Nebezpečná pověra

1.7.2003 00:00
Napsal život

Prija byla teprve dvanáctileté děvče když se ocitla v jednom z nevěstinců v indickém Dillí. "Myslela jsem, že jdeme do kina, ale pak jsem si uvědomila, že po mně chtějí špatné věci," svěřuje se tato Nepálka, které je dnes už 21 let. Rodina ji nechala odvléct ze zbídačené nepálské vesnice pod slibem, že bude dělat služebnou.

Prija strávila následující měsíce v dillíské vykřičené čtvrti, kde byla nucena poskytovat sex "všem typům mužů od třináctiletých chlapců po starce bez zubů", píše agentura Reuters.

"Strašili, že mě nechají odejít po třech letech - až si u nich vydělám 50.000 rupií (asi 30.000 korun). Jinak mě prý pošlou do hampejzu v Bombaji, kde bych byla zavřená až do stáří v jedné místnosti," vzpomíná Prija.

Dnes je jednou z těch mála šťastných, které byly uchráněny před sexuálním otroctvím. Prija spolupracuje s policií a pomáhá ostatním ženám vyhnout se životu v nočních podnicích.

Ale přes indicko-nepálskou hranici jsou do Indie prodávány tisíce nepálských dívek. Sociální pracovníci tvrdí, že obchod s nepálskými nezletilými děvčaty v posledních letech ještě zesílil v důsledku hrozby nemoci AIDS. "Existuje totiž mýtus, že soulož s nedotčenou dívkou vás může od AIDS vyléčit," vysvětluje předseda humanitární organizace Stop Roma Debabrata.

Podle něj jsou někteří muži s AIDS schopni za obcování s pannou zaplatit až 100.000 rupií (asi 65.000 korun), tedy téměř celoroční plat vedoucího pracovníka.

V indických erotických klubech pracuje podle zprávy nevládní organizace Prayas 200.000 až 375.000 nepálských žen. Z celkového počtu tak nepálské ženy v indických vykřičených čtvrtích tvoří 30 až 40 procent.

Obchod s nepálským bílým masem má své počátky v 19. století, kdy feudální velmoži dělali nábory na budoucí konkubíny mezi dívkami z oblasti Helambú. Vlastnit takovou dívku bylo známkou vysokého společenského postavení.

Dnes už praxe vydržování konkubín ustala, ale odvody nepálských dívek pro sexuální účely pokračují - s tím rozdílem, že dnes jsou prodávány majitelům nočních podniků, kteří Nepálky vyhledávají pro žádanou světlou pleť.

"Je to mnohamilionový obchod, organizovaný celými gangy. Problém je v tom, že mezinárodnímu kupčení není přikládána stejná pozornost jako přeshraničnímu pašování drog nebo terorismu," říká Ráví Nair z Jihoasijského dokumentačního střediska pro lidská práva.

Příběh je pokaždé téměř stejný: chudé negramotné dívky jsou vlastními rodinami v pouhých devíti letech prodávány a lákány na sliby dobře placených zaměstnání v domácnosti nebo v indických továrnách.

Jakmile se dívky dostanou do sousední země, kupují si je za 200 až 500 dolarů muži ze středních vrstev, jimž dívky oddaně slouží coby prostitutky. Jinak se totiž vystavují znásilňování a mučení. "Jejich vůle k životu je zlomena," konstatuje Nair.

Americká nevládní organizace Koalice proti obchodu se ženami přinesla otřesný příběh třináctileté Miry, která se z Nepálu dostala až do bombajské ulice Falkland Road, v níž jsou tisíce žen vystavovány v klecích jako v zoologické zahradě.

"Když Mira sex poprvé odmítla, byla zavlečena do mučící komory. Zamkli ji v těsné místnosti bez oken, bez jídla a bez vody," uvádí se ve zprávě organizace. Po čtvrtém dni násilí Mira na požadavky gangu přistoupila.

Některé dívky jsou přesto zachráněny a tu a tam se nějaké podaří utéci - takové případy jsou však kapkou v moři. Mnohé dívky, které se v Indii infikují virem HIV, jsou posílány zpět do Nepálu, kde jimi místní opovrhují coby "indickým špinavým zbožím".

Jedna šestnáctiletá dívka, kterou v Dillí zachránila organizace Stop, se do Nepálu, kde by ji čekalo vyobcování ze společnosti, vrátit nechce. "Říkala, že zachráněna být nechtěla, protože se nemá kam vrátit," sděluje humanitární pracovník Debabrata.

"Od roku 1997 jsme z nevěstinců v Dillí, Bombaji a Kalkatě osvobodili asi 400 dívek," říká Bišva Khadka z nepálské organizace Maiti, která se zaměřuje na záchranu a rehabilitaci zneužitých dívek. Čtyřicet z nich, které jsou nakaženy AIDS, u nás zůstalo, ale dalších deset už nemoci podlehlo.

Zdroj: ČTK/Reuters

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Si žije svým vlastním životem a bohužel páchá škodu byť je to pověra.
Intik  |  4.9.2016 11:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *