Postoj Sdružení praktických lékařů k plošnému testování na covid-19

Praktičtí lékaři by měli plnit svůj primární úkol a to léčit nemocné, ať už s covidem-19 nebo bez něj. K plošnému testování již máme v ČR  dostatečnou síť odběrových center - jejich kapacita je dostatečná.

Vybraní praktici, kteří se přesto rozhodnou pomoci a k plošnému testování se přihlásí, budou součástí sítě sekundární. Pomohou tím, že budou provádět testy především u svých registrovaných pacientů, kteří o to projeví zájem. 

Účast praktických lékařů na plošném testování asymptomatických pacientů antigenními testy je dobrovolná. Každý musí zvážit, zda k testování najde volnou kapacitu a jestli je schopen si zorganizovat provoz praxe.

Vzhledem k tomu, že epidemie je opět na vzestupu, nových pacientů přibývá a lékaři zůstávají ve svých ordinacích dlouhé hodiny po svých ordinačních hodinách. Jsou plně vytíženi a nemají kapacity na to, aby testovali lidi z ulice.

Na bedrech praktiků leží také péče o ostatní registrované bez covid-19. Pro tyto pacienty, kteří jsou často staří a polymorbidní, je nutné udržet naše praxe v plném provozu. Zvlášť v této době, kdy mají často omezený přístup k péči v odborných ambulancích (zejména nemocničních) a ordinace praktického lékaře je pro ně bezpečným místem, kde tuto péči dostanou.

Praktičtí lékař v současnosti představují hráz zdravotního systému. Chrání nemocnice před přetížením. Náplní práce praktických lékařů je:

Distanční vyšetřovaní pacientů podezřelých na onemocnění COVID-19. Indikace k PCR testům. Vystavování nemoceských, karantém, ukončování karantén.

Péče o chronické pacienty.

Preventivní vyšetření, screeningy.

Očkování.

Zajišťováníí bezpečnosti ordinací.

Návštěvní služba.

Testování antigenními testy (Dobrovolné. Může být uskutečněno tam, kde jsou prostorové, materiální a perzonálnjí možnosti).

Vystavování různých potvrzení.

Administrativa.

 

MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  "...lékaři zůstávají ve svých ordinacích dlouhé hodiny po svých ordinačních hodinách..." Chtěla bych znát aspoň jednoho takového, ať už praktika nebo odborného. Ordinovat začínají pravidelně s nejméně půlhodinovým zpožděním, někteří e půlhodinu, ale celou hodinu před "padla" pacienta nevezmou, a návštěvy? Cha cha - leda formálně kvůli úlevám (benzin, kratší ord.doba atd.atd.) a "benefitům" od vděčných vlezdořiťků - vajíčka, králík, slepice..., bonboniera, alkohol, berou cokoliv... Kdo to psal? Asi někdo, kdo je úplně mimo realitu. Tak už nás neopíjejte rohlíkem nebo vám lidi taky přestanou věřit.

  Pro 16, 2020
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  U nás na vsi doktor přijíždí 2x týdně po obědě. Má vždy plno lidí a je v ordinaci až do večerních hodin. Mimo to má ordinaci v okresním městě, kde nemohu posoudit pracovní dobu. U nás se ale rozhodně nezastaví. Babičky mu občas vajíčka přinesou, braly by asi jako urážku, kdyby si je od nich nevzal. Tím, že se lékaři neplatí na ruku, ale jsou vypláceni pojišťovnou, mají někteří pocit, že se musí doktorovi nějak odvděčit. Bylo to tak vždy i za komunistů.

  Pro 16, 2020
 • Obrázek uživatele Lubomír
  Lubomír (anonym)

  Do té návštěvní služby spadá i starost o klienty v pobytových zařízeních sociální péče v daném regionu. Většina nemá stálého lékaře. To, že vy máte špatnou zkušenost s doktory neznaméná, že jsou všichni takoví. A pokud opravdu nevíte, co vše konkrétní lékař dělá, tak nemůžete soudit. Plno má více ordinací, specialisti slouží i v nemocnicích. Někteří lékař pracují opravdu jen na zkrácený úvazek, protože jsou již v důchodovém věku a přesluhují atd. Podobně veterinář je v ordinaci pár hodin, zbytek je různě v terénu, pracuje v útulcích, objíždí farmy, chovy...

  Pro 16, 2020
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Vzhledem k tomu, že jako praktičtí lékaři funguje jen minimum z nich, ostatní se přeměnili na lékaře teoretické, kteří ordinují pouze distančně. Nedovedu si představit, jak distančně provádějí rapid testy, či jak distančně očkují-

  Pro 17, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama