Příliš staří na léčbu

Lékaři se bojí starých lidí. Prchají před nimi, protože za úspěch pokládají vyléčení pacienta. Ale u nemocných seniorů o takový úspěch často nejde, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

Szczepan Kraszczyński z Čenstochové má 83 let. Když se dozvěděl, že má nemocné srdce, sám napsal do specializované kliniky v Zabrzu. Lékaře e-mail od starého pána překvapil, ale hned odpověděli a vyšetření stanovili na prosinec.

    Ale v listopadu se panu Szczepanovi přitížilo. “Jsem ve stavu ohrožení života, nemohu dýchat, srdce chce vyskočit z prsou. Přijedu zítra. Promiňte mi svévoli, ale musím se zachránit,“ napsal uprostřed noci a ke zprávě prozíravě připojil foto, aby jej lékaři hned poznali.

    Ačkoliv Kraszczyński není lékař, ale inženýr, nespletl se. Kritické zúžení jedné z tepen hrozilo smrtí. Lékaři mu provedli bypass. “Zachránili mě, spasili! Zase jsem ve formě. V prosinci jsem držel pravnuka při křtu,“ raduje se pan Szczepan.

    Jeho případ je výjimečný. Jednak patří k sice rostoucí, ale stále malé skupině starších lidí, kteří dokážou bojovat za sebe i s využitím moderních nástrojů, jednak v nemocnici ho navzdory pokročilému věku nepřehlíželi.

    “Mnohem častější jsou opačné případy. Přicházejí k nám pacienti, které nikdo nechce léčit, jako naposledy osmdesátník s plicním nádorem,“ říká profesorka Barbara Bieńová, šéfka geriatrické kliniky v Bialystoku.

    Šestasedmdesátiletou matku Liliany z Katovic před třemi lety postihla perforace střev. Ve stavu ohrožení života ji lékaři hned operovali. Ale po zákroku ji nikde nechtěli přijmout, ačkoliv volná místa byla. “Jakoby nechápali, proč nenechám stařenku umřít, proč o ni bojuji,“ tvrdí Liliana.

    S přehlížením a pohrdáním se lékaři ani netají. Na webu Konsylium24.pl se jeden z doktorů ptal kolegů, “jak zpacifikovat babku, co má přes 90“.

    Autoři zprávy o věkové diskriminaci uvádějí i další příklady. “Příjezd sanitky se opozdil kvůli tomu, že když jsem uvedla věk matky, 82 let, uslyšela jsem, že ji raději nechají být,“ stěžuje si šedesátnice z Lublina. “Když naši svěřenci potřebují sanitku, prosí nás, abychom neříkali, kolik jim je. Bojí se, že se pomoci nedočkají,“ říká ošetřovatel z Tczewu. “Přijel lékař, podíval se na pacientku a prohlásil, že tu nemá nic na práci. Chtěl odjet. Řekla jsem mu, ať tedy napíše do chorobopisu, že léčba je zbytečná. Až pak se rozhodl ji odvézt do špitálu. Žila ještě dva roky,“ vypráví sociální pracovnice z Kraśniku.

    Primář geriatrické kliniky v Katovicích Jarosław Derejczyk neodsuzuje lékaře za bezcitnost, ale vytýká jim neznalost. “Navzdory letitému úsilí většina medicín nevede přednášky z geriatrie. Lékaři nevědí, jak léčit staré lidi. Stáří se bojí, utíkají před ním stejně jako většina lidí ve světě, kde vládne kult mládí.“

    “Staří lidé jsou ukázkovými příklady diskriminace, protože jsou fyzicky slabí a často i osamělí,“ říká Jolanta Twardowská-Rajewská, gerontoložka z poznaňské univerzity. Lékaři jsou podle ní naučeni snažit se o vyléčení pacienta. Ale u nemocných ve vyšším věku o takový úspěch už nejde, raději o zlepšení celkové kondice bez ohledu na pokračující nemoci.

    Nemocnice se také snaží šetřit. Ale léčit staré bývá dražší, protože obvykle trpí hned několika nemocemi, anebo kvůli osamělosti obsadí lůžko na celé měsíce. Sazby za léčení na geriatrii jsou tak nízké, že nemocnice tato oddělení likvidují.

    Preventivní vyšetření bývají vesměs určena jen osobám mladším 65 let. Totéž platí i při odesílání do lázní. Ještě zjevnějším příkladem je onkologie. “Starším pacientům se nádory většinou neoperují,“ tvrdí doktorka Twardowská-Rajewská.

 
    Nedávno experti analyzovali výdaje na léčení rakoviny prsu. Ukázalo se, že na nejmladší pacientky (30 až 34 let) se utrácí sedmkrát více než na nejstarší (přes 85 let). “Nelze vyloučit, že rozhodují nejen lékařské důvody. Na mladší není škoda peněz, na starší ano,“ připouští jeden z autorů analýzy Adam Kozierkiewicz.

    Diskriminace kvůli věku se netýká jen Polska, na Západě získala i název: ageism. Rozdíl tkví v tom, že tam se o ní nejen mluví, ale tam se s ní i bojuje.

    Za 20 let bude každý čtvrtý Polák starší 65 let. Už teď jich je přes pět milionů. Sice 93 procent z nich má děti, ale polovina se cítí osamělá. Třetina trpí depresemi. Počet geriatrických lůžek klesá, není jich ani 700, poraden je necelá stovka. Geriatrů je 275, ale jen polovina pracuje v oboru. Jsou totiž ztrátoví. Za léčbu seniorů na geriatrii platí pojišťovny méně než za léčbu na interně. Porovnání osudů 2000 slezských pacientů paradoxně ukázalo, že úmrtnost seniorů byla vyšší na interně, ačkoliv tam byly průměrné náklady vyšší než na geriatrii.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Proč
  Proč (anonym)

  se píše jen o Polsku? Z vlastní zkušenosti vím, že je to stejné i u nás.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Daniel Pavliš
  Daniel Pavliš (anonym)

  VAROVÁNÍ PŘED PODVODNÍKEM - Jan Zdichynec ADRESA: Mladé Buky, 48, PSČ 54223 TEL. 605368686 Firma NUSKIN,IČO: 87814382 Nabízí prostředky které údajně zpomalují stárnutí pleti a podvodně láká z lidí peníze. http://rejstrik.penize.cz/ares/87814382-jan-zdichynec

  Dub 26, 2013
 • Obrázek uživatele Janaj
  Janaj (anonym)

  Chtěla bych upozornit veřejnost: TENTO WEB NELZE PODCEŇOVAT! JE NA OBROVSKY VYSPĚLÉ ÚROVNI A PAN ING. I.A.BENDA JE LÉČITELEM,UČITELEM! KDO JEJ URÁŽÍ,MÁ V CELOSVĚTOVÉM MĚŘÍTKU FORMÁT NULTÉ DIMENZE!OSTATNÍ LIDI TITO ZDRŽUJÍ,COŽ JE NEPŘÍPUSTNÉ!MĚJ RÁD LIDI,NE VŠAK VRAHY,človíčku.

  Srp 15, 2013
 • Obrázek uživatele Ajka Musilová
  Ajka Musilová (anonym)

  Varování veřejnou cestou před podvodníky je utopie vašeho životního cíle: VARUJI,DOPORUČUJI,ATD- Jsi-li na tak inteligenčním základu,že vnucuješ svůj pitomý názor veřejně/ napojuješ se na sebe sama,samče!ANNA!ZNÁM VÁS,TAJNĚ,NEJRADĚJI POD STOLEM S MOBILEM A POČÍTAČEM.ŠMEJDSTVO!

  Srp 16, 2013
 • Obrázek uživatele ANNA J.
  ANNA J. (anonym)

  STAŘÍ LIDÉ jsou náramně vychcaní,velice chudí-LÉKY A NEMÁM NA NĚ PRACHY! PO HOSPODÁCH VYCHLASTÁVAJÍ I S CUKROVKOU A INFARKTY OD RÁNA DO VEČERA!D Ů CH O D C I INVALIDNÍ -STEJNĚ TAK.MAKAT POTŘEBUJETE,OHAVY,ASPOŇ VAŠE JEDOVATÁ TLAMA ZMLKNE!BUDE KONEČNĚ UNAVENA!

  Srp 16, 2013
 • Obrázek uživatele JITŘENKA
  JITŘENKA (anonym)

  Nakreslila jsem jitřenku,když jsem na chodníku spadla rovnou na hubu!SPOKOJEN?MOŽNÁ DOJDE I K RAKOVINĚ.PROČ? Nenávidím staré lidi.NEJSOU LIDI,JEN VYCHCANÉ,JEDOVATÉ ŠMEJDSTVO,EZOTÉRSTVO JE MILUJE,DÁVÁ JIM ZA PRACHY SVÉ ŠPINAVÉ REIKI!

  Srp 20, 2013
 • Obrázek uživatele Daj
  Daj (anonym)

  Pani všude prachy a maj všechno.

  Srp 26, 2013
 • Obrázek uživatele Míša15
  Míša15 (anonym)

  STAŘÍ LIDÉ jsou náramně...Milá Anno,když čtu Váš komentář ke starým lidem,tak nemohu uvěřit,že jako žena vůbec něco takového můžete napsat. Uvědomujete si,že jste vyrostla z jejich práce a péče.Říká Vám vůbec něco úcta,tolerance atd. Všechny nás stáří čeká,jak by se Vám líbilo,kdyby o Vás někdo takhle mluvil. Neúcta,zloba,nenávist,že se nestydíte.Míša15

  Srp 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama