O ovečkách, vlcích a pasáčcích

Existuje nesčíslné množství charakteristik člověka, jeho chování a jednání, příslušnosti a zařazení. Dokážeme definovat chemické sloučeniny a psát jejich vzorce, vyjádřit jejich energetické a jiné hodnoty, ale u člověka to zatím nedokážeme. Proč? Protože je toho pořád hodně málo, co víme. Ti kostrbatější budou stále tvrdit, že člověk je jediná inteligentní bytost nebo že jedině jejich Bůh je ten pravý nebo že smrt nastává při absenci EEG v mozku.Ti moudřejší třeba řeknou, že příroda je všemocná, že všechno je možné a nebo že se toho máme stále ještě hodně co učit.

Někteří z těch moudřejších pocítí, že jim narostly křídla a tak se z nich stanou proroci a jasnovidci. Ale někteří z nich naopak zmlknou v jakémsi posvátném klidu a respektu.

A nebo jsou lidé, co se vrací každý den unaveni třeba z továrny a někdo z nich sedne s pivem u televize ve stereotypním kolotoči a nebo pokračuje v dalším "pracovním poměru" -postarat se o domácnost. Budiž alespoň občas oceněna každá žena, co přijde z práce a čeká ji zas jen další práce, uvařit večeři, vyprat, napsat s dětmi úkoly .... .A budiž oceněn každý muž, co přestože unaven z práce, přijde domu a přiloží ruku k dílu. A jsou lidé, co se vrací domu sami do prázdného bytu a ..... .

Moje známá mi volá ve 3 hodiny ráno, že potřebuje s někým mluvit, že se cítí sama a leze jí všechno krkem-samota ..... prázdny byt, 4 holé stěny. A pak potkám člověka co byl zavřenej 4 roky za ně, co neprovedl-justiční omyl - a popisuje, jak každý den snil o těch holých stěnách -třeba holých, ale soukromých. A každý z nás hledá ten kousek svého štěstí a tak rodinka sedí u televize a ukápne slzička nad šťastným koncem love story. A nebo někdo pravidelně chodí do křesťanského spolku a dodává si sílu. Někdo čte a někdo řádí, někdo se pere a někdo prostě pere-špinavé peníze nebo prádlo.

Zkrátka každý jsme jiný, ale každý chceme kousek štěstí. A tak si žijeme ten svůj ustaranej život a ani si nevšimnem, jak nádherně zapadá slunce. A můj známý na invalidním vozíku sedí každé ráno na verandě svého domu a pozoruje západ slunce, píše básně a knihu o lidech a vlcích. A říká, že štěstí je třeba to, když si najednou uvědomí, že za 10 let bude moci zahodit vozík a postavit se na vlastní nohy, protože medicína dokáže tohle spravit pomoci genetiky a plastické chirurgie. A nebo ....

A o tom to trochu je, o pomíjivých věcech a pochopení, že všechno se mění. A tak moje známá, co mi volala ve 3 hodiny ráno, že se cítí sama, tvrdí, že je lepší být sám než s někým koho nemiluje a známí, co se doma hádali minimálně jednou týdně, jsou jako hrdličky, protože se jim má narodit dcera. A jistý stařičký pan Murphy chodí každý den do kostela a medituje o proměnách, sedne si do lavice a opře svou stařičkou hůl a přestože byl universitním profesorem uznávaným v oboru psychiatrie, ví, že je něco "Za oponou ". A pak si tenhle pan Murphy sedne na chvíli do baru a mlčky vypije své pivo a tiše se vypaří domu.

A pak zapnu internet a nějaký jasnovidný "úchyl " tlačí někomu do hlavy,že mluví osobně s Bohem a že jedině Bible je kniha knih a ostatní knihy je třeba spálit. Jo spalme knihy a budeme místo k doktorům chodit přímo na hřbitov, nebude mít kdo léčit.

A někde daleko v Tibetu je jistý mnich, co zrovna v tuto chvíli v klášteře ošetřuje chudáka horolezce, kterého našel pod lavinou. A kolik je na světě budhistů, co žijí poctivě a skromně a přinášejí dobro a rozhodně nepotřebují vytrubovat, že jedině budhismus je ten pravý.

A tak jsou někteří lidé jako ovečky, co se potřebujou zařadit do stáda, aby něco znamenali, nebo aby našli ochranu, protože.....různé protože, protože jim třeba chybí sebevědomí. A nebo jsou lidé, co jsou jako vlci a honí se za poznáním a nebo za penězi. A nebo lidé-vlci, co číhají na chudáky ovečky, aby jim urvali to co sami nemají. A nebo vlci samotáři, co jsou buď zklamáni nebo naopak našli kus harmonie a milují klid.

A pak -pasáčci, někdo je opravdu "pasák", co pase chudáky holky "na hraně " a ždíme z nich peníze , a holka, protože byla kdysi na drogách a nikdo ji z toho nedostal, bere tuhle jednoduchou příležitost, jak se z toho dostat. A nebo pasáčci ovcí jako faráři, co pasou svoje ovečky k pokoře a míru a nebo další pasáčci, co střeží svoje bližní a přidají "pomocnou ruku ", když někdo potřebuje.Hranice nejsou konstantní a z ovečky se může stát vlk, když dospěje a nebo z vlka se může stát ovečka, když zkrotne a tak se to prolíná jako lidský osud a život.

A pak se třeba někdy opravdu stane, že člověk zůstane stát s otevřenou hubou-doslova a do písmene, když ho trkne jak rozmanitej je tenhle svět a že je asi opravdu všechno možné. A najednou je mnohem otevřenější a vyrovnanější, protože dokáže přijmout, že i člověk na drogách dokáže být génius anebo že génius je za mřížemi, protože se někdo spletl. A člověk se pak musí usmát nad touhle hrou života.

Někdo urputně hlásá, že reflexní terapie pochází z Číny a přitom nikdy nečetl, že i římští vojáci používali stejné metody při válečných výpravách a stačí si přečíst trochu z paleogeografie pro střední školy, jak se šířila pradávná lidská populace a ..... .

A nebo jsou lidé zvláštní, co se vymykají, někdy je zavřeme do blázince, protože se nedokážou zařadit. Ale co vlastně o nich víme? Třeba o paní Steinové, co se jednoho rána probudila a zjistila, že vidí věci, co by vidět neměla a v bdělém stavu sní o věcech, co se pak stanou a lékaři, ke kterým šla pro radu, ji zavřeli do blázince. Ale před pár desítkou let sedláci utíkali na pole sklidit seno, protože "cítili v kostech ", že přijde déšť ačkoli obloha byla jasná a ani mráčku /pěkná poezie -musím se smát /.

Ale i člověk, co byl opravdu fanatik do věštění a studoval všechno možné až nakonec opravdu něco pochopil a byl schopen velice přesné diagnózy a stal se úspěšným a brali ho za fenomenálního jasnovidce, až se něco stalo a on "zblbnul ". A někdo se toho chytil a začal prohlašovat -"vidíte, já to říkal, Bůh nemá rád jasnovidce, to je odplata, kdyby četl Bibli......." Ale někdo třeba četl Bibli a i staré kumranské spisy, z kterých Bible pochází a zná trochu z historie a najde že i staří křesťanští apoštolové -prorokovali a nebo že je v Bibli spousta zmínek o posmrtném životě, o inkarnacích apod, ale v historii se to někdo snažil vymazat, aby si tak zajistil pokoru a oddanost oveček. A křižáčtí válečníci ve středověku vybíjeli a sráželi hlavy barbarům v dalekém Egypte, protože nechtěli přijmout Boha jediného.

A já chodil kdysi do kostela a chtěl vědět, proč církev odmítá třeba akupunkturu nebo reinkarnaci. A za pár let jsem se dozvěděl o inkarnační regresi coby novém obor lékařském či spíše psychiatrickém. A přesto se ještě někteří lékaři smějí při pomyšlení na nějaký posmrtný život. Ale kdysi dávno kdesi v tom dalekém Egyptě někdo z křižáků složil své roucho s vyšitým křížem, odložil meč a stal se z něho prostý člověk a začal se učit léčit pomocí bylinek, protože potkal prostého, ale moudrého starého muže, jež všichni uctívali pro jeho vědomosti a schopnosti léčit. Izoloval se od křižáků a třeba mu tehdy v jeho hlavě proběhla nesmyslnost jakéhokoli dogmatismu. A ten samý člověk pak založil vlastní misii a pečoval o zubožené lidi s leprou ....... .A přesto ještě někteří lidé vedou své "křižácké výpravy jako ti duchovní, co mě varovali, že jedině Bible je ta pravá a všechno ostatní je od ďábla.

Možná se věda za pár let dostane dál a přijde na to, že paní Steinová , co viděla do budoucnosti, nemusela být v blázinci, ale ve výzkumném ústavu nebo profesorkou na universitě a přednášet o "zvláštních stavech vědomi". Víme pořád tak málo a vedeme svoje války.

A někde ve stepi se dva psi perou o kus "hovna" /promiňte ten výraz/ a někde opodál sedí třetí vlk a pozoruje a počká až jak to dopadne a pak si v klidu dojde pro tu vzácnou věc. A ten, co prohrál a co je poraněný a utekl, si to zapamatuje a příště je to on kdo sedí opodál a sleduje. Až se po několika generacích vyvine jedinec, co se z těch šarvátek poučí a někdo si k němu přijde pro radu a poučení, protože je bez šrámů a "jak to krucinál dělá, že se nemusí prát a přesto přežil".

Směju se zase, protože moje známá před pár týdny u skleničky povídá, že je OK a že našla sama sebe. A mě napadá, že tohle by mělo zkusit spoustu lidí. Načas se zavřít a být sám se sebou, naučit se vydržet sami se sebou a poznat kdo jsou a najít trochu svůj klid a harmonii. Ale většinou nedokážeme být ani trochu sami se sebou, natož sami sebou, nevíme, kdo jsme a co jsme schopni a najdeme si někoho a podle něho poznáváme sami sebe a za čas nám dojde kdo jsme a pak třeba někdo odejde od rodiny, protože zjistil, že je úplně jiný než si myslel a že jeho partner není ten "pravý" a tak zapomene na svědomí a na děti a odejde hledat toho "pravého", ale pořád se diví, že místo toho nachází jenom pořád ty "levé".

Dneska jsem chudý a zítra můžu být milionářem, dneska mám hodně a zítra nemusím mít nic- i to je poznaní. A nebo třeba dneska tvrdím, že to, co jsem napsal, je pravda, ale za pár let budu vědět více a zasměju se nad tím.


Peter Kulík

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Neviem, ale mne na tom celom opise salasa chybali psi! Ale v podstate pointa celeho clanku o tzv."pravej miere" podla mojho nazoru bola vystihnuta:-). Psi ako ta seda eminencia, ktora pozna i to vlcie a zaroven usmernuje stado a pomaha tym pasakom ludskych dusi. Mozno preto aj mozme pozorovat tu rozmanitoast tychto sedych eminencii. Teraz sa vratim k pointe, ktoru krasne podla ma vyjadril francuz. filozof La-ROY: Filozofa vytvara pohyb od nevedomosti k vedomosti, od vedomosti k nevedomosti a v neustalom zotrvavani v tomto pohybe! Skusme si filozof zamenit so slovom clovek. Nemyslime si, ze ten prvy pohlad na danu vec, udalost(skutocnost) bol ten pravy! Najst niekedy nove moznosti s pomocou inych pohladov dava novy rozmer! Vravi sa v jednoduchosti je krasa, a pritom tie jednoduchosti nie sme schopny vnimat, zahrnuli sme ich pod svoj stereotyp ako vsednost(samozrejmost)!:-) Napr. rozisiel som sa s dievcatom, co este lubim(4 dni) a zacal som nachadzat v tej krajnosti veci okolo mna, ktore som nevedel vychutnat tak ako sa tesim z nich dnes! Aj ked to boli, zivot pokracuje dalej!:-) "Co nas nezabije, nas posilni!" F.Nietzsche P.S. VENI,VIDI,VICI? na konci zivota si povedat, nic by som z toho, co som prezil nehcel zmenit! Snad aj ja raz v zivote to budem moct vyslovit:-)!

  Bře 09, 2001
 • Obrázek uživatele petr K
  petr K (anonym)

  A o tom to prave je, o te stredni ceste .I budha /jestli jste neco cetl/ zkusil vsetko mozne a nakoniec sa sam dostal na strednu cestu T tych psoch som zamerne nehovoril a tym som chcel dat ctenarom moznost popremyslat .Ale nejde o sede eminence, ide o ludi ,ochrancov,strazitelou zakona a inych pravidel,co su zaroven verny necemu ci nekomu . Jo v podstate je to o tom jak nesmyslny je kazdy dogmatismus.Existuje svoboda mysleni a svoboda projevu kazde individualni bytosti,ale uznavame opet jen ty stredni a ty extremni-jako napr rasismus potlacime, protoze jsou neeticke a destruktivni .Je to spise o vzdelanosti a myslim ze bychom meli zaradit mezi zakldni vzdelani prave takove veci aby si clovek mohl uvedomit kdo je a mel moznost srovnavat a prijmout co je nejblizsi,protoze vetsinou takovy chudak pak stoji nekde na ulici a vyrvava "Jedine Jezis Vas spasi,otevrete oci a nepadejte do pekla " Nemuzeme mu to mit za zle, protoze treba nikdy neslysel o tom kolika lidem zachranili jasnovidci zivot pri nestestich tim ze dokazali urcit kde pod troskama je nekdo zasypany a pritom ti sami lide zatracuji jasnovidectvi . Je to o urovni vzdelani O tech sedych eminencich psech mam spoustu clanku a je to dlouhe tema , je to treba priklad japonskych samuraju a jejich busido a nebo cinskych mnisich zijicich v horach a nebo tibetskych strazcich-bojovnych mnisich a nebo bodygardech ,pravnicich a i treba fararich ,proste tech co strezi cosi a kohosi a kdyz budeme hodnotit proc a z jakeho duvodu tak cini tak nam uniknou zasluhy a obrovska sluzba co vykonali. Hledame idealy v knihach a filmech, ale skutecni hrdinove nam unikaji jako treba divka co pecuje o svou matku na invalidnim voziku nebo otec co dre nekde aby uzivil rodinu a treba by mel pravo a chut odejit,protoze mu neplati dost a nebonekdo neco zapomel a tim mu to zkomplikoval, ale on zmlkne a zatne a maka dal, protoze vi ze musi domu prinest penize a bez nich.......

  Bře 09, 2001

Přidat komentář

Reklama

Reklama