Covid a očkování komplikují dárcovství krve

Nedostatek dárců krve v souvislosti s očkováním proti koronaviru řeší aktuálně transfúzní služby napříč Českem. Další zájemci pak nemohou darovat krev kvůli tomu, že jsou koronavirem přímo nakaženi, nebo kvůli cestování do zahraničí. Doba, po kterou není možné darovat krev se různě liší:

Největší část dárců krve je nyní omezena v darování kvůli očkování proti koronaviru. „Na základě doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je stanoven odstup sedmi až osmadvaceti dnů od vakcinační dávky. V případě mRNA vakcín, tedy Pfizer a Moderna, a proteinových vakcín, což je Novavax a Sanofi, je to týden. V případě vektorových vakcín Astra Zeneca a Johnson & Johnson je ale interval celých 28 dnů od každé vakcinační dávky, vysvětluje příčinu aktuálních komplikací v oblasti odběrů krve MUDr. Štefan Repovský, primář hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov.

O další část dárců přitom transfúzní služby dočasně přicházejí i z důvodu samotného onemocnění. V případě onemocnění covid-19 mohou dárci přijít po 14 dnech od uzdravení, tedy od odeznění všech příznaků, nebo po 1 měsíci od pozitivního PCR testu, upřesňuje primář Repovský.

Vůbec nejdelší omezení v darování krve ovšem čeká na cestovatele. Ti, kteří vycestují do zahraničí v rámci Evropy, nemohou darovat krev po dobu jednoho měsíce. Cestovatelé mimo Evropu pak dokonce dlouhých 6 měsíců.

Situaci nyní navíc komplikuje fakt, že v nemocnicích aktuálně došlo k ukončení omezení souvisejících s plánovanou operativou, s čímž souvisí zvýšené nároky na spotřebu transfúzních přípravků. Ty přitom mají omezenou délku spotřeby, takže nebylo možné se jimi v uplynulých měsících předzásobit.

„Doba je složitá, ale budeme dělat vše pro to, abychom situaci i přes omezení zvládli. Potřebné jsou aktuálně všechny krevní skupiny a každý jeden dárce nám pomůže. Uvítáme teď opravdu každého zájemce, uzavírá MUDr. Repovský s tím, že přijít darovat krev či plazmu mohou v rámci skupiny AGEL zájemci na kterékoliv z odběrových středisek v nemocnicích v Prostějově, Přerově, Jeseníku i Novém Jičíně, či na Transfúzní službu AGEL v Šumperku.

Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín vyslyšelo přání dárců a rozšířilo odběrové časy v ranních hodinách, a to ve dnech pondělí a pátek od 5:45 do 12:45 hodin. Přijít darovat krev či plazmu mohou dárci i bez objednání, avšak bez výhody rezervace konkrétního času. Naopak většina dárců si pochvaluje výhody online rezervačního systému, který lze nalézt na adrese: https://odbery.nnj.agel.cz/.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama