Reklama

Čas na pacienty ubírá lékařům administrativa

Téměř polovinu ordinační doby – tolik času zabírá praktickým lékařům vyplňování formulářů a další nadbytečná administrativa. Papírováním se tak lékařům krátí prostor pro pacienty. Za největší „žrouty času“ považují často zbytečné úkony, například vypisování kontrolních zpráv nebo tzv. lístku na peníze. Vyplývá to z průzkumu, na který odpovědělo více než sto praktiků. Všichni označili stávající administrativu za nadbytečnou. Devadesát procent lékařů si navíc myslí, že papírování každý rok přibývá.

S výsledky průzkumu a konkrétními případy „nesmyslné administrativy“ se lékaři chtějí obrátit na ministra zdravotnictví.

Stát a pojišťovny se naučily dělat z doktorů úředníky, to je třeba změnit. České zdravotnictví se potýká s personální krizí, a přesto si dopřává drahého luxusu tím, že plýtvá časem vysoce kvalifikovaných odborníků na činnost, kterou má vykonávat administrativní síla. Zejména to platí u praktických lékařů. Stát se musí rozhodnout, zda z nich chce mít efektivně fungující lékaře zajišťující primární péči nebo posudkáře, kterým kvůli papírování nezbývá dostatek času na pacienty,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) MUDr. Petr Šonka. „Papírování zabere praktikům minimálně dvě hodiny denně. Mezi největší žrouty času patří třeba posudková činnost pro Českou správu sociálního zabezpečení. Nejnesmyslnější je poté například vypisování takzvaného lístku na peníze, který má ubezpečit Českou správu sociálního zabezpečení a zaměstnavatele, že pracovní neschopnost, která byla zahájena a nebyla ukončena, skutečně trvá. Dříve se vystavoval na konci každého měsíce, dnes kdykoli, když si o něj pacient požádá,“ dodává MUDr. Šonka.

Mnohé úkony, které praktičtí lékaři musejí vykonávat, často pramení ze zastaralých zákonů. Některá administrativa je pak podle předsedy Společnosti všeobecného lékařství (SVL) doc. MUDr. Svatopluka Býmy, CSc., úplně zbytečná. „Jako praktici musíme například stále ještě potvrzovat, zda je student způsobilý nastoupit na vysokou školu. S tím, že by někdo na univerzitě studovat nemohl, jsem se přitom po dobu své praxe ještě nesetkal,“ doplňuje praktický lékař a místopředseda SVL MUDr. Otto Herber. „Vyzvali jsme praktické lékaře, aby nám posílali své poznatky o problémech s administrativou. Výsledky chceme poté předložit ministrovi zdravotnictví,“ doplňuje doc. Býma.

Praktici se obávají, že bude administrativy přibývat i nadále, a čas vyměřený na léčbu pacientů se tak na úkor papírování ještě více zkrátí. „Lékaři, které jsme oslovili prostřednictvím dotazníku, odpověděli, že jim administrativa zabírá až 50 % procent času. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný,“ vysvětluje doc. Býma.

Reklama

Společnost všeobecného lékařství (SVL) vznikla v roce 1979. V současnosti se SVL podílí na tvorbě doporučených léčebných postupů, aktualizuje koncepci oboru, je partnerem pro jednání v dohodovacích řízeních jak o kompetencích praktického lékaře, tak o ceně jeho práce. Odborní zástupci společnosti jsou zváni ke koncepcím řady preventivních programů. V současnosti např. k programu celoplošného screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku a k aktivitám v oblasti prevence karcinomu prsu. Řada praktiků se podílela na výzkumu odhalování karcinomu prostaty nebo např. na významné epidemiologické studii prevalence Helicobacter pylori a na dalších. SVL pořádá vzdělávací semináře pro praktické lékaře v systému celoživotního vzdělávání. Společnost vydává časopis Practicus, který vychází 10× ročně. Více informací na www.svl.cz.

Sdružení praktických lékařů (SPL ČR) je nezávislou dobrovolnou organizací sdružující na profesním principu všeobecné praktické lékaře pro dospělé vykonávající praxi v ČR. Posláním sdružení je rozvoj všeobecného praktického lékařství jako oboru a primární péče jako základního článku zdravotního systému, dále zlepšování podmínek i kvality činnosti praktických lékařů, hájení jejich zájmů a podpora a pomoc při výkonu jejich povolání. V současné době má SPL 4 800 členů (přibližně 90 % z celkového počtu praktických lékařů pro dospělé v ČR), což z něj činí vůbec největší dobrovolnou organizaci lékařů v ČR. Více na www.splcr.cz.

Reklama

Komentáře

vlasta (Pá, 14. 6. 2019 - 13:06)
Pan doktor na obrázku nevypadá, že by se v pracovní době věnoval zdraví pacientky, ledaže by jí ( hlavně jemu) něco velmi silně chybělo...
Že administrativa zabírá hlavně praktikům ne polovinu, ale i 9/10 z minima času, které si ten který PL předem určil průměrem pro jednoho, je stará věc.
Nechápu, že např.moje zbytečná PL, a mít PL prý musí KAŽDÝ - nechápu proč, má při té časové tísni ještě čas přijímat dealery různých firem s léčivy, podotýkám, že při plné čekárně lidí, pravidelně si prodlužovat víkendy a svátky - jezdí pořád na nějaké rekreace, pobyty, lyžovačky...samozřejmě mimo svoji řádnou dovolenou. Návštěvní služba - to je nad její úroveň, pac. musí za ní v její silně minimální ord. dobu ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ, sanitka je jen pro vyvolené poskytující jí úplatky. Co si budeme nalhávat!!! Není člověka, který by někdy dr.nepotřeboval a od té doby to s ním jde většinou s kopce. Je udržován v nemoci a čím starší, tím větším pokusným králíkem farmacutických firem hlavně přes PL je. Moje PL je úžasná, rozumí úplně všemu a pustí se do "léčení" úplně všeho, jako by odborní lékaři byli k ničemu. Není divu, že pak člověk skončí všelijak a těžko a strašně dlouho ho musejí jiní odborníci nebo "takyodborníci"dávat dohromady. Že to stojí ZP zbytečně moc (nehledě na ztrápeného pacienta), nikomu kupodivu nevadí. Prostě doktorů je pořád málo, mají strašně moc (zbytečné) práce, mají strašně málo volného času na odpočinek, ale zejména mají strašně málo peněz. Co ale mají říkat lidé skutečně řádně a odpovědně pracující, navíc i bez stálých bonusů a úplatků, aby něco udělali,jak se má. Jsou mezi doktory vzácné výjimky, to jsou PÁNI LÉKAŘI, kterých si člověk musí vážit, protože cosi umějí a dělají, na co přísahali. Pravý opak takových, jako je např. moje PL.
luci (So, 15. 6. 2019 - 00:06)
Když ono to současné zdravotnictví je především o získávání peněz , léčení pacientů je vedlejším produktem.
Bobrik (So, 15. 6. 2019 - 02:06)
Od našeho společenství s unií to je jen papírování a prachy a pořád je málo.
Petr (Ne, 16. 6. 2019 - 21:06)
čekárny narvány k prasknutí,3/4 lidí jde z odběru krve protože berou warfarin, Stačilo by málo předepsat jiný lék třeba Xarellto a u lékaře se zastavíte když vám dojdou prášky nebo jdete na plánovanou kontrolu.Ale pan doktor 30let předepisuje warf. a tvrdí ,že by jinak platil pokutu.Je fakt ,že lék je dražší ,co stojí ty odběry,napsáni receptu není také zadarmo,ušetřený čas lékařů a pacientů.
no taková dovolena někde v teplých placená dealerem není k zahození.A pacient .......
Reklama