Muž se probral po smrti

Případ muže, jehož srdce přestalo na hodinu a půl bít - aby se znovu rozeběhlo ve chvíli, kdy se lékaři chystali z těla odebrat orgány pro transplantaci - oživil ve Francii diskusi o tom, kdy je vlastně člověk mrtvý, napsala agentura Reuters.

Pětačtyřicetiletý muž utrpěl rozsáhlou srdeční příhodu. Záchranáři se ho srdeční masáží pokoušeli neúspěšně oživit a poté ho převezli do blízké nemocnice. Ani tam pacientovo srdce nereagovalo na oživovací pokusy, a proto se lékaři začali připravovat, že mu odeberou orgány. Ale v tu chvíli si šokovaní chirurgové všimli, že muž začíná sám - bez pomoci - znovu dýchat, že jeho zorničky jsou aktivní, že cítí bolest - a nakonec začalo znovu bít i jeho srdce. O několik týdnů později začal mluvit a chodit.


"Tato situace byla jasným příkladem otázek, které na poli oživování zůstávají ... a toho, jaká kritéria mají mohou být používána k rozhodnutí, že oživování selhalo," uvádí zpráva o případu, kterou na internetu zveřejnil etický výbor správy pařížských veřejných nemocnic Assistance Publique-Hopitaux de Paris (AP-HP).


Případ, který se odehrál letos v únoru, znovu oživil diskusi o transplantacích jak mezi lékaři a zdravotníky, tak v médiích. Francouzský deník Le Monde tomuto problému v úterý věnoval celou stránku pod titulkem: "Dárce orgánů nebyl mrtev."
Nemocnice, kde byl muž léčen, je jedna z pouze devíti ve Francii, které smějí provádět transplantace orgánů od pacientů po zástavě srdce při velmi specifických podmínkách v rámci pilotního programu zahájeného v roce 2007. V ostatních nemocnicích jsou transplantace orgánů možné u jiných kategorií pacientů podle starších pravidel.


Program, který schválil francouzský výbor pro bioetiku, si klade za cíl snížit počet lidí čekajících na transplantaci tím, že umožní odebírat orgány od nových kategorií pacientů. Podle listu Le Monde v loňském roce čekalo ve Francii na transplantaci více než 13.000 lidí a 231 z nich zemřelo v přímém důsledku toho, že se nenašel vhodný dárce. Pilotní program podle listu od svého spuštění vynesl 60 orgánů k transplantaci.


AP-HP po zahájení programu vytvořila zvláštní výbor, který má speciálně diskutovat o etických otázkách, které vyvstávají z praktiky transplantací orgánů od osob po zástavě srdce. Výbor vytvořený z profesionálů v oboru srdeční chirurgie i z oddělení transplantací o případu zázračně oživlého muže dlouze diskutoval. "Účastníci diskuse se shodli, že existují naprosto výjimečné případy tohoto druhu; takové, jaké nikdy jindy ve své kariéře nezažili," uvedl výbor ve zprávě.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele bobo
  bobo (anonym)

  Divné, co vím, tak mozek po 6 minutách bez kyslíku umírá a kyslík mu dodává krev pumpovaná srdcem. Tedy ten člověk musel mít toálně mrtvý mozek, což znamená, že byl de facto mrtvý.

  Črv 21, 2008
 • Obrázek uživatele Fiona
  Fiona (anonym)

  Tak to taky nechápu, jak mohl pak znovu žít, mít funkční mozek, začít mluvit, chodit...?!? Hold člověk ještě nezná všechno, lidský tělo je fakt složitý ;o).

  Srp 08, 2008
 • Obrázek uživatele Jiřka
  Jiřka (anonym)

  Tim pádem až utrpím něco stejnýho chci zažít to štěstí od "Boha" a probudit se..Takže toho člověka moc obdivuju

  Říj 09, 2008
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Tim pádem až utrpím něco...Nechtěj zažít to štěstí,ano chodí a mluví ale jak reaguje,chápe jak se začlenil? Manžel byl po srdečním inf. 50 minut bez kyslíku. Verdikt lékařů zněl: 1 měsíc života.Po půl roce chodí z 30 %,mluví jen slova,ale jeho mozek?Tělo funkční ale mozek na úrovni 10 měsíčního dítěte. Na plínách,umělé výživě do žaludku hadičkou,nekomunikuje a jeho život je 24 h. na lůžku. Co je lepší? Takový život si nikdo asi nepřeje,pominu starost o něj,manželka-24 hod. denně

  Pro 24, 2010
 • Obrázek uživatele Jestli ten článek není jen žvást.
  Jestli ten člán... (anonym)

  V poslední době většinu zpráv z kategorie "Napsal život" a podobné tvoří výmysly. Vždyť to je internetová obdoba Blesku či Aha! Věřit napsanému je docela risk :-)

  Pro 25, 2010
 • Obrázek uživatele Nevěřím
  Nevěřím (anonym)

  Nelze všemu co se píše věřit.

  Pro 25, 2010
 • Obrázek uživatele ----
  ---- (anonym)

  Nechtěj zažít to...Marto, to Vám moc držím palce, zvláště v období těchto svátků. Mám postiženou dceru, která zdaleka nepotřebuje tolik péče, co Váš manžel a přesto jsme z toho občas "ha hromadě" jak tělesně, tak psychicky.

  Pro 25, 2010
 • Obrázek uživatele Vám oběma
  Vám oběma (anonym)

  Marto, to Vám moc držím...úpřímně přeji hodně sil do dalších let. Alice

  Pro 25, 2010
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  A co takhle věčně živý Lenin? Ten už leží desítky let vycpanej v Myším oleji (Maus Oleum).

  Pro 25, 2010
 • Obrázek uživatele Shorný
  Shorný (anonym)

  Lenin je ale v Ječný.

  Pro 26, 2010
 • Obrázek uživatele myslíte
  myslíte (anonym)

  Lenin je ale v Ječný.toho vůdce loupežníků v Rusku, co se neštítil nechat zavraždit carskou rodinu včetně dětí?

  Pro 26, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama