Reklama

Oteklé koleno

Znáte to. Člověk nemůže celé týdny jen sedět a šetřit si koleno, které otéká po jakékoliv delší štrapáci. A tak jsem ho den dva šetřil, mazal kostivalem atd., až se trochu umoudřilo, jenže pak se zase něco strhlo a koleno si oteklo zase. Přátelé léčitelé a reflexologové vždy udělali co uměli, posílili mi organismus, upravili dráhy atd., ale samozřejmě mne nedokázali zbavit toho špatného, co tam uvnitř kolena přežívalo. Že na koleno je lepší alopatický lékař jsem samozřejmě věděl už od počátku, jenže jak se k němu dostat, že?

Poté, co jsem byl před půl rokem odmrštěn tím, že to není akutní a první volný termín že je až za tři měsíce, jsem rezignoval. Jenže koleno vytrvalo a tak jsem v září znovu vyrazil na zteč. Protekčně jsem sehnal telefon přímo na konkrétního orthopeda, dovolal se k němu a pokusil jsem se objednat. Vysvětlil jsem mu své potíže a odvolal se na jeho pozvání - před dvěma roky mi rázně utnul podobné potíže se šlachou v kotníku a bodře podotkl, že až to příště bude koleno, ať přijdu. Mám teď dovolenou, zavolejte za týden, doporučil mi. Za týden mne chtěl odmrštit, já se ale nedal a tak mi blahosklonně dovolil, ať to zkusím v úterý předtím, než půjde "na sál". Hne po ránu.

Hned po ránu (již před půl osmou) jsem tam byl a byl jsem druhý. V osm bych byl dvacátý. V kartotéce nemohli najít mou kartu, tak mi vyťukali dvěma prsty na psacím stroji novou kartu, a já čekal. Mimochodem, byl jsem svědkem, jak dvěma ženám velmi neurvale odmítli ošetření: "Paní, já se s vámi hádat nebudu, když jste sem dokázala přijít, tak to akutní není, musíte se objednat, na řadu přijdete tak za dva až tři měsíce!" Jinak řečeno, přijďte, až nebudete moct chodit. Chacha.

Po dvou hodinách mne zavolali, pak doktor odborným zrakem porovnal má kolena, prohlásil, že to je hezký zánět, položil si mne na lůžko, z jedné strany kolena vysál půl stříkačky zelené vodičky po zánětu, do druhé strany píchl nějaké antibiotikum, a bylo to. Pak si mne postavil před sebe, koukl na chodidla a začal výslech: "Pane, vy máte zborcené klenby. Co jste poslední rok dělal?" "Čtyřikrát jsem se stěhoval," odpověděl jsem. "S tím kolenem, proč jste nepřišel dřív? Vypadá to, že už tam máte artrózu!" "Chacha, pane doktore, já se k vám snažím dostat už půl roku! Prý když to není akutní, nemám nárok." "Vám se zbortily klenby," nezareagoval pan doktor, "předepíšu vám ortopedickou obuv. Tohle podepište, tam si zajděte, tam si objednejte... a přijďte se ukázat za dva měsíce. To si to vaše koleno zrentgenujeme a podíváme se na tu artrózu."

Když jsem se ptal, jestli mám koleno šetřit nebo co dělat, aby se ta artróza nezhoršila, řekl, že nemusím dělat nic.
A jak byl v ráži, zavtipkoval: "Do toho kolena jsem vám teď dal supermogul, máte to na dalších 15 000."Jak jsem tak odkulhával z ordinace, potěšeně jsem vychutnával dokonalé potvrzení svého odvěkého dojmu z alopatické medicíny - naši čeští (a slovenští) lékaři jsou prostě jen údržbáři těla. A uvažoval, co myslel tou číslovkou - 15 000 vteřin, dalších korun pro něho od pojišťoven za mé další potíže, nebo kilometrů?

Reklama

Tak jako vám údržbář v autoservisu opraví nějakou závadu, ale neupozorní vás na možnou další, protože si vás chce pojistit, aby z vás měl pravidelný příjem, právě tak si lékaři např. tím, že své pacienty nechají měsíce čekat (ať už je to vina systému nebo ne, lékaři se s tím velmi ochotně smířili) a zvou si je za další dva měsíce, si připravují další zákroky, proplácené pojišťovnami. Vždyť oni ti řemeslníci a údržbáři našich těl jsou na tom existenčně závislí! Vždyť neoficiálně se ví, že celkem oficiálně sama Škoda uvádí, že auta vyrábí tak, aby se do deseti let rozpadly - aby si lidi museli koupit nové!

Koleno sice nepřestalo bolet za pět minut, jak pak doktor prorokoval, ale nakonec až za 15 hodin. Zaplaťpámbů a pojišťovna za ten supermogul v mém koleně - po půl roce ho můžu ohnout, protože už není oteklé! A už se těším, že za pár let se dožiji téměř sci-fi představy, že totiž po každých 15 000 (kilometrech, nebo korunách?) mi koleno (nebo žaludek, nebo prst, nebo varlata , protože spermií máme nejen my, čeští muži, stále méně) vymění, jako součástku v autě.

Autor: Vlastimil Marek

Reklama

Komentáře

D .Ostrý (Ne, 13. 6. 2004 - 15:06)
Vidíte to, podle mne, moc černo-bíle. Ono je to všechno o lidech. Já mám na ortopedickou ambulanci objednací dobu 7-10 dní( ale jsem na malém městě)Pokud mi někdo zavolá, že má otelké koleno- náhle a bolavé, snažíme se domluvit co nejdříve. Samozřejmě správné je, když má pacient doporučení od svého lékaře, který může většinu problémů řešit sám. Druhá věc je, že mám finanční limit na 1 pacienta a na čtvrtletí 260,-Kč. Pokud provedu vyšetření a aplikuji 1 injekci - Třeba do kolena, mám limit vyčerpaný. Proto pro mne není výhodné zvát na kontrolu nebo další injekci dříve než za 3 měsíce resp. v dalším čtvtletí. Jinak pojišťovny uplatní regulace a vlastně mi dá pokutu za to, že pacientovi dal více péče než je limit. Ale když to potřebuje? Mám smůlu. V tom je systém vadný. ATD...
Zdravíém D. Ostrý www.dostry.cz
jarka (St, 16. 4. 2003 - 20:04)
Vazeny pane!Zrovna jsem si docetla Vas prispevek,protoze uz take nejaky mesic prozivam neco podobneho.S tim rozdilem,ze me to postihlo v USA.Zrovna se rozhodlo,ze mi bude hrazena pece jen v nasi republice a vlastne ma repatriace - Prevoz do Ceske republiky.Zajimam se tedy pochopitelne,jak to u nas chodi.Vas clanek mi jen potvrzuje predbezne informace.Musim se rozhodnout,kde podstoupim operaci natrzeneho meniscu.Zde je to velice setrny zakrok,po kterem muzete uz po tydnu chodit(ne sportovat).To zarucuji az tak do mesice.Dostanou se vam dvema sondami do kolena a pres obrazovku vam opravi nemocnou cast.Znam uz par lidi,kteri to podstoupili a mohou delat cokoli,i tancovat bez potizi.(Jak rada bych si zatancovala!)Uplne si umim ted predstavit,co tam u nas ti nasi chudaci pacienti prozivaji.Je to silene ,byt jako stroje,kterym se jen poopravi jejich soucastky!Kdyz nemate penize,nikde na celem svete nemate zadnou hodnotu.Citim to na vlastni kuzi,nebo ted spise na kolene.A nedovolate se pomoci!Zdravim Vas z Floridy!A preji Vam co nejvic bezbolestnych kilometru! Jarka
MT (Čt, 4. 9. 2008 - 08:09)
Poprvé mě bolí koleno (bolest je jen v 1/4 kolene). Trvá to týden. Boužel kulhám a je mi to trapné.
Proto jsem se snažila najít na webu něco o bolesti v koleně.
Po přečtení článku nevím jest-li se smát nebo plakat (asi plakat vzhledem k bolesti).
Hurá má "skvělý" zdravotní systém. Člověk, aby se bál onemocnět, protože zdravotní systém ho tak v podstatě trochu nechá na holičkách. O těch čekacích dobách k ortopedovi je to pravda. Dle zkušeností známých je běžná čekací doba 2-3 měsíce k dobrému ortopedovi.
Korálek (Po, 19. 1. 2009 - 09:01)
Také mě bolelo v tři čtvrti roku kolenu tak, že jsem už potom nemohl chodit, a tak jsem se vnutil na ortopedii v jedné plzeňské nemocnici. Vnutil říkám proto, že po mě chtěli doporučení, aby věděli, co mi vlastně může být. Řekl jsem jim, že nejlepším doporučením je bolavé koleno. Nabídli mi vcelku brzký termín, že mi provedou artroskopii. Artoskopii provedli, ale koleno bolelo ještě více než předtím. Mezitím jsem se dozvěděl od několika přátel, že trpěli podobným problémem a že jim píchli dva, tři obstřiky a bylo po problému. Nakonec mi také píchli dva obstřiky, bolesti více či méně zmizely. Známý praktický lékař označil postup ortopeda v nemocnici za příliš uspěchaný. Obvykle se prý nejprve dávají obstřiky. Na artroskopii pospíchali podle něho proto, aby měli výkony, tzn. prachy od pojišťovny.
Mary (So, 3. 12. 2011 - 23:12)
Údržbáři- to mě pobavilo!!!Tak to je.Vždyť lidí je tolik jak mladých myší, tak proč se s nima párat? Je to jen byznys. Jako ostatně všechno. S operacemi kloubních náhrad se poslední dobou roztrhl pytel- zajímavé!! Nic není náhoda: náhody neexistují. Je to naplánovaný systém. Proti systému nezmůžeme nic, nezmůžou proti němu nic dokonce ani sami lékaři. Z toho logicky vyplývá, že to musíme nějak ve zdraví a důstojně přežít. A pokud možno na konci zemřít sešlostí věkem, což je v dnešní době věc opravdu nevídaná.
Martina (Čt, 5. 10. 2017 - 11:10)
Údržbáři- to mě...Ty lidi chytají na ulici a nutí je do výměny kloubů? Nebo kde ty houfy berou?
Hanka (So, 4. 7. 2020 - 21:07)
Také jsem se bohužel zklamala v lékařích a celem zdravotnickem systemu. Jde často o to, aby udelali lidi zavisle na lecich, ale kde je ta pomoc ? Neverim uz nikomu, ani lékařům a pomoct si musim uz jen a jen sama. Jak někdo psal,ze ho po pul roce prestalo bolet koleno,i přes navstevy lekare...ja mela taky pul roku bolave koleno a preslo me to samo od sebe taky po pul roce.
Freitagova (So, 28. 8. 2021 - 18:08)
Souhlasím s vami u lekařú je to hrozne.mam take špatné skušenosti.oni neléčej jen se na vás přiživují.pridavat finance to ano ale človeku s ničím nepomúžou.před 30 lety se starali lépe.dnes to je sežeň si udelej si kup si.poraď si sám hrúza...co se dnes u lékařú déje...šetřej si právi jako u opraven aut a jiné a jiné doba na.dve veco...na nic a.na h...o.tem nahoře se to kecá když majo vyplaty púl milionu...hnus...
Reklama