Muž se probral po smrti

17.7.2008 00:00
Napsal život

Případ muže, jehož srdce přestalo na hodinu a půl bít - aby se znovu rozeběhlo ve chvíli, kdy se lékaři chystali z těla odebrat orgány pro transplantaci - oživil ve Francii diskusi o tom, kdy je vlastně člověk mrtvý, napsala agentura Reuters.

Pětačtyřicetiletý muž utrpěl rozsáhlou srdeční příhodu. Záchranáři se ho srdeční masáží pokoušeli neúspěšně oživit a poté ho převezli do blízké nemocnice. Ani tam pacientovo srdce nereagovalo na oživovací pokusy, a proto se lékaři začali připravovat, že mu odeberou orgány. Ale v tu chvíli si šokovaní chirurgové všimli, že muž začíná sám - bez pomoci - znovu dýchat, že jeho zorničky jsou aktivní, že cítí bolest - a nakonec začalo znovu bít i jeho srdce. O několik týdnů později začal mluvit a chodit.

"Tato situace byla jasným příkladem otázek, které na poli oživování zůstávají ... a toho, jaká kritéria mají mohou být používána k rozhodnutí, že oživování selhalo," uvádí zpráva o případu, kterou na internetu zveřejnil etický výbor správy pařížských veřejných nemocnic Assistance Publique-Hopitaux de Paris (AP-HP).

Případ, který se odehrál letos v únoru, znovu oživil diskusi o transplantacích jak mezi lékaři a zdravotníky, tak v médiích. Francouzský deník Le Monde tomuto problému v úterý věnoval celou stránku pod titulkem: "Dárce orgánů nebyl mrtev." Nemocnice, kde byl muž léčen, je jedna z pouze devíti ve Francii, které smějí provádět transplantace orgánů od pacientů po zástavě srdce při velmi specifických podmínkách v rámci pilotního programu zahájeného v roce 2007. V ostatních nemocnicích jsou transplantace orgánů možné u jiných kategorií pacientů podle starších pravidel.

Program, který schválil francouzský výbor pro bioetiku, si klade za cíl snížit počet lidí čekajících na transplantaci tím, že umožní odebírat orgány od nových kategorií pacientů. Podle listu Le Monde v loňském roce čekalo ve Francii na transplantaci více než 13.000 lidí a 231 z nich zemřelo v přímém důsledku toho, že se nenašel vhodný dárce. Pilotní program podle listu od svého spuštění vynesl 60 orgánů k transplantaci.

AP-HP po zahájení programu vytvořila zvláštní výbor, který má speciálně diskutovat o etických otázkách, které vyvstávají z praktiky transplantací orgánů od osob po zástavě srdce. Výbor vytvořený z profesionálů v oboru srdeční chirurgie i z oddělení transplantací o případu zázračně oživlého muže dlouze diskutoval. "Účastníci diskuse se shodli, že existují naprosto výjimečné případy tohoto druhu; takové, jaké nikdy jindy ve své kariéře nezažili," uvedl výbor ve zprávě.

Zdroj: ČTK

Související články

Žena v hlubokém bezvědomí reaguje na tenis

3.10.2006 00:00

Psi oživeni tři hodiny po smrti

4.7.2005 00:00

Probuzen z kómatu po 19 letech

11.7.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Marto, to Vám moc držím palce, zvláště v období těchto svátků. Mám...
----  |  25.12.2010 09:58

úpřímně přeji hodně sil do dalších let. Alice
Vám oběma  |  25.12.2010 10:18

A co takhle věčně živý Lenin? Ten už leží desítky let vycpanej v...
?  |  25.12.2010 20:35

Lenin je ale v Ječný.
Shorný  |  26.12.2010 09:11

toho vůdce loupežníků v Rusku, co se neštítil nechat zavraždit carskou...
myslíte  |  26.12.2010 09:15

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *