Bozi v bílém

Ve zdravotnictví je podle průzkumů veřejného mínění korupce značně rozšířena. Péči sice hradí zdravotní pojišťovny, ale pokud nejde o akutní případy, čekají pacienti v pořadníku na operaci i roky. Mnozí to řeší úplatkem. Dokument Lídy Rakušanové a Jiřího Krejčíka mladšího Bozi v bílém mapuje situaci českého zdravotnictví. Česká televize ho uvede ve čtvrtek 20. června ve 23:20 na svém prvním programu.

Autoři připomínají, že se stanovením výkonů hrazených pojišťovnou má problémy téměř každá země. Ptají se, zda lze v medicině definovat standardní lékařskou péči a nedostat se přitom do konfliktu s lidským právem na adekvátní ošetření. Důraz kladou na osvětu, která má v lidech probudit vědomí vlastní odpovědnosti za své zdraví.

Otázkou také je, zda jde do zdravotnictví opravdu málo peněz, anebo zda nejsou efektivně využívány. Faktem je, že se o snížení počtu nemocnic neúspěšně snažili snad všichni dosavadní ministři zdravotnictví.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele bramburky11
  bramburky11 (anonym)

  Ahoj, píši vám že i MI sanitářky přispíváme k větší pohodě pacientů.Jsem sanitářka, dělám v kolíně na JIPu zde se setkáváme s akutními případy.Každý chválí a opěvuje jen sestry a to mě začíná pořádně štvát.Mezi moje povinosti patří-Raní hygiena pacientů-především ležících, krmení, příprava pacientů na operaci-to jest zabandážovat nohy, oholit přirození atd, i když podle lékařů patříme jenom k hadrům.Není to pravda-k hadrům patří především uklízečky.Sanitárka by měla být po ruce sestře a ne si jen udělat stolečky a pod postelí utřít prach.Myslíte si dělám lehčí práci-to se pěkně mýlíte sestra akorát obejde vizitu, udělá papíry a dále jen ředí do infuzí léky.Myslím si že by ste se nad sebou měli zamyslet.I sanitárka má právo se to naučit.Ale to už záleží jen na sestrách,ale at si to někdo jde zkusit makat za 6 a půl tisíc korun mesíčně.Pokud semnou někdo souhlasí at mi napíše na můj email bramburky11"centrum.cz

  Říj 04, 2004
 • Obrázek uživatele EDITA
  EDITA (anonym)

  ZIJI V DANSKUA CO CTU O CESKEM ZDRAVOTNICTVI,SE MOC TED NELISI TADY OD TOHO.JA SAMA MELA CEKACI DOBU NA CT ,2 MESICE,NA GYNOLOGICKE VYSETRENI U SPECIALISTY,MESIC A PUL ,Z TOHO JSEM KRVACELA 8 MESICU A NIKDO SE S TIM MOC RYCHLE NEZABYVAL.NAKONEC JSEM MELA NADOR,NASTESTI NEZHOUBNY,ALE NA VSE JE CAS.A TO NEJSEM JEN JA,ALE I DANI.A TAK,CO VIM PODLE ME ZKUSENOSTI,,,ZATIM V CECHACH TO NENI TAK TVRDY JAK TADY ,VE ZDRAVOTNICTVI.TADY OPRAVDU MUSI NEKDY TO CLOVEK ROZCHODIT...RYCHLEJSI OSETRENI A RYCHLEJSI TERMIN,MA MUJ PES U VETERINARE.SPECIALNI VYSETRENI SE HRADI ZE SVE KAPSY.A TAK,ZATIM VIM,V CECHACH JE TO ,,ZATIM,,NA PREZITI.EDITA

  Feb 18, 2005
 • Obrázek uživatele sha
  sha (anonym)

  plne s vami souhlasim

  Čer 20, 2005
 • Obrázek uživatele Jirina Spurna
  Jirina Spurna (anonym)

  Zajimalo by me, proc roste mezi lekari a pacienty stale vetsi nepratelstvi. Podle meho je na vine jednoznacne arogance lekaru, vetsinu pacientu otravi, kdyz kazdou informaci musi z lekare vytahovat div ne heverem, kdyz veci, ktere by mely byt samozrejme se pacient musi velice pracne domahat, kdyz chovani lekaru a sester casto nejen presahuje meze slusnosti, ale je vyslovene hrube, kdyz na vysetreni jako je sono, CT, MR aj se ceka casto cele tydny, stejne jako objednani k odbornikovy. Nikoho take nepotesi, kdyz leto priblizne od poluviny cervna do poloviny zari si vetsina lekaru bere volno, kdyz lekare naprosto nezajima, zda ma pacient dost penez na doplatky leku. velmi spatne se tu zije i zdravym lidem, kteri maji obcas nejaky zdravotni problem, natoz lidem nemocnym. Jsme ponechavani uz cele roky v nejistote jestli budeme mit prostredky na lekarskou peci a leky. Takhle se skutecne neda trvale zit. Proc si zdravotnici mysli,ze se nic z toho nebude tykat casem i jich samotnych, nebo jejich blizkych? Mohu je ujistit,ze bude!

  Črv 08, 2002
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Na to se zeptejte odborníka doktůrka přez zraví s přezdívkou frmol

  Feb 13, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  myslíš dementního doktora šrámka zvaný formol? no tak ten je odborník přez všechno ,hlavně elektriku,protože je nedostudovaný elektrikář

  Bře 01, 2009
 • Obrázek uživatele pája
  pája (anonym)

  Ahoj, píši vám že i MI...tak si stěžuj že máš malý plat, špatný kolektiv, ale nikdo ti v tomhle nepomůže pokud nezměníš oddělení. Pracuji ve velmi dobrém kolektivu a sanitářky i ošetřovatelky beru jako sobě rovné a tak jako tebe i mne štve, že za to nejste ohodnoceny. Co ale zmůžem když ty peníze prý nejsou :D a ředitel si koupil 2hé auto a poslanec novou vilu...zdraví pája olomouc

  Lis 16, 2009
 • Obrázek uživatele danica
  danica (anonym)

  To vám povím, co se mi (a dalším spolužákům) stalo. Od nás z gymplu ze třídy šlo pět lidí na medicínu. A jedna holka, jakmile byla na škole začala nosit nos na horu a přestala se bavit s těmi, kteří nebyli na vysoké. Druhá zůstala normální do promoce, přitom normální je asi špatné slovo. Po promoci nás přestala většinou zdravit, začala říkat, že všechny vejšky kromě mediny jsou podřadné a mně a spolužákovi řekla při vyšetření (zrovna jsme ji chytli na interně), že už pro nás není Jitka, ale paní doktorka, načež se otočila na podpatku a stylem modelky vypochodovala z pokoje!Další spolužačce, která měla hned po škole děti a nemá víc než maturitu zase sdělila, že je nula. Tak to, že si moc myslí a pohrdají druhými, neplatí sice pro všechny, ale často to jsou nafoukanci!

  Lis 16, 2009
 • Obrázek uživatele abc
  abc (anonym)

  To vám povím, co se mi (a...to Danica To, co píšeš není v lékařích, ale v lidech. Tvoje spolužačka určitě měla něco z takového chování i na střední škole, možná ne tak nápadně. Byla by stejná, i kdyby dělala cokoliv jiného. Akorát udělala chybu, že šla na medicínu.

  Lis 16, 2009
 • Obrázek uživatele ---
  --- (anonym)

  A má chování hajzbáby z nádražního hajzlíku!!

  Lis 16, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama