Vzdor varování Rusové blázní po léčbě kmenovými buňkami

17.3.2005 00:00
Napsal život

Když Světlana Galijevová objevila kliniku nabízející léčbu její roztroušené sklerózy kmenovými buňkami získanými z embryí, okamžitě se chopila příležitosti. Po nějakém čase je o 560.000 rublů chudší a je nadále upoutaná na kolečkové křeslo a zoufalá. Navíc nic nedokazuje, že injekce, které dostávala, skutečně obsahovaly kmenové buňky, píše agentura AP.

Zatímco vědci po celém světě kmenové buňky pouze studují, desítky ruských klinik a salonů krásy tvrdí, že už používají jak dospělých tak embryonálních kmenových buněk k nápravě všeho možného - vráskami počínaje a Parkinsonovou chorobou a impotencí konče.

Vědci varují, že zatímco jsou tyto buňky stále ještě zkoumány v laboratořích, léčba na klinikách tvrdících, že používají kmenových buněk, může připravit pacienty o zdraví i o celé jmění. Ačkoli je to nezákonné, postihy jsou laxní a nikdo neví, zda injekce, které pacienti dostávají, skutečně kmenové buňky obsahují.

Kmenové buňky jsou stavební kameny lidského těla - lze z nich vypěstoval kosti, tkáně, svaly, které mohou nahradit ty poškozené. V hojném množství se vyskytují v embryu a plodu a má se za to, že jsou všestrannější než kmenové buňky z dospělé kostní dřeně a tuku. Embryonální kmenové buňky jsou ale kontroverzní, protože se s nimi pojí destrukce lidských zárodků.

Na předních klinikách po celém světě se většina výzkumů kmenových buněk omezuje na laboratorní misky a zvířata. V Rusku je to ale něco jiného.

Světlana Galijevová, čtyřicetiletá gynekoložka z uralského Permu, onemocněla roztroušenou sklerózou před devíti lety. Postupně ztrácela kontrolu nad svými svaly a trpěla téměř neustálými svalovými křečemi. Lékaři byli ohledně jejího zotavení pesimističtí.

"Bylo mi jasné, co mě čeká - buď smrt nebo...," říká Světlana. Naprosto zoufalá odcestovala na kliniku do Moskvy, kde dostala sérii injekcí, které podle lékařů obsahovaly embryonální kmenové buňky. Stálo ji to 560.000 rublů (zhruba stejně v korunách) - což je značná suma v zemi, kde je průměrný měsíční plat asi 8700 rublů.

Její tělo reagovalo zpočátku na léčbu odmítavě, dostala vysoké horečky kolem 40 stupňů. Nabyla pak znovu částečně citu v končetinách, ale to netrvalo dlouhou. "Pokračování léčby nebylo k ničemu," konstatuje trpce.

Tím to ale přece jen neskončilo. Její zdravotní stav se prý zlepšil po nové sérii injekcí údajně obsahujících dospělé kmenové buňky. Ty jí aplikovali na moskevské soukromé klinice Beauty Plaza, která inzeruje léčbu nejrůznějších chorob kmenovými buňkami. Stále ještě nemůže chodit, ale je schopna krátce bez cizí pomoci stát.

Na ruské kliniky a do salonů krásy, které nabízejí tento druh terapie, se hrnou stovky pacientů.

Cellulite, klinika doktora Romana Kňazeva v centru Moskvy, nabízí injekce kmenových buněk ze zárodků získaných interrupcemi, které se aplikují do stehen, hýždí a břicha. Ty údajně pomáhají ženám zbavit se celulitidy a získat mladistvý vzhled.

Sedmatřicetiletá moskevská podnikatelka Jelena si libuje, že jí pomohly. "Po porodu mi břicho viselo jako cár hadru a měla jsem spoustu strijí. Teď je to všechno pryč," říká poté, co zaplatila za injekce na Kňazevově klinice 80.000 rublů.

Podle odborníků ale s sebou tato procedura nese potenciálně nebezpečné vedlejší účinky.

"Nikdo nedostal licenci na injekční aplikaci (kmenových buněk) - zatím je to ve stadiu experimentů. Podstupují to všechno na vlastní riziko. Je to všechno také nezákonné," podotýká ředitel Ústavu experimentální kardiologie Vladimir Smirnov, který stojí v čele banky dospělých kmenových buněk. Ví prý o několika státních výzkumných institutech, které se příležitostně pokoušejí o experimentální léčbu s použitím kmenových buněk získaných z kostní dřeně a tuku. Mnohé další kliniky však podle něj narážejí jen na málo pravidel ohledně toho, co inzerují a aplikují pacientům.

Ke kultivaci a izolování kmenových buněk je podle vědců zapotřebí značných odborných znalostí a nákladného vybavení, jimiž ne všechny kliniky disponují. Tudíž to, co některé z nich vydávají za kmenové buňky, může být cokoli od extraktu z tkáně plodu po buňky z kůže.

"Kdybych byl pacient, nepřál bych si, aby to na mně zkoušeli... rizika jsou potenciálně velmi vysoká," komentuje to Joshua Hare, ředitel kardiovaskulárního oddělení Ústavu Johnse Hopkinse pro buněčné inženýrství v americkém Baltimore.

Podle zástupce šéfa ruské Federální zdravotní inspekční služby Andreje Jurijeva zákon povoluje pouze extrakci a skladování kmenových buněk - nikoli jejich využití k léčbě. Jeho služba prý vyšetřuje téměř 20 kosmetických klinik, které tvrdí, že praktikují terapii kmenovými buňkami.

Jenže vzhledem k takovým velice vágně definovaným pravidlům pokračují v této praxi desítky klinik.

Šéf soukromé kliniky Beauty Plaza doktor Alexandr Těpljašin tvrdí, že používá dospělých kmenových buněk z tuku a kostní dřeně pacientů a dárců k léčbě cukrovky, zrakových poruch a dalších nemocí. Připouští, že to, co dělá, není vlastně povoleno. "Využíváme mezer v zákonech... co není zakázáno, je povoleno," krčí rameny.

Zdroj: ČTK

Související články

Transplantace pupečníkové krve

17.12.2004 00:00

Odběr a uložení kmenových buněk

26.10.2004 00:00

Uchování kmenových buněk pro děti

22.9.2004 00:00

Co je pupečníková krev?

10.9.2004 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

název: Sdružení MAKROPULOS typ subjektu: občanské sdružení...
jarda  |  9.11.2006 15:12

Chci aby se to dalo vyléčit!!!!Muj táta to má už 15 let!!!Pomocte!!!:´(
Jitka  |  29.12.2006 14:46

mužete napsat něco konkretního,čím se zabyváte
iva  |  29.12.2006 20:32

mam kamarada s rostrousenou sklerozou odmita lekare protoze jim neveri nevime...
silvie  |  12.2.2008 12:18

Zkuste přírodu a různá vyšetření co nemoc způsobilo chalamidie,...
AAAAA  |  12.2.2008 12:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *