Reklama

Venezuelci se kvůli nedostatku léků spoléhají na přírodní léčbu

Malá čekárna v domě samozvaného léčitele, který si říká "bratr Guayanes", v omšelé caracaské čtvrti Petare se rychle plní pacienty. Jeho podnikání nešlo nikdy lépe. Jak Venezuelu neustále trápí chronický nedostatek léků a také hyperinflace, čím dál více lidí v této krizí zmítané jihoamerické zemi se při léčbě běžných neduhů obrací k alternativní medicíně.

"Když půjdeme do nemocnice, nic tam nemají. Nemají léky, anebo jsou moc drahé. Tak co máme dělat?" řekla agentuře AFP 77letá Rosa Sáezová, která přišla kvůli bolestem v ruce.

Carlos Rosales, který ve svém podniku používá obřadnější jméno "bratr Guayanes", právě dokončuje spirituální chirurgický zákrok, jak svou takzvanou léčbu označuje. Pacient leží se zavřenýma očima a Rosales nad jeho tělem postupně mává pěti páry nůžek, kterými cvaká jako holič.

V temné, svíčkami nasvícené místnosti, kde má dvě rozkládací lůžka a sádrové sošky představující "spirituální entity", provádí 200 podobných zákroků měsíčně. Sáezová ho navštěvuje pravidelně a jeho metodám věří. "Vyléčil mi ledviny," říká.

Po celé Venezuele, ale především v chudých oblastech, jako je Petare, si pacienti nemohou dovolit ceny léků, které začaly být kvůli ekonomické krizi vzácností. Venezuelská farmaceutická federace uvádí, že lékárny a nemocnice mají průměrně skladem jen zhruba 20 procent léků, které by potřebovaly.

Reklama

Rosalesova "klinika" je vlhká a je cítit tabákem. "Bratr Guayanes" má kolem krku pověšený kříž na řetězu a jeho praktiky jsou směsí šamanismu, rostlinných léků a náboženství. U vchodu visí cedulky připomínající pacientům, aby s sebou přinesli svíčku a tabák, a nezapomněli, "že se platí v hotovosti".

Stejně jako všeobecný lékař i Rosales se svými pacienty konzultuje, vyšetřuje je stetoskopem, a pak oznámí diagnózu. Často předepíše nějaký lektvar z místních rostlin a ovoce - například z ananasu a místního druhu dýně. "Víme, že léky jsou nezbytné," říká. "Já nejsem proti lékům. Ale mé léky jsou z bylin."

Také 72letá Lilia Reyesová u svého stánku na tržišti v centru Caracasu potvrzuje, že její obchod s rostlinnými léky vzkvétá. "Ani nestačím držet krok s poptávkou," říká v oblaku vůně heřmánku - jedné ze 150 bylin, které prodává.

Ovšem nadměrná konzumace některých bylin může být smrtící, varuje lékařka ze státní nemocnice v Caracasu Grismery Morilloová. Sama už léčila mnoho pacientů s akutním selháním jater, když snědli jisté kořeny.

Podle venezuelských opozičních stran hrozí zhruba 300.000 chronicky nemocných lidí, že zemřou kvůli nedostatku léků.

Lidé jako Carmen Teresa ale navzdory rizikům říkají, že nemají na vybranou. V kuchyni své restaurace, kterou musela zavřít před třemi lety kvůli krizi, připravuje tato 58letá Kolumbijka výluh z fíkových listů na léčbu "diabetické neuropatie".

Léky proti bolesti, které by ji zmírňovaly, jsou příliš drahé a ceny kvůli hyperinflaci neustále stoupají. Proto snížila dávku léků, kterou doplňuje bylinnými výluhy. A například prášky na vysoký cholesterol nahrazuje citronovou šťávou.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

milan (Čt, 31. 10. 2019 - 18:10)
Psi z USA jménem Tramp jsou příčinou nedostatku léků ve Venezuele.Jen že solidarita Ruska a Číny si brzy najde svůj cíl.
ShabbaTot-Jahoda (So, 2. 11. 2019 - 08:11)
You Tube:2018-God Bless the USA
Věrka (Pá, 1. 11. 2019 - 16:11)
Šťastní Venezuelci! Jestli k nim doopravdy ještě nedorazila farmaceutická lobby, jsou určitě zdravější než v zemích, kde je "léků" (= smrťáků) dostatek. Mj.Anička Slováčková si podepsala svůj ortel, když se dala na chemo. Ale to sem nepatří.
Jana (Po, 4. 11. 2019 - 10:11)
Ano, přeně tak.
Jana (Po, 4. 11. 2019 - 10:11)
Tady jé léků nadměrné množství a stejně některé k ničemu.Naopak mají milion vedlejších účinků.Já léky beru jen výjimečně, vše řeším přírodní cestou, hlavně homeopatií.Ve svých 40 letech neznám chřipku, vysoký tlak, cholesterol a jiné.
Monika (Po, 4. 11. 2019 - 14:11)
Nejlepší je zlatá střední cesta. Když se používají přírodní metody pro udržení zdraví, dokud to jde a pokud to nejde, tak má člověk možnost sáhnout po léku. Oba extrémy - když nejsou léky zachraňující životy či kdy se léky zneužívají na kdejaké nachlazení, bolístku nebo kdy se nasazují ihned, aniž by lidé byli nejprve nabádáni ke změně životního stylu - jsou šptané.
D (Po, 4. 11. 2019 - 21:11)
To je dalekosáhle rozšířený mýtus, že přírodní léčiva nemají žádné vedlejší účinky. Nejenže mají, navíc mají i tu nevýhodu, že se - narozdíl od léčiv syntetických - nevyvinula k tomu, aby kohokoli léčila.
Jirka (Út, 5. 11. 2019 - 08:11)
Jasně, dokud nebyla v 20.století vynalezena syntetická léčiva, tak vždy všichni lidi, jakmile se trochu zranili či něčím nakazili, tak hned zemřeli. Hypokrates, Paracelsus - to jsou též jen mýtické postavy....Jak se vůbec to lidstvo toho 20.století dožilo? :D
D (St, 6. 11. 2019 - 21:11)
Stavíte si laťku velmi nízko. Já netvrdím, že některá přírodní léčiva - užita vhodně - nejsou v některých situacích lepší než žádná léčiva. Jenom jsem si dovolil podotknout, že i přírodní léčiva mívají svoje vedlejší účinky, i když se to mnozí jejich stoupenci pokoušejí popírat. Jo - a jinak takový aspirin byl vyvinut již koncem století devatenáctého.
milan (St, 6. 11. 2019 - 18:11)
Jen že pravdu říci se bojí i vazalové USA,kde prašivý pes z USA jménem Tramp je příčinou toho že se léky na úkor embarga ropy omezily dovážet-Nebude to dlouho trvat a Rusko s Čínou jim v tom pomůžou.
ShabbaTot-Jahoda (St, 1. 1. 2020 - 16:01)
jo,jo,jo,jo....takže Venezuela a její zdravotnictví je díky bolševikovi v době středověku odkázáno na báby kořenářky,ale za všechno může USA!...lid umírá hlady,po milionech utíká za hranice ,zdravotnictví v troskách a léky tam nemají,ale český bolševik má ve všem jasno,se mě zdá.....a nyní báseň:....Maduro,Maduro,tobě roste panděro!...Tvůj lid hyne,ty svině,,Ratata i tatata,hoří celá Venezuela,demonstrantů již není,kouř jejich tělíček,tvým žoldákům krásně voní....tebe nemá nikdo rád....Akorád tak Kostěj nesmrtlený,Baba Jaga,čínská panda a rudá banda
Reklama