Bezdomovec

Jednoho sobotního dne, kdy podzimní slunce pozlatilo střechy Starého Města pražského a nazlátle obarvilo okna všech domů, se dostavil do nemocnice muž středního věku. Ne že by neměl nic jiného na práci, ale bylo mu ouha, bolelo ho ucho. Ale to v tuto chvíli věděl jen on a jeho rodina. Byla sobota, a tak vyrazil do věhlasné nemocnice s věhlasným jménem s věhlasnou péčí o naše blízké. Vešel do budovy sice zvenčí již poznamenané zubem času. vevnitř však vybavené přístroji na světové úrovni a mozkovým trustem, jenž by mohl aspirovat i na Nobelovu cenu, až... až na jednu drobnost, ale pěkně postupně.

Vešel dovnitř a ukázněně šel na ambulanci, kde si sedl.
Vyšla sestra. Pro naše účely ji nazveme třeba Marka.


Marka vyšla na zaklepání z temnoty komnaty pro sestry a podívala se na příchozího. Marka byla obdivuhodná žena. Mohutná typická žena, o níž se mnohdy mluví jako o ženě kredenciózního typu. Ve tváři měla však velmi tvrdě řezané rysy. To bylo velmi výhodné u dětí. Její tvrdé rysy, tvrdý studený pohled a váha zpravidla vedly k tomu, že děti byly jako ochrnuté. Její stisk mohutné ruky by se dal přirovnat k drtičce na odpadky.


Tato žena se podívala na příchozího a řekla: "Co chcete?" Muž tam stál v kabátě na sobotní dopoledne, v džínách a vytahaném pohodlném svetru. Svou rodnou řečí jí odpovídal, že ho bolí ucho a potřebuje lékaře, bohužel to nebylo česky, ale německy.
Sestra se na něho chladně podívala, a protože podle řeči vytušila, že pán je cizinec, natáhla ruku a pravila středně silným hlasem. "Máte pas?"


Cizinec jí odpovídal v tom smyslu, že ho bolí ucho, pas si nevzal, protože netušil, že ho bude potřebovat, ani jiné dokumenty si nevzal.
Sestra na něho hleděla chladně a pravila nahlas, tedy značně nahlas. "Kde máte pas?"


Návštěvník se opět snažil vysvětlit, že má horečku, bolí ho ucho, a tak se vypravil k lékaři.


Sestra se ušklíbla a řekla: "To snad není možný. Ptám se vás - máte pas?" křičela už tak, že i silně nedoslýchavý jedinec by vnímal vibrace budovy.
Znechuceně se vypravila k telefonu a volala službu majícího lékaře. "Pane doktore, je tady nějakej bezdomovec, mluví nesmysly, mohl byste přijít?"


Jako službu mající lékař jsem se vypravil na ambulanci. Po cestě výtahem jsem přemýšlel, co bude asi ten bezdomovec zač, že tak špatně mluví, a hlavou mi běželo defilé možných diagnóz a nutných

úkonů. Vešel jsem na ambulanci. Tam stála Marka a říkala: "Pane doktore, von utekl, ale nechal tady kabát."
"Byl nějak celej divnej. Já se ho ptala na pas, ale on ťurt něco mlel. Prostě jak říkám, ani slovo jsem mu nerozuměla a neměl ani pas!"


Podíval jsem se na kabát, byl to zánovní Parker, trochu mně bylo divné, že ho tam bezdomovec nechal, ale když není pacient, nemůžu nic dělat.


Asi za půl hodiny se rozdrnčel telefon na lékařském pokoji. Zdvihl jsem ho a na druhém konci se ozvala motorová pila, promiňte sestra Marka: "Je tu ten bezdomovec. Vrátil se, ale je nějakej divnej." Vydal jsem se na ambulanci a vcházeje, viděl jsem věci. Stála tam sestra Marka a křičela: "Kde máte bydliště?" Když mne uviděla, očividně se jí ulevilo, ale aby dokonala své dílo, zvolala hlasem startujícího Jumba: "Kde bydlíte, rozumíte? Kde bydlíte?"

Podívala se na mne, třímala červenou knížečku a povzdechla si: "Proč sem lezou bezdomovci cizácký, turisti, pf."


Nezdála se mi teorie bezdomovce. Přede mnou stál muž středního věku v obleku z evidentně kvalitní vlněné látky, na rukávu nenápadná nášivka HUGO BOSS, motýlek a bílá náprsenka dokreslovaly elegantnost muže, interesantně prošedivělého. Podíval jsem se na něj a oslovil jej: "Do you speak..." Skočil mi do hovoru: "Sprechen Sie deutsch, bitte."


Pak jsem se od něj dozvěděl, že přichází s problémem teploty a ucha a představil se mi tak, že podal navštívenku. S úsměvem jsem ji přijal a četl: Pan hrabě Grafe, vedoucí diplomatické mise. Tak trochu mne polilo horko, jak jsem si bolestně uvědomoval, jak tento bezdomovec bude vnímat dosavadní jednání Márky.


Ošetřil jsem jeho problém a snažil se navázat kontakt k objasnění situace. Nakonec jsme se dohodli, že byl v civilu a že zapomněl doma doklady, a tak se vrátil a hodil se do pracovního. Zasmál se tomu, jak byla Marka komisní a spokojeně odešel. Na odchodu si ještě poprosil o Parkra, kterého zde při první návštěvě nechal.


Marka po jeho odchodu tiše řekla: "Cizinci... proč sem chodí, když neumí česky? My k nim taky nelezeme!" a uzavřela případ bezdomovce pana Hraběte, vedoucího diplomatické mise.


Inu, i k lékaři by měl chodit člověk nejen s doklady, ale i řádně oblečen, aby si nepřipadal jako bezdomovec.


Zdroj: MUDr. Jaromír Astl, Michal Vaněček - Hovory R - Aneb jak jsem měl rakovinu a co vy na to, doktore?, nakladatelství Maxdorf

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jak obsáhlé a výstižné....

  Srp 26, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  "Inu, i k lékaři by měl chodit člověk nejen s doklady, ale i řádně oblečen, aby si nepřipadal jako bezdomovec..." Tak tuto poslední větu článku, doufám, myslíte jako vtip! Mě spíše přímo vytočilo popisované jednání oné sestry - které bohužel není nijak ojedinělé, té by snad bylo jedno, kdyby jí ten cizinec padl v mdlobách k nohám. O našem zdravotnictví mám¨své mínění, bohužel nijak moc dobré, i když uznávám, že zodpovědní a dobří lékaři i sestry samozřejmě mezi nimi jsou. Jenže těch s přístupem podobným výše popsanému je tolik, že je z toho člověku smutno...

  Srp 26, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Co je sestře na pohotovosti do toho kde bydlí? Si to stejně platí ne? I léky. Před příchodem k doktorovi kdyby vám bylo náhodou zle, byli jste nedejbože od krve, pozvracení nebo špinaví, tak jste bez šance..Gratuluji k tomuto přístupu

  Srp 26, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  a co jako? No tak když je ošuntělej a ještě neumí řeč a nemá doklady, co by chtěl? Jak může někdo vědět, že to je diplomat a ne nějakej opravdovej bezdomovec? A na tom oblékání přece nic není, člověk by měl chodit vždycky oblečenej k světu, zvlášť když ho bolí pitomý ucho a dokáže si sám dojít k doktorovi. Vyjímka je kdyby byl někde na chatě a uštkla ho zmije tak asi není čas na převlékání z tepláků, ale normálně to fakt nechápu.

  Srp 26, 2008
 • Obrázek uživatele míla
  míla (anonym)

  Myslím ,že nad svým projevem by se měla hlavně zamyslet sestra,co má co řvát na nemocné-JEN co chcete? Každý si zaslouží slušné chování,kdyby to byl klient v nějaké firmě s naditým kontem,jo,to by se hned jednalo jinak.Ale nemocný co si nevzal ani slušný ohoz?Potřebujeme se u doktora predvést nebo nám má naopak on sám vyjít vsříc a řešit náš zdravotní problém?

  Srp 28, 2008
 • Obrázek uživatele mrek
  mrek (anonym)

  No bez dokladu to nevim, asi je to logicke, alespon karticku pojisteni mel mit. Ale s oblecenim? Na to kaslu.

  Zář 27, 2008
 • Obrázek uživatele Tlapka
  Tlapka (anonym)

  Zdá se že to moc chytrý diplomat nebyl.

  Pro 25, 2008
 • Obrázek uživatele bassadie
  bassadie (anonym)

  nejhorší je,že takové zdrav-sestry typu Marka stále ještě jsou,chápu platévě jsou zdrav.sestry nedoceněné,ale byla to jejích volba.

  Říj 20, 2009
 • Obrázek uživatele Patrik
  Patrik (anonym)

  To je přesně, co slýchávám od svých kolegů, na stížnosti na sestry i doktory. Já mám svého doktora, ke kterému chodím na povinné prohlídky, které po mně vyžaduje zaměstnavatel. Nic jiného po něm nechci, takže netuším jaký je to odborník. Ale jeho chování je profesionální, vždycky mi podá ruku a věcně se ptá. Ordinaci má dobře vybavenou, EKG i CRP analyzátor. Odběry krve dělá sám, nehoní vás nikam do laboratoře jako mnozí jiní. Sestra má svojí místnost, když chcete s doktorem mluvit intimně. Její chování je rovněž profesionální a vysloveně milé. Jednou jsem v čekárně vyslechl, že dřív byla na psychiatrické klinice. Nikam jinam jsem v posledních 10 letech nemusel a upřímně bych z toho měl obavy. Mnohde je to jak když přijdete na úřad a ne k doktorovi.

  Říj 20, 2009
 • Obrázek uživatele kunhuta
  kunhuta

  Ziji v cizine a sama jsem zdravotni sestra. Za takove chovani bych letela na hodinu. To je ceske zdravotnictvi. Svetova jednicka,tak nam to vtloukali do hlav,kdyz jsem pracovala doma.

  Říj 29, 2009
 • Obrázek uživatele evan
  evan (anonym)

  měla se zeptat jestli má peníze, v cizině to jinak nejde, to jen u nás se léčí cizina zadarmo z našich daní.

  Črv 01, 2010
 • Obrázek uživatele zdenka
  zdenka (anonym)

  takove sestry tam nemaji co delat

  Zář 09, 2010
 • Obrázek uživatele helena
  helena (anonym)

  Ziji v Californii a jsem zdravotni sestra.Takove chovani zdravotni sestry je absolutne nemyslitelne a nepripustne,okamzite by mela vypoved.Hlavne nechapu proc si zvolila takove povolani.

  Bře 01, 2011
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  měla se zeptat jestli má...jsy blba

  Kvě 02, 2011
 • Obrázek uživatele medik
  medik (anonym)

  Ja byt doktorem a privezli by me smrdutyho vaguse,tak ho poradne na travniku posplicham vodou z hadice,nez bych na neho vubec v rukavicach sahnul. I pro jeho dobro. Prece by nechtel,abych ho pri osetrovani z toho smradu poblil.

  Kvě 02, 2011
 • Obrázek uživatele zdenka
  zdenka (anonym)

  souhlas,takové sestry nemají ve zdravotnictví co dělat,je to ostuda a neprofesionalita.Co takhle až jednou bude řvát někdo na ní,třeba právě v cizině a ona nebude umět jejich jazyk?to asi bude mít potom jiný názor na zdravotní personál.

  Srp 23, 2011
 • Obrázek uživatele láďa
  láďa (anonym)

  nejhorší je,že takové...a co by chtěli za takové jednání? přidat? leda tak pár facek

  Srp 23, 2011
 • Obrázek uživatele M. Svecova
  M. Svecova (anonym)

  souhlas,takové sestry...Ja se lecim v cizine a mohu posoudit, ze je to jine jednani na urovni.V Cesku je to hruza i pro Cechy.Mela jsem otres mozku a dostala jsem se na internu a jedina byla dobra pani doktorka, jinak hruza.A zaplatila za me pojistovna ze zeme , kde ziju,takze nas nikdo neleci zadarmo.Tady take nerozumim,ale oni se snazi sehnat prekladatele, nebo mluvi, tak aby clovek co nejvic rozumel.

  Feb 01, 2012
 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  takovou sestru bych vyrazila na hodinu kdyz v takovem zarizeni neumi ani jeden svetovy jazyk a pro jeji chovani ktere mi velmi silne pripomina komunisticke mamyry. Opravdu nam udelala velmi dobrou reklamu !

  Dub 06, 2012
 • Obrázek uživatele mroz
  mroz (anonym)

  Ja byt doktorem a privezli by...neberes nejake prasky?

  Led 07, 2014
 • Obrázek uživatele xyz
  xyz (anonym)

  Za bezdomovce může opilec Veškrňa a jeho tlupa. Dřív, když se nechtělo někomu dělat šel do lochu a musel si vše zaplatit. Nyní se bezdomovcem může stát každý.

  Led 08, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama