Navždy dítětem

Devítiletá Američanka má zůstat až do konce svého života malým děvčátkem, a to doslova. Rodiče těžce postiženého děvčete se rozhodli nechat medicínsky zastavit její fyzický růst, aby se o ni mohli nadále starat. První případ svého druhu rozpoutal bouři emocí i etických otázek.

Ashley nyní měří 130 centimetrů a váží 35 kilogramů - a takovou může zůstat příštích 70 či 80 let díky odstranění prsou, dělohy, vejcovodů a nasazení intenzivní hormonální léčby, brzdící růst.


Vysokoškolsky vzdělaní rodiče ze státu Washington, ležícího na severozápadě USA, zůstávají v anonymitě. Ale na své internetové stránce se hájí, že vše podnikají v zájmu dítěte.


Dívka trpí od narození těžkým a nevyléčitelným postižením mozku. Fyzicky by mohla dospět, duševně však zůstane tříměsíčním nemluvnětem. V devíti letech nedokáže nejen mluvit, ale ani sama jíst či držet vztyčenou hlavu.


Před třemi lety se rodiče rozhodli pro radikální postup. Požádali lékaře, aby Ashley navždy zůstala děvčátkem, které lze snadno přenášet a brát na výlety, nebude trpět proleženinami, ani menstruačními bolestmi, neotěhotní, ani ji nezneužije nějaký úchylný ošetřovatel, ani neonemocní rakovinou prsu či děložního čípku. Chtěli vyloučit či omezit možná nebezpečí, která by mohla ohrozit jejich postiženou dceru do konce života.


Etická komise jedné kliniky v Seattlu nakonec souhlasila s terapií, spočívající v odstranění některých orgánů a podávání velmi vysokých dávek hormonů brzdících růst. Avšak propukla bouře, jakmile lékaři popsali případ v odborném tisku. Z řad náboženských organizací, ale i postižených znějí protesty proti "zmrzačení" dítěte. Jednotný názor nemají ani lékaři. Rodiče se rozhodli hájit na internetu.


"Udělali jsme to pro Ashley, a ne pro naše dobro. Nechtěli jsme, aby zcela vyspělá žena s vědomím nemluvněte ležela do konce života prakticky bez pohybu. Budeme ji moci nosit na rukou, vzít ji na piknik či na návštěvu. Nebude trávit jeden den jako druhý," tvrdí rodiče na svém blogu http://ashleytreatment.spaces.live.com/blog/.


"Rodiče jiných těžce postižených dětí mohou být v pokušení či ocitnout se pod tlakem, aby uplatnili stejné řešení. Ale je to technologické řešení sociálního problému. Společnost by měla pomoci usnadnit život Ashley a jejím rodičům, a ne Ashley zmenšovat," uvedl miamský pediatr Jeffrey Brosco. Připouští však, že rodiče postiženého dítěte během jeho dospívání mnohdy stojí před "Sofiinou volbou" domácí či ústavní péče.


Ashleyin ošetřující lékař Daniel Gunther přiznává, že první reakcí lidí bývá pobouření. "Ale skoro každý, kdo pozná konkrétní situaci Ashley a jejích rodičů a seznámí se s přednostmi této terapie pro dítě, začíná měnit názor," tvrdí. A rodiče rozhořčeně odmítají, že by si terapii vybrali kvůli vlastnímu pohodlí. "Hlavním cílem je zlepšit kvalitu života Ashley," říkají.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Martina Francová DiS.
  Martina Francov... (anonym)

  Velmi rozumím rozhodnutí rodičů, sama jsem pracovala, jako fyzioterapeutka s takto postiženými dětmi, většinou se jedná o děti s dětskou mozkovou obrnou.Musím se přiznat, že mně mnohokrát napadla myšlenka, že by pro ně bylo vysvobozením zastavení růstu.Skutečně s přibývajícím věkem, je péče o takto postižené složitější a mohou být více sociálně izolováni.Ačkoliv se může nezasvěcenému zdát, že takto postižení sociální kontakty nepotřebují, mohu vás ubezpečit, že dostatek podnětů z okolí je nedílnou součástí nejen rehabilitační péče o tyto děti.

  Led 12, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  To jsou skoro všichni "chlapi".

  Dub 21, 2008
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Já sama sem tělesně postižená. Sice jen málo, ale znám hodně postižených dětí. A myslim si že rodiče Ashleyin udělali správně. Ikdyž se to jiným nezdá tak vlastně neměly ani moc navibranou.

  Srp 02, 2007
 • Obrázek uživatele Cody
  Cody (anonym)

  Já je chápu,protože mně umřela sestra na dětskou mozkovou obrnu právě proto,že měla mozek asi 4 leteho ditete a jeji telo rostlo(byla dost vysoka a hubena)ale mozek se nevyjijel,tak to pak nezvladla....

  Srp 10, 2007
 • Obrázek uživatele Lim
  Lim (anonym)

  Ano,také si myslím,že to co udělali je správné.

  Lis 14, 2007
 • Obrázek uživatele Anonym
  Anonym (anonym)

  Tato volba byla určitě správná.

  Lis 26, 2007
 • Obrázek uživatele Tapi
  Tapi (anonym)

  Také si myslím,že udělali dobře.

  Feb 21, 2008
 • Obrázek uživatele panebože
  panebože (anonym)

  Plně souhlasím s rodiči,ačkoli nemám nikoho takového ve svém okolí.Myslím si,že takto pro ni mohou udělati vícw

  Bře 08, 2008
 • Obrázek uživatele NikaLeňa
  NikaLeňa (anonym)

  Hm.. udělali správně.....

  Bře 12, 2008
 • Obrázek uživatele chleba
  chleba (anonym)

  Ano, myslím že rodiče Ashley udělali správnně a vůbec by neměli litovat a poslouchat názory jiných kteří situaci ani neznají!!!

  Dub 10, 2008
 • Obrázek uživatele chleba
  chleba (anonym)

  Prosím Vás nevíte jak to s Ashley teď dopadlo?

  Dub 20, 2008
 • Obrázek uživatele Josef Bunár
  Josef Bunár (anonym)

  Raději bych volil smrt. Vyjde to levněji ;-)

  Črv 30, 2008
 • Obrázek uživatele chleba
  chleba (anonym)

  ted si dal spoustě lidem šanci aby takhle uvažovali! výborný!!!!...........jak můžete bejt takhle bezcitný?!

  Zář 15, 2008
 • Obrázek uživatele judaska4
  judaska4 (anonym)

  Myslím že se rodiče rozhodly správně,já s nimi souhlasím až se jednou nebudou moci o dívku,jejich duvody jsou tak jasné také bych měla strach že nějaký uchylný ošetřovatel...

  Bře 20, 2012
 • Obrázek uživatele judaska4
  judaska4 (anonym)

  Raději bych volil smrt....Ještě že nejsou všichny jako vy...omezení ubožáci,spíš Vás měly....

  Bře 20, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama