Kolumbijka měla v těle 40 let mrtvý plod

Kolumbijští lékaři našli v břiše dvaaosmdesátileté ženy fosilizovaný plod, který měla v těle 40 let. Výjimečný případ se podle webu francouzské rozhlasové stanice Europe1 objevil poté, co Kolumbijka přišla v Bogotě k lékaři a stěžovala si na bolesti břicha.

  Plod byl starý 32 týdnů a po desítkách let v těle pacientky zvápenatěl a stal se zkamenělinou. Jde o velmi vzácný jev, ke kterému dochází, když se plod nevyvíjí v děloze, ale v dutině břišní. Ve světě se podle Europe1 dosud registruje jen asi 290 těchto případů.

    Podle Petra Velebila z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí se jedná v podstatě o fosilii, taková prý může vydržet v těle velmi dlouho. Žádný podobný případ z Česka si ale nevybavuje. Porodník také upozornil, že 32 týdnů starý plod by za normálních okolností vážil zhruba 1,5 kila, a je proto s podivem, že si žena ničeho nevšimla.

    Jedná se o takzvaný lithopedion, neboli kamenné dítě. Může k němu dojít při mimoděložním těhotenství, když plod v těle matky zemře, ale je už příliš veliký, než aby ho matka vstřebala. Potom dochází k postupnému vápenatění tělíčka, čímž matce nehrozí infekce.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Byla jsem těhotná v roce 1970,byla jsem poslána na ultrazvuk,který měli tenkrát jen v Praze na Františku.Lékař mě na vyšetření poslal,protože měl podezření na dvojčata,která se nepotvrdila.Při náhodném sono vyšetření mojí dcery,už dospělé se zjistilo,že má u sleziny zkalcifikované dvojče ve velikosti ledviny.Je uloženo tak,že je bez potíží,operativní odstranění zatím není nutné.Zajímavá hříčka přírody.

  Srp 01, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Napsat o své dceři, že je hříčka přírody, mně nepřipadá moc vkusné.

  Srp 01, 2014
 • Obrázek uživatele Anna U!
  Anna U! (anonym)

  Hříčkou přírody je osel,kdy on kabaret tohoto webku vnucuje,tak jak pitomci v vládě -pitomcům,aby jste opět sebe posílili v své BLBOSTI!

  Zář 09, 2014
 • Obrázek uživatele a kolik
  a kolik (anonym)

  Hříčkou přírody je...toho zobeš ?????

  Zář 09, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama