Nový rekord - Indka porodila v 70 letech zdravé dítě

19.12.2008 00:00
Napsal život

Patrně nejstarší matkou světa se nedávno stala sedmdesátiletá Indka, které se s pomocí umělého oplodnění podařilo přivést na svět holčičku. Matka i dítě jsou podle ošetřujících lékařů v pořádku, píše britský deník The Daily Telegraph.

Držitelkou předchozího "rekordu" byla sedmašedesátiletá Španělka, která v roce 2006 porodila dvojčata. V roce 2005 pak vzbudila ohromný zájem médií svým porodem šestašedesátiletá Rumunka Adriana Iliescuová. I Rumunka očekávala dvojčata, jedno z nich však zemřelo ještě před porodem.

"Matka i dítě se těší dobrému zdraví," informovali média lékaři z nemocnice ve městě Hisáru ve svazovém státě Harijána. Novopečená matka i její dvaasedmdesátiletý manžel, kteří spolu žijí již 50 let, jsou nadšeni, že se jim podařilo zbavit se stigmatu, jež neplodnost v indické společnosti přináší.

"Celá ta léta jsme toužili po dítěti a jsme nyní velmi šťastní, že na sklonku našeho života jedno máme," prohlásila Radžo Dévíová. Její manžel Bala Rám prý nemá strach o to, kdo se o jejich potomka postará v případě, že oba zemřou. "Výchova dítěte není problém. Žijeme ve velké rodině, která je v zemědělské Harijáně zcela běžná," uvedl.

Nitroděložní oplodnění (IVF), laicky řečeno oplodnění ve zkumavce, většinou podstupují ženy ve věku 30 až 39 let. Umělé oplodnění zahrnuje chirurgické odebrání vajíček z vaječníků ženy a jejich laboratorní oplodnění spermiemi. Lékaři poté vyberou nejlepší embrya - obvykle jedno nebo dvě - a vloží je do dělohy ženy.

Vedle metody IVF se používají i další techniky. Jde třeba o přenos zmrazeného vajíčka nebo metodu ICSI, kdy se do vajíčka vpraví pouze jedna určená spermie. Tato metoda byly použita i v případě jmenovaného indického páru. Kdo byl dárcem vajíček a spermatu, však indičtí lékaři ani oba manželé neprozradili.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Indka :D
w  |  22.12.2008 16:05

Nechápu, proč by se mělo rodit přesně ve třiceti -nula-nula - ani...
Bix  |  30.9.2009 16:58

nerodit vůbec. Země už je beztak přelidněná, na co další haranti????
Nejlepší je  |  30.9.2009 18:15

stara préza,to zjistila brzo že ješte nemá díte chudák mimčo..
jana  |  8.1.2010 22:10

Bu,bu,bu!
Ka em  |  30.8.2013 02:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *