Reklama

Proč si ubližujeme?

V roce 1994 jsem se dostal na vojnu. Zde pro mě nastalo jedno velké překvapení. Poznal jsem, co je to vojenský šikan nebo mazárna. Viděl jsem na vlastní oči, jak si stejně staří kluci dělají zlo.

Jeden nad druhým se vytahuje a využívá toho, že má více frček apod. Ti co utíkali na ošetřovnu a byli jakoby nejvíc ubližovaní, nyní dělali největší zlo. Nejdříve podlézali a pak zkoušeli machrovat na jiný. Dokazovali si moc nad druhými jen tam, kde mohli.

Při odchodu do civilu přišli na roty mladší vojáci, nástupci našich bývalých mladých, nyní již mazáků. Ti, co byli dříve největší chudáci, se začali chovat jako zvířata. Jen jsem tupě zíral a říkal si: "Proč?". Čím je člověk hloupější a míň toho vytrpí, tak tím víc toho vrací.

Rozdíl mezi mladším a starším vojákem je v počtu služeb a to ani ne. Proč nějaké ponižování, shazování, urážení? Proč si stejně staří kluci mají vykat a lézt před sebou po zemi? Proč to všechno? Kdo to zažil, nemá přece právo to dělat druhému.

Šel jsem s hořkostí do civilu. Za pár let jsem si na tento příběh vzpomněl. Bylo to na kurzu Kineziologie stupeň č.9. Vystoupil jsem a řekl celý tento příběh veřejně. Nikdo jakoby mě neposlouchal. Jen šestnáctiletá kamarádka Klárka tleskala a říkala, že s tím plně souhlasí. Někdo mě třeba poslouchal. Nedával to znát a nevyjadřoval se. Na kurz se přišla podívat jakoby velká kinezioložka. Alespoň se tak chová. Ta raději odešla a přišla až druhý den na chvíli. Asi se na to doma odblokovávala. To je případ člověka, který byl na tom špatně. Bála se i mluvit. Každý s ní měl soucit. Jedna starší šikovná paní z ní udělala hvězdu. Ona se teď chová jako king i ke svým kolegům. Musejí jí na jejím kurzu vykat. Aby neztratila autoritu, jak říká apod.

Reklama

Myslím, že nikdo by neměl zapomínat na svojí minulost a měl by se chovat lépe k druhým, než zacházeli s ním. Alespoň k těm, kteří za nic nemohou. Může útočit jen na ty, co mu dělali to samé. Vrátit jim to, ale jim. Ne někomu jinému.

Jedna paní na vyšším kurzu vyprávěla a teklo jí hodně slz. Sama nevěděla, co si má myslet. Její manžel vydělává hodně peněz, stará se o dům a zahradu. Je s ním velice spokojená a život bez něj si nedovede představit. Dvě kolegyně jí však řekly, že ji ponižuje, když jí nemyje nádobí, okna, neuklízí apod. Později zjistila, že obě paní mají velmi špatné manželství. Sprostě jí záviděly. Pouze jí chtěly ublížit. Ptám se: "Proč?" Vždyť jsou na vysokém stupni. Mají pomáhat a řešit s upřímností problémy.

Vztahy mezi muži a ženy nejsou tak hrozné, jak se to snaží někdo udělat. Muži by si měli vážit své ženy a vyzdvihovat ženskou jemnost až do nebe. Ovšem, ženy které se chovají tak, jak jsem uvedl na předchozím případu, odhodit a utíkat, utíkat. Hezkých, hodných a milých žen je na světě dost. Jen se ty milé nesmí dostat pod vliv....Sami dobře víte. Pak některé zaproblémované "přítelkyně" udělají neplechy víc než dost.

Lží a klamem se dá hodně ovlivňovat. Viděli jsme to sami na uplynulých 40. letech. Na závěr bych chtěl říci jeden citát, který hovoří za své. Napsal ho člověk, který odešel do emigrace. Narodil se 23.2.1903 v Praze. Jmenoval se Julius Fučík. V 70. letech nabídla kolumbijská vláda naší komunistické jeho ostatky. Proč je asi naše vláda nechtěla? Chvála tomu, že se dožil alespoň vysokého věku. Nyní k citátu. Napsal ho ve své knize: "Reportáž psaná na oprátce" a zní: "Lidé bděte."

S pozdravem David Stejskal [email protected]

Reklama

Komentáře

zdenek (Út, 17. 12. 2002 - 00:12)
Milý Davide, přečetl jsem si článek o šikaně a plně souhlasil, jako každý chlap. Ale poslední odstavec: to snad ani nemůžete myslet vážně. Nebo snad ano?
Zdenek (Út, 17. 12. 2002 - 18:12)
Oni sice soudruzi zkreslovali celou řadu informací, ale trochu soudnosti by možná neškodilo. Že by i Němci, takoví pedanti něco zkreslovali? A navíc musím konstatovat, že jste první člověk od kterého slyším tento názor. Můžete zveřejnit původ informace?
David (Út, 17. 12. 2002 - 15:12)
Co je na něm tak špatného? Že soudruzi mohli zkreslovat info......
David (St, 18. 12. 2002 - 13:12)
Koncem roku 1989 byly zveřejnovány i v Právu. Nevím přesně. Pokud jste viděl film a četl životopis něco mi nesedí. Teď se mi ozval pán. Který má na rodinu Fučíka kontakty. Píše, že to byla provokace západu. Možná podávám nepravdivé info. Tak byli opravdu zveřejnené v bývalém RP: Pokud mi napíšete a až dostanu další info. Rád Vám je předám .Ty to info. nejsou můj výmysl.
Josef (Ne, 28. 12. 2003 - 20:12)
Častokrát si lidi ubližují proto, že nevidi důsledky
ubližování.
Ubližování není determinováno společenským systémem, ale pouze a jen člověkem ve své podstatě.
Představte si, že by kterákoliv soudní porota /laická či odborná/ souhlasila s tím, že jestliže vynesou
nesprávný rozsudek / ublížili by/ budou snášet rovnaké následky jako nevinně odsouzení. Myslím, že by se ubližovalo méně.
V některých státech /zejména v tzv. největší demokracii---USA/ je pořád ještě v platnosti trest smrti. Co vy na to, kdyby za každou justiční vraždu byla porota odsouzena též k smrti. Myslím, že by ztratili chuť na trest smrti. Není to drastické, pouze
třeba naučit lidi odpovědnosti za své činy.
Anonym (St, 4. 6. 2003 - 11:06)
Šikany jsou nejen na vojně,ale i v rodinách,na školách,
na pracovištích a nedá se čekat,že bude zněna k lepšímu
U lidí je běžné,že si pravdu upravují tak,aby jim vyho-
vala a stejné je to s historií.Tato negativa,krom dalších se táhnou s lidmi od záčátku lidské historie,
jen mění formu a způsob provedení.
Mám s tím totiž taky nějaké osobní zkušenosti a pokud
to někomu vyprávíte,tak tomu stejně moc něvěří a reakce
je to není snad možné.
Smudla (Út, 28. 11. 2006 - 18:11)
S tim Fucikem jste ujel,mj.prectete si vydani Reportaze v celem zneni, vcetne vynechanych casti,velmi zajimave cteni.
A k lecitelum apod.?Tam se prece vrhaji lide,kteri maji sami plno problemu,jak na stranu lecenou,tak lecitelskou.Nevyrovnani jedinci, kteri za vyrovnanost povazuji takovy ten vecny trochu slabomyslny usmev. Lide kteri nekdy vubec nejsou schopni uvazovat, nesnesou jakoukoliv kritiku toho sveho,atd. Lide kteri Vam neustale vnucuji svoje ideje, svoje predstavy, sve casto zcela ujete a mylne vize. Ne vzdy ale casto bohuzel jsou to velmi divni lide.
Anonym-oběť (St, 24. 9. 2008 - 23:09)
Co se týče šikany, je pravda,že není jen mezi dětmi,ale i mezi dospělými na pracovištích.Já osobně jsem toto zažila na vlastní kůži.A ikdyž máte svědky,nikdo vám ve skutečnosti nepomůže,že by ze strachu aby také nepřišli o zaměstnání a to je na tom to nejhorší.A než,aby to vedení řešilo,raději vás propustí.To je to Demokratické chování-českého lidu.
aha (Po, 7. 3. 2016 - 08:03)
Taky zajímavý článeček, který hodně osvětluje o našem Davidovi.
Reklama