Varování:Nevařte vodu v mikrovlnce

Před pár dny si jeden známý chtěl připravit instantní kávu. Vzal hrníček s vodou a vložil ji do mikrovlnky, aby vodu uvařil. Nevíme přesně, na kolik nastavil minutovku, ale chtěl pouze dostat vodu do varu. Když se minutovka zastavila, vyndal hrníček s vodou a konstatoval, že voda nevařila. V okamžiku, kdy do ní přesto nasypal instantní kávu,mu voda vybuchla do tváře.

Hrníček zůstal celý, pouze voda mu doslova  vyskočila  do obličeje. Ma popáleniny druhého stupně, po kterých mu zřejmě zůstanou stopy. Navíc levé oko je taktéž postižené. Po přichodu do nemocnice mu lékař sdělil, že se jedná o známý fenomén a že voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přeci jen chceme ohřát vodu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco  navíc, např. kousek dřívka (sirka s ulomenou hlavičkou), v žádnem případě ovšem nic kovového.?    ?

Vědecké vysvětlení:?    ?Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulovanou teplotu. Tím, že bublinky varu se netvoří a tím  neuvolňuje voda akumulovanou teplotu, se voda ohřívá a přesahuje bod varu. Když se voda da do pohybu při vloženi cizího tělesa (cukr, káva, ? sáček  čaje), je tepelný šok dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky,  které vysloveně vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o podobny efekt, jako když otevřete novou láhev Coly po předchozím protřepání.?

Zdroj: internet

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (29)

 • Obrázek uživatele Chemik
  Chemik (anonym)

  Jedná se o celkem známý jev - utajený var. Přehřátá voda je v metastabilním stavu a různými poněty (např. otřesem) se prudce uvolní pára, čímž se voda ochladí a soustava se dostane do rovnovážného stavu. Při chemickém laborování se proto do destilační nebo varné baňky přidává několik skleněných kuliček, skleněných nebo porcelánových střepů nebo kousek skleněné tyčinky. Pokud jde o dřevo (sirku), nejsem si jistý, zda to bude fungovat.

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Tak tam strč ty tvoje kuličky! Aspoň se ta blbost dále nebude geneticky šířit!

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele Chemik pro !!!
  Chemik pro !!! (anonym)

  Fakt dobrý, poraď ještě nějakou další pitomost pro zasmání.

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele Pro Chemika
  Pro Chemika (anonym)

  S pitomostí jsi tady začal ty, a jestli jseš stejnej idiot jako ten geniální chemik co podělal celé naše hospodářství, tak se tomu tvému blábolu nedivím! A já kde se ty bláboly o mikrovlnkách rodějí!

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele k2
  k2 (anonym)

  Jedná se o celkem známý...no ja vodu ohrivala natolik dlouho dokud nezacala bublat a nic se nestalo takze sem rada ze sem si pockala... :-)

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele H2SO4
  H2SO4 (anonym)

  Hm, zajímavý, ale co proboha ty otazníky a chybějící nabodeníčka?

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele Vali
  Vali (anonym)

  no ja vodu ohrivala natolik...blbost byla v postupu, proč sypat kávu do vody, když se obvykle káva vodou zalévá....mikrovlnku používám a jsem spokojená...když si počkám na bublání a potom kávu zaliji, je krásně napěněná, zřejmě proto, že voda není tolik převařená jako z varné konvice

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele To je zajímavé,
  To je zajímavé, (anonym)

  kolik magorů se dokáže zviditelnit kvůli jednoduchému fyzikálnímu jevu, jako je skrytý var.

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele ale spousta lidí to neví
  ale spousta lid... (anonym)

  kolik magorů se dokáže...tak proč je nevarovat ?

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele JLMedved
  JLMedved (anonym)

  Hej, dík za typ. To musím zkusit.

  Zář 10, 2014
 • Obrázek uživatele díky za
  díky za (anonym)

  Dobrý článek. Nikdy by mi nenapadlo vařit vodu v mikrovlnce, přijde mi to jako těžkej kentus, fuj...k čemu jsou konvice???

  Zář 11, 2014
 • Obrázek uživatele b
  b (anonym)

  Dobrý článek. Nikdy by mi...No, haha, konvice je taky humáč. Voda je pak pěkně hnusná. Ochutnala jsi někdy samotnou vodu, která se vařila v konvici? Smrdí a chutná po plastu. V čaji nebo kafi se to možná ztratí, ale jinak blééééééé. když netekla voda, chtěla jsem se napít a tak jsem si nalila zbytek vody z konvice a humus největší.

  Zář 11, 2014
 • Obrázek uživatele tak to máš
  tak to máš (anonym)

  asi blbou levnou konvici z tržnice od vietnamců. Moje konvice je z nerezu a není v ní ani kus plastu.

  Zář 11, 2014
 • Obrázek uživatele Jara
  Jara (anonym)

  Co je to za hňupina!! Voda z mikrovlnky je nejlepší !

  Zář 11, 2014
 • Obrázek uživatele Dasa
  Dasa (anonym)

  Ja mikrovlnku nemam a nechybi mi.

  Zář 11, 2014
 • Obrázek uživatele taky nemám mikrovlnku
  taky nemám mikr... (anonym)

  Vy volové, víte vy vůbec že máte doma malou atomovou elektrárnu??? Víte vy vůbec co je to za svinstvo??? Tady vás někdo varuje, že si můžete ublížit a vy na serete, vy volové... Jo strčit vám ten mozek do mikrovlnky a byli byste hned KO stejně jako ta voda, co v ní vaříte, je totiž MRTVá!!!!!!!

  Zář 11, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tys to s tím hulením dneska nějak přeťápl.

  Zář 12, 2014
 • Obrázek uživatele nepřikládejte ucho
  nepřikládejte ucho (anonym)

  k zapnuté mik. troubě !!!

  Zář 12, 2014
 • Obrázek uživatele b
  b (anonym)

  asi blbou levnou konvici z...Je to normální z elektra.

  Zář 12, 2014
 • Obrázek uživatele hh
  hh (anonym)

  k zapnuté mik. troubě !!!To je fakt. A taky když jdete k mikrovlnce, musíte mít brýle proti slunci s UV filtrem a ochranný oděv s olověným polstrováním.

  Zář 12, 2014
 • Obrázek uživatele Varnej Konvica
  Varnej Konvica (anonym)

  Jedná se o celkem známý...jestli ty nejsi utajený vydlabanec, rovnovážně blbej!

  Zář 13, 2014
 • Obrázek uživatele Taky chemik
  Taky chemik (anonym)

  jestli ty nejsi utajený...Nevím, co se tu do něj navážíte. Napsal to dobře. Když nemáte znalosti, tak se k tomu raději nevyjadřujte, natož pak někomu nadávat.

  Zář 13, 2014
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  V prvním případě jde o takzvaný utajený var, ke kterému dochází obvykle u velmi čistých kapalin. Pak stačí malý podnět (třeba vsypání kávy) a kapalina se přemění v páru naráz. V druhém případě jde o snížení rozpustnosti plynu v kapalině. První případ=změna skupenství kapalného v plynné Druhý případ=změna rozpustnosti plynu v kapalině. Podobnost doopravdy jen vnější.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele Kutyat 39
  Kutyat 39 (anonym)

  Když půjdu k mikrovlnce v noci, tak si vezmu brýle proti měsíci.

  Feb 02, 2015
 • Obrázek uživatele kastrůlek
  kastrůlek (anonym)

  Nemám rád mikrovlnky :-(

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele taky chemik ..jiný
  taky chemik ..jiný (anonym)

  Jenže utajený var ti může vzniknout i na obyčejném vařiči, akorát nádobí, které se používá nemá k tomuto jevu sklony. Pro lidi, kteří mají strach z mirovlnky: měli byste se zřeknout ihned mobilů. Z nich si ohříváte přímo mozek (mikrovlnama). Nějaká odstíněná mikrovlnka (která je mimochodem zhaložená na primitivním a zcela neškodném jevu) je proti mobilům úplná pohodička. Co se plastových konvic týče, tak jsem pro sklo nebo nerez. V kvalitu plastových materiálů kdesi z asie nemám důvěru.

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele Dědek Olomouc
  Dědek Olomouc (anonym)

  Předcházet utajenému varu můžete vložením kovové lžičky do nádoby s vodou ( kapalinou ) lžička může i vyčnívat z nádoby ale POZOR musí být nejméně 1/4 ponořená v kapalině. Málo lidí toto ví. A ještě lépe předáváme energii do kapaliny.Může to být i talíř s polévkou. Lžíce vždy v kapalině kdyby nebyla tak si můžete poškodit mikrovlku. (lžíce musí mít protipól – kapalinu kde předá energii) . Kdysi se mě někdo ptal, vrtalo mu to v hlavě jestli jde zapíchnutá vidlička v mase nebo v kuřeti NEZKOUŠEJTE TO , bude to nestabilní a Já to v praxi nezkoušel mám drahou mikrovlnu.

  Srp 21, 2016
 • Obrázek uživatele !?!
  !?! (anonym)

  Dědku, až půjdeš k mikrovlnce tak si nezapomeň nasadit pánskou ochranu!

  Srp 21, 2016
 • Obrázek uživatele Dětku !
  Dětku ! (anonym)

  A nestrkej ho do mikrovlnky, nebo se ti nafoukne a prdne jako buřt!

  Srp 22, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama