Reklama

Kdy je vhodné mít založené životní pojištění pro riziko smrti

Základním účelem životního pojištění je pojištění pro případ smrti, které alespoň zčásti zajistí vaši rodinu a blízké, pokud by k takové tragické události došlo, ať už z důvodu nemoci nebo úrazu. Můžete si takto určit jednu nebo více osob, které v takovém případě dostanou od pojišťovny jednorázový finanční obnos v celkové výši pojistného plnění. Pokud takové osoby neurčíte, řídí se výplata pojistky podle dědického řízení. Kdy byste měli nad uzavřením životní pojistky uvažovat a jaká by měla být její výše?

Kdy je vhodné mít pojištěno riziko smrti

Životní pojištění pro riziko smrti by si měly založit osoby, na jejichž příjmu je někdo závislý: ať už je to rodina, někdo blízký nebo kdokoli, na kom vám záleží. V případě pojistné události zabrání vyplacení pojistky snížení životní úrovně nebo okamžitému finančnímu strádání. Máte-li hypotéku nebo jiné finanční závazky, výplata pojistné částky umožní takové finanční závazky dále splácet nebo zcela uhradit. Nemusíte se tedy bát, že v případě pojistné události přijde vaše rodina o bydlení. Aby v případě vaší smrti pozůstalí nemuseli hradit náklady na pohřeb, je nejnižší možná pojistná částka u různých pojišťoven většinou stanovena na deset tisíc korun.

Jaká by měla být výše pojistné částky

Výše pojistné částky určují dva faktory: na jak dlouho chcete zajistit své blízké v případě pojistné události a výpadku vašich příjmů a jakou částku s přihlédnutím k vašim výdajům si můžete dovolit splácet každý měsíc. Odborníci doporučují zvolit pojistnou částku alespoň ve výši čtyřnásobku čistého ročního příjmu. Tedy v případě pojistné události budou mít vaši blízcí čtyři roky na to, aby se vypořádali s výpadkem vašeho příjmu.

Reklama

Pokud máte hypotéku nebo jiné obdobné závazky, měla by pojistná částka minimálně umožnit kompletní splacení vašich dluhů. Nicméně platí, že výše zvolené pojistné částky, a tedy pojistné, které budete každý měsíc platit, se odvíjí od příjmů a výdajů vašich nebo vaší domácnosti. Měli byste zvolit takovou částku, kterou si můžete dlouhodobě dovolit.

Můžete-li si dovolit vzhledem k rozpočtu vaší domácnosti životní pojištění na nižší částku, než je čtyřnásobek vašeho příjmu, je to vždy lepší zajištění pro vaše nejbližší než žádné životní pojištění. Doba, na kterou se pojistíte, by se vždy měla odvíjet od aktuální životní situace. Máte-li nezaopatřené děti, měla by uzavřená pojistka končit v čase, kdy můžete předpokládat, že na vás děti nebudou finančně závislé. Tedy například alespoň v roce, kdy předpokládáte ukončení jejich vzdělání a nástup do zaměstnání, v ideálním případě s nějakou rezervou.

MK

 

Reklama

Komentáře

Katka (Pá, 10. 12. 2021 - 20:12)
Myslíte si, že je velký rozdíl v tom, kde se pojištění uzavírá? Jako ve které pojišťovně? Z hlediska ceny i podmínek?
! (Pá, 10. 12. 2021 - 22:12)
Lidé nad 60 let jsou již z důvodu vysokého rizika nepojistitelní.
Petra (Út, 14. 12. 2021 - 16:12)
Také jsem si uzavírala životní pojištění hlavně kvůli dětem. Před tím, než jsem si pojištění uzavřela jsem navštívila několik pojišťoven, kde jsem si nechala udělat cenové nabídky. Nakonec jsem se dívala i na srovnávač pojištění, kde jsem si online našla nabídky od pojišťoven. Tam jsem vybrala pojištění nejvýhodněji, tak jsem ho rovnou i online uzavřela.
Katka (St, 15. 12. 2021 - 23:12)
Na jaký srovnávač pojištění jste se prosím dívala?
Petra (Po, 20. 12. 2021 - 00:12)
Pokud by jste si to chtěla srovnat, do doporučuji se podívat na stránky Klik .cz Je to velmi přehledný a jednoduchý srovnávač, kde si nabídky můžete porovnávat během pár minut. Dokázala jsem tam najít vždy o hodně lepší nabídku pojištění. Je tam pak možnost si pojištění sjednat rovnou online nebo po telefonu.
Reklama