Reklama

Ztracené končetiny je možno vystisknout na 3D tiskárně

Sedmiletá Američanka Faith Lennoxová si nikdy nemyslela, že by potřebovala svou levou ruku. Její ztrátu si již nepamatovala, přišla o ni, když jí bylo pouhých devět měsíců. Nicméně získat novou robotickou ruku z 3D tiskárny, to je něco zcela jiného. Navíc když si mohla zvolit barvy protézy, vybrala si své oblíbené - růžovou, modrou a fialovou, napsala agentura AP.

“Je to opravdu skvělé!“ uvedla jinak stydlivá dívka nyní s velkým úsměvem na tváři, když v pondělí sledovala celý proces v počítačovém studiu Build It Workspace. Studio, které funguje v kalifornském okrese Orange County, učí lidi, jak zacházet s nejmodernějšími tiskárnami a používá je rovněž pro nejrůznější projekty. Zabývá se také běžným komerčním tiskem.
 

    Hotový produkt je výsledkem nové technologie, kterou je revoluční protetika, uvedl šéf společnosti Mark Lengsfeld. Tato technologie je podle něj vhodná zejména pro děti jako je Faith, které rychle vyrostou z běžných a drahých protetických končetin a rovněž mají problém s jejich používáním zejména kvůli jejich velikosti a hmotnosti. “Je úžasné vyrábět takovou věc,“ dodal Lengsfeld s tím, že jejich robotická ruka váží pouhých 450 gramů a je vyrobena ze stejného plastu, který se používá na automobilové součástky. Jeho firma dosud vyráběla pomocí 3D tiskárny velké množství věcí od čerpadel pro ropné a plynárenské společnosti až po náhradní součástky pro letadla, robotickou ruku ale nyní vytvořila vůbec poprvé.

    Faith je nestarší ze tří sourozenců, kvůli komplikacím při porodu přišla o přívod krve do jejího levého předloktí, takže došlo k poškození tkání, svalů i kosti. Lékaři se devět měsíců snažili končetinu zachránit, nicméně nakonec se rozhodli, že ji musí těsně pod loktem amputovat.

    “Je pro nás ctí, že jsme jí mohli pomoci,“ uvedl Lengsfeld. A sedmiletá holčička už ví, co bude se svou novou rukou dělat. “Jezdit na kole,“ uvedla Faith. Jezdila na něm sice už nyní, jak ale poznamenala, s jednou rukou bylo trochu obtížnější dělat zatáčky.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Igor (St, 22. 7. 2015 - 13:07)
tak to je úlet... co se ještě nedá vytisknout na takové tiskárně... my v práci pořád teď přemášlíme jestli pořídit nějakou takovou 3D tiskárnu nebo ne. já si teda myslím že je to dobrý stroj...
Petr (Po, 27. 7. 2015 - 13:07)
tak to je úlet... co se...my jsme si s kolegou taky pořídili 3d tiskárnu, takže za sebe můžu jenom doporučit... taky záleží co přesně potřebuješ tisknout a v jaké velikosti a kvalitě. My máme felixku takhle tiskne http://www.felixprinters.cz/downloads/videogalerie/ jestli by ti vyhovovala tahle kvalita tak šuúp do ní ;)
kutil (Po, 27. 7. 2015 - 14:07)
my jsme si s kolegou taky...Mě udělali zubní vyndavačku a nesedla mi, tak jsem si udělal sám novou a nemá to chybu! !!!
Marek (Čt, 30. 7. 2015 - 09:07)
je to úlet my v práci máme felixku a tiskne dobře, pro příklad kdo chce tak ať se koukne jak tiskne http://www.felixprinters.cz/downloads/videogalerie/ a je to paráda!!§
Petr (Čt, 6. 8. 2015 - 10:08)
je to úlet my v práci máme...no a jste teda s ní spokojení s tou felix tiskárnou? protože taky budeme potřebovat do práce nějakou 3d tiskárnu, tak se začínám o ně zajímat abych věděl co pořídit a co ne ;)
Marek (St, 19. 8. 2015 - 15:08)
no a jste teda s ní...no já jsem s tou felixkou spokojený... a to jakože fakt že jo. však se podívej na internetu na informace o ní a sám se rozhodni, ale roozhodně stojí za to...
Petr (Čt, 20. 8. 2015 - 20:08)
no já jsem s tou felixkou...no tak to si teda asi zkusim omrknout víc...a je rychlá nebo pomalá? a dokáže tisknout jak velké plochy?
Marek (Ne, 23. 8. 2015 - 21:08)
no tak to si teda asi zkusim...hele je zbytečné abych ti to tady všechno vypisoval... koukni se sám na informace o ní a uvidíš ;) http://www.felixprinters.cz/kategorie-produktu/3d-tiskarny/ kdyby si něčemu nerozuměl, tak ti to klidně vysvětlím ;)
Reklama