Znečištěné ovzduší v Číně způsobuje neplodnost

30.12.2013 00:01
Napsal život

Z Číny v poslední době přichází celá série zpráv o znečištění ovzduší včetně míst, kde je kvůli smogu neustále temná obloha, uzavřených škol kvůli nedýchatelnému vzduchu či osmileté dívce s rakovinou plic. Místní lékaři ale zaznamenali další znepokojivý signál. Podle jejich zjištění klesá místním mužům počet spermií, což může se znečištěním souviset, napsal list The Huffington Post.


    Podle ředitele šanghajské spermobanky, doktora Li Čenga, začínají být podmínky neudržitelné. Jen třetina spermií dodávaných bance splňuje měřítka Světové zdravotnické organizace (WHO). To je zvláště znepokojivá skutečnost s ohledem na oficiální statistiky, podle nichž je nyní zhruba 12,5 procenta obyvatel Číny ve věku vhodném pro rození dětí neplodných, dodal Huffington Post.


    Lékařská komunita po celé roky předpokládá, že vysoký stupeň znečištění vzduchu a vody může souviset se sníženou plodností u mužů. Přesné dopady, stejně jako rozsah možného vlivu na ženskou plodnost, ale nejsou zatím známy.


    V posledních letech se stav čínského ovzduší neustále zhoršuje. Dosavadní iniciativy vlády včetně snahy snížit používání fosilních paliv či omezit počet vozidel na silnicích, žádné podstatnější výsledky nepřinesly.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ruku bych dal na to, že nejen v Číně.
Jarda  |  31.12.2013 11:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *