Víra v nemoc může i zabíjet

8.12.2009 00:00
Napsal život

26-letý Derek nechtěl již více žít. Po rozchodu s přítelkyní chtěl spáchat sebevraždu. Poté, co spolykal 29 tabletek antidepresiva, dostal smrtelný strach. Krevní tlak v důsledku masivního předávkování silně poklesl. I v nemocnici měli zpočátku velké problémy s jeho stabilizací.

 

Tablety, kterými se chtěl Derek zasebevraždit, obdržel jako účastník jedné medicínské studie. Jak to při podobných studiích bývá zvykem, obdržela pouze polovina účastníků skutečné medikamenty. Druhá polovina dostala tzv. placebo, aniž by to věděla. V nemocnici se zjistilo, že Derek patřil ke skupině, jež obdržela placebo – látku bez jakéhokoliv účinku na organismus.  Jakmile se Derek o tom dozvěděl, byl během chvilky přinejmenším po fyzické stránce naprosto zdráv a zcela bez obtíží.

Tento případ byl popsán v americkém odborném časopise „General Hospital Psychiatry“ Poukazuje na to, že víra nedokáže pouze léčit a zmírňovat příznaky, ale i udělat ze zdravého člověka nemocného či ho dokonce usmrtit.

Tento efekt je nazýván jako nocebo efekt. Nocebo je negativním stránkou placeba. Slovo nocebo pochází z latiny a znamená „já škodím“ – zcela reálně celému organismu.

Na principu noceba fungují zřejmě uhranutí šamanem či voodoo rituály.

Na efekt noceba by měli brát zřetel lékaři při stanovování diagnózy a prognózy onemocnění. Strach a naděje mají na nemocné mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo.

Zdroj: časopis Welt

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přesný ,pohrdavý název drzounků, přesně , co vás , mne napadlo,při...
Osůbka  |  25.8.2013 09:08

Co blázníte. Oč tu běží. O Wobenzym asi stěží :)Jednoznačně...
J.  |  30.8.2013 14:20

Pane Petře, laskavě přestaňte být chytrý. S neskutečnými průjmy jsem...
Jezinka  |  15.1.2014 14:15

Když máte Jezinko problémy po Wobenzymu, zkuste Phlogenzym.
Joska  |  24.1.2014 14:43

kravina, to nebylo z wobenzymu, uzivam 12tablet dene uz mesic a vse je jak...
qqe  |  3.2.2014 16:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *