanou reprodukci a přestal s tím po 7 letech - téma pro diskusi:

http://hnutiprozivot.cz/zpravy/2620-delal-jsem-asistovanou-reprodukci

Jaké jsou vaše názory?
Reklama