Varování:Nevařte vodu v mikrovlnce

9.9.2014 00:01
Napsal život

Před pár dny si jeden známý chtěl připravit instantní kávu. Vzal hrníček s vodou a vložil ji do mikrovlnky, aby vodu uvařil. Nevíme přesně, na kolik nastavil minutovku, ale chtěl pouze dostat vodu do varu. Když se minutovka zastavila, vyndal hrníček s vodou a konstatoval, že voda nevařila. V okamžiku, kdy do ní přesto nasypal instantní kávu,mu voda vybuchla do tváře.

Hrníček zůstal celý, pouze voda mu doslova  vyskočila  do obličeje. Ma popáleniny druhého stupně, po kterých mu zřejmě zůstanou stopy. Navíc levé oko je taktéž postižené. Po přichodu do nemocnice mu lékař sdělil, že se jedná o známý fenomén a že voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přeci jen chceme ohřát vodu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco  navíc, např. kousek dřívka (sirka s ulomenou hlavičkou), v žádnem případě ovšem nic kovového.?    ?

Vědecké vysvětlení:?    ?Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulovanou teplotu. Tím, že bublinky varu se netvoří a tím  neuvolňuje voda akumulovanou teplotu, se voda ohřívá a přesahuje bod varu. Když se voda da do pohybu při vloženi cizího tělesa (cukr, káva, ? sáček  čaje), je tepelný šok dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky,  které vysloveně vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o podobny efekt, jako když otevřete novou láhev Coly po předchozím protřepání.?

Zdroj: internet

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nemám rád mikrovlnky :-(
kastrůlek  |  3.2.2015 06:21

Jenže utajený var ti může vzniknout i na obyčejném vařiči, akorát...
taky chemik ..jiný  |  3.2.2015 08:07

Předcházet utajenému varu můžete vložením kovové lžičky do nádoby...
Dědek Olomouc  |  21.8.2016 02:33

Dědku, až půjdeš k mikrovlnce tak si nezapomeň nasadit pánskou ochranu!
!?!  |  21.8.2016 11:23

A nestrkej ho do mikrovlnky, nebo se ti nafoukne a prdne jako buřt!
Dětku !  |  22.8.2016 09:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *