Jsme loutky nebo osobnosti?

19.11.2001 00:00
Napsal život

Také se Vám zdá, že poslední dobou se nějak roztrhl pytel s léčiteli, vykladači snů, terapeuty a nebo "psychoterapeuty"?

Nejdříve jsme se vymlouvali, že je to tím, že po revoluci se dostalo na trh mnohem více literatury a otevřelo mnoho nových kursů .Je to pravda, ale jen z části .Když jsem dneska listoval na serveru doktorka.cz, nemohl jsem si nepřečíst článek "Rozhovor v psychoterapii". Nevím jak ve Vás, ale ve mě tento článek vyvolal jakýsi odpor. Ano odpor k obsahu a stylu, jakým je psán a komu je určen. Je to snad zase snaha někoho zmanipulovat někoho dalšího? Pokud sledujete některé z mých článků, snažím se upozorňovat na naší osobnost a na naše možnosti a zároveň se přiznám, že jsem odpůrcem jakéhokoli šarlatánství nebo zneužívání. Píši o jasnovidectví, ale neodsuzuji jasnovidce, protože sám jsem jím byl, ale nikdy jsem nebyl v tomto tak dobrý jako mnozí, co jsem potkal a ani nikdy nebudu, protože člověk časem pochopí i různá úskalí.

Podobného dojmu jsem nabyl z dnešní psychoterapie. Není žádným tajemstvím, že dneska psychoterapie v USA stagnuje. Doby, kdy měl skoro každý svého psychoterapeuta už jsou dávno za námi, naštěstí. Ale u nás v Čechách nikdy nedosáhla takového úspěchu jako v USA, nebo jiných státech. Proč?

Myslím, že každý průměrný člověk si dokáže spočítat, jaká je úroveň vzdělanosti v USA - statistická, a jaká je úroveň u nás. Už jsem psal několikrát o tom, že jsme na tom se vzděláním dost dobře. Ale řečeno polopaticky: hloupý člověk toho moc neví a ani toho neví moc o sobě a právě toho dnešní psychoterapie využívá. Jednak využívá těch hloupých a nevzdělaných lidí (nemyslím to jako urážku) a pak také využívá lidí příliš zaměstnaných, jež ani nemají čas pohovořit si o svých starostech. Ale každý průměrný člověk si své problémy dokáže vyřešit sám.

Tím se dostávám k podstatě článku.Vadí mi a vždycky mi bude vadit, pokud se někdo s náma bude bavit jako s pitomcema třeba stylem "Ale ty přece víš, že já toho vím víc než ty a ty jsi příliš zaměstnaný nebo příliš hloupý, aby sis dokázal poradit sám. Ani tvoji kamarádi ani manželka ani lidé nejbližší ti nedokážou pomoci, ale já jsem Psychoterapeut a já jsem odborník na lidské problémy. Tak mi zaplať peníze za to klidné vykecání se a vylej si tady svoje problémy, já ti povím něco chytrého a můžeš jít klidně domů." Ano tak to vyplývá z obsahu tohoto článku.

Nechci tímto napadnout autora, jelikož ho neznám a třeba jen použil nesprávných výrazů nebo špatně formuloval ...... .Ale i pak, nevzbuzuje to důvěru.

Opět musím poznamenat , že psychoterapie, je velice důležitá v určitých případech, třeba u těžkých depresí a u závislostí např. na drogách apod. Je důležitá třeba při úmrtí a ztrátě někoho blízkého u osob jež se zhroutili a nebo spadli také do deprese. A pak je psychoterapie také velice užitečná tam, kde člověk hledá svoje já. Je přece jen ještě trochu platné, že psychologie má stále spoustu informací o lidské psychice, což může být i průměrným lidem zahaleno. Ale jak jste si všimli, jsou to extrémní případy. A nemyslím, že bychom na tom byli až tak špatně, jak se uvádí v onom článku, naopak. Myslím, že u nás ještě dlouho nepokvete živnost hledačů a sběratelů problémů jiných osob, jak se projevují u nás psychoterapeuti.

Zastavme se trochu nad tím a popřemýšlejme. Psychologie byla dlouho považovaná za preferovaný obor a měla svou vážnost. Byla i preferovaným oborem studia. Ale bohužel si spousta studentů myslela, že tam na škole je naučí co je to patent na rozum. A tak lidé vystudovali školu a dostali se do normálního života a pracovali jako psychologové či terapeuti. Ale jejich sny se najednou rozplynuly, protože zjistili, že ani oni nezabrání svému vlastnímu rozvodu, že nezabrání ani svým vlastním konfliktům.

A kdyby se dělal nějaká statistika kteří lidé jsou nejšťastnější, myslíte že by to psychologové nebo psychoterapeuti vyhráli? Ne, určitě ne. Tenhle obor, tedy psychologie ztratila na svém půvabu a důležitosti. Namísto toho se roztrhl pytel s okultismem, věštectvím, různým náboženským extremismem a spolky a odnože různých církví. Stojí denně na ulicích a provolávají svaté a spasení.Tohle samé o sobě kdysi prohlašovala i psychologie.

A když někdo napadl psychology jako takové, tak se začali bránit tím, že oni toho ví o duši přece víc než my ubohé ovce.Ale kdyby tomu tak bylo, tak by se třeba dneska vyučovalo na školách s ohledem na nadání a talentu žáků. Ale to se nestalo. Na školách se učí pořád stejně, vzniklo jen pár soukromých škol, kde se na to klade důraz, ale ty mají finanční problémy.

Ano, psychologie by nám měla ukázat, kde je náš talent a jak a co bychom mohli úspěšně zvládnout a dosáhnout, rozvinout naší osobnost a pomoci nám trochu k té rovnováze. Ale myslíte, že se tak stalo. Ne, bohužel ne. Namísto toho se začaly provádět masové kursy Silvovy metody , holotropního dýchání, a nebo regresní terapie. Kde zůstala psychologie? Daleko pozadu. Proč? Protože pravděpodobně zkostnatěla pod pravidly, schématy, dogmaty atd. Ale všimněte si, kdo jsou lidé co se podíleli na vzniku oněch masových kursů jako je Silvova metoda apod .Většinou se dočtete že zakladatel byl "psychologem" a zároveň se věnoval studiu různých léčebných metod jako cchi kungu, nebo šamanskými technikami apod. A tady by bylo potřeba poznamenat: "Díky Bohu", že někteří z těch bývalých psychologů šli dál než za hranice kostnatosti a dogmatismu. Stejně jako byl a je Stanislav Grof, jež se zasloužil o rozvoj holotropního dýchání .,nebo R Moody o regresní terapii apod.

Nebo bych to vzal odjinud, možná z toho vychází najevo, že psychologie se stala jakousi mateřskou školkou v tomto oboru vědy a že opravdový odborník musí postoupit dále.

Ale nemyslím že bychom měli psychologii zatratit jako vědní obor.Dneska nám stále ještě pomáhá třeba v soudnictví a kriminalistice. Pomáhá nám v těch extrémních situacích. Ani to neznamená, že zanikne nebo skončí, psychologie jen prochází novým vývojem. Když trochu víme o lidském talentu a stačí když čteme osudy různých lidí a události a životopisy lidí jako je Einstein, R Moodyho, Nostradama, Messnera apod., tak nám asi dojde, co je v lidském talentu. Bohužel o tom moc nevíme ani dnes. Můžete jít ke kartářce a pokud je dobrá, může vám pomoci. Můžete zajít k věštci a pokud je dobrý také Vám pomůže, stejně jako dobrý bylinkář nebo homeopat, apod. Ale rozhodně budete mít větší šanci na úspěch než u psychologa.

Psychologie by se mohla stát klíčovým oborem ve školství, ve zdravotnictví a mohlo by spolupracovat s holistickou medicínou. Psychologie by mohla pomoc ve vzdělanosti a v různých jiných oborech, ukázat lidem jak být šťastnější a spokojenější, pomoci najít talent a vlastní osobnost,vysvětlit různé konfliktní situace, dopadnout a zjistit kriminální osoby a činy, zlepšit třeba sexuální a porodní problémy atd. atd. atd. Ta škála je tak obrovská, že bychom jí ani nestačili vyjmenovat.Tak proč tomu tak dneska není ? Protože si jistí lidé s titulem psychologa pěstují na svém patentu na rozum? Ano to je asi ta jedna z nejdůležitějších příčin. Mnohem většího úspěchu dosáhli lidé v homeopatickém harmonizování, nebo lidé co se stali věřící, nebo lidé po regresní terapii,....... . Prostě psychologie jako taková se stala sama sobě problematická, protože se třeba dodnes pře o to zda je inteligence dědičná.

Nechci zatracovat psychologii ani psychology ,naopak mám pocit,jak už jsem zvedl, že na psychologii ještě dojde .Ale měli bychom si uvědomit kdo jsme a že nejsme tak hloupí jak se nám snaží různí psychologově natlačit do mozků. Rozhodně to, že někdo je dobrý psycholog a má tisíce klientů a vysoce nadprůměrný plat, neznamená že tento psycholog bude šťastnější než kdokoli jiný. I ten hloupý sedlák bez vzdělání může být šťastnější a spokojenější a dokonce i užitečnější, protože nakrmí stovky dalších lidí a nebo nezblbne stovky dalších lidí.

Pokud tedy budete hledat nějakou cestu, jak z něčeho ven, rozhodně se nebojte, že by jste museli "skončit" u psychoterapeuta, protože podle mnoha z nich, jako je třeba autor článku na který reaguji, Vám stejně nepomůže. Naopak se Vás bude snažit přesvědčit, že neumíte komunikovat.Opravdu to ve mě vyvolává smích, co se tam člověk dozvídá.Autor k nám mluví jako k blbečkům. Je to smutný. Pokud mám nějaký opravdu dobrý partnerský vztah a jsem např. šťastně ženatý, tak bych si se svou manželkou měl umět promluvit o svých i jejích problémech a nemusím mít psychoterapeuta. A průměrný člověk pozná, který rozhovor je KVALITNÍ A KE KOMU JÍT SI POSTĚŽOVAT A KE KEMU JÍT PRO INSPIRACI.

Průměrně inteligentní člověk nepotřebuje řešit své problémy u psychologa a natož u psychoterapeuta, prostě si dokáže poradit a vysvětlit spoustu věcí sám.Dokáže komunikovat a mít dobré přátele, dokáže poslouchat a vnímat a také pomoci. Průměrně inteligentní člověk se dokáže poučit z mnoha situací, aniž by je sám musel prožít. Třeba studiem, čtením ,poslechem apod. To je o vzdělanosti a o úrovni poznání.

A víte co mi je na tom nejvíce líto ? Především to, že se tihle lidé snaží vydělávat na slabosti nebo neznalosti ostatních. Vytáhnout z Vás peníze a zadat Vám rozvrh tučně zaplacených terapeutických sezení, kde vy budete povídat, oni se budou tvářit, že poslouchají a občas přikývnou, že rozumí, prohodí nějakou chytrou poučku či dogma, kterým podle nich stejně nebudete rozumět a nebo Vám předhodí něco, co jste třeba opravdu zapomněli a uniklo Vám.Ale to přece neznamená, že z Vás udělají lepšího člověka.

To si radši zajděte za nejlepším kamarádem a vyprávějte si vtipy a až nálada trochu poklesne, tak zvážníte a začnete vzpomínat a vyprávět si příhody, zasmějete se a pobavíte. Rozhodně nevypláznete tolik peněz za psychoterapeuta a navíc jste nic neztratili.

A hlavně, pokud chcete poznat lépe sebe, tak si taky víc věřte, chcete-li poznat svůj talent, tak se pozorujte a zamyslete, kdo jste a co se Vám líbí apod .Na týhle cestě se stejně každej sám a musí si tím pokrokem projít sám. Nechápu, proč bychom měli platit někomu, že nás bude držet za ručičku jako malé děti a nebo s náma bude mluvit jako s loutkama, proč bychom měli platit a doplácet na něco, co stejně musíme zvládnout sami? Homeopatie Vám třeba pomůže najít nerovnováhu ve Vašem organismu a zároveň se zlepší i Vás zdravotní stav. A platíte snad homeopatovi za to že Vám nejdřív řekne, že máte problémy v komunikaci a on je to schopen vyřešit? Ne, platíte mu až při léčbě.Bohužel u psychologa nebo psychoterapeuta toto těžko poznáte, kdy si ještě vylejváte svou dušičku a kdy už došlo k léčení. A právě toho by mohli a také to mnohdy tito lidé pod rouškou psychologie, či psyhoterapie ZNEUŽÍVAJÍ.

POKUD JE NĚKDO ALESPOŇ PRŮMĚRNÝ PSYCHOLOG, TAK SE VE VÁS NAOPAK BUDE SNAŽIT HLEDAT A TŘEBA VÁM ŘEKNE, ŽE KLIDNĚ MŮŽETE MÍT MNOHEM VÍCE ZNALOSTÍ NEŽ ON SÁM A VYSVĚTLÍ VÁM, ŽE KAŽDÝ JE JEDINĚČNÝ. PRŮMĚRNÝ PSYCHOLOG TOTIŽ POCHOPÍ, ŽE MÁ PŘED SEBOU OSOBNOSTI NE LOTKY A MĚL BY VĚDĚT, ŽE JEHO PACIENTI MU MŮŽOU BÝT VZOREM PROTOŽE TŘEBA ZVLÁDLI SITUACE, V KTERÝCH ON NEBYL, TŘEBA KDYŽ MU ZEMŘELA PŘI AUTONEHODĚ CELÁ RODINA APOD. PROSTĚ KAŽDÝ MÁME NĚJAKOU EPIZODU A ETAPU, KDE JSME V NĚČEM DOSPĚLI VÍCE NEŽ NĚKDO JINÝ. NEJSME LOUTKY, ALE MĚLI BYCHOM BÝT SAMI SEBOU. SAMI SE SNAŽIT BÝT LEPŠÍ A NEČEKAT, ŽE NÁS NĚKDO BUDE KORMIDLOVAT. PROTOŽE I TEN PSYCHOTERAPEUT JE TAKÉ JENOM OMYLNÝ ČLOVĚK, KTERÝ NIKDY NEMŮŽE VĚDĚT VŠECHNO A PROŽÍT VŠECHNO. I JEHO MOZEK PRACUJE JEN NĚJAKÝCH X PROCENT A TEN ZBYTEK NEVYUŽITÝCH X PROCENT I U NĚHO SPÍ.

KDYBY BYL SKUTEČNĚ KVALITNÍ PSYCHOLOG A NAVÍC VIDĚL TROCHU DO LIDSKÝCH DUŠÍ A O TALENTU A SCHOPNOSTECH A METODÁCH, JAK JE VYUŽÍT, ASI BY NEBYL PSYCHOLOGEM, ALE SEDĚL BY NĚKDE U MOŘE A UTRÁCEL SVOJE PRAŠULKY A NEMUSEL POSLOUCHAT, JAK PANÍ NOVÁKOVÁ NEMŮŽE VYSTÁT MANŽELA, PROTOŽE SE ZAMILOVALA DO SOUSEDA ODVEDLE.

A TO JE TA PODSTATA. KDO Z TĚCH SKUTEČNÝCH PSYCHOLOGŮ ZAPRACOVAL SÁM NA SOBĚ?

Kdo z nich je v nějaké Guinesově knize rekordů, kdo z nich mÁ nějakou Nobelovu cenu nebo se zasloužil o něco velkolepého?

Promiňte, že vzpomenu zrovna Dalajlámu, ale ten nikdy neprohlašoval, že by byl psychologem a nikdy nebral peníze za pomoc a přesto toho ví o duších a utrpení více než ........ .

Gandí také nebyl žádný psycholog a přesto zanechal ve světě víc než kdokoli z těch "psychologů" či psychoterapeutů. Lidé, co prošli koncentračním táborem by mohli být dobrým psychologem, protože by mohli učit ostatní, čeho si vážit. Lidé, co měli těžký život a přesto zůstali milý a pomáhali, ti by mohli být skuteční psychologové. Lidé, co zažili různá utrpení a prošli si "svým", lidé, co jsou nadosmrti upoutaní na invalidním vozíku a přesto malují nebo píšou povídky a básně o lásce o energii a o vzdálených světech a rozměrech.To je škola a to jsou třeba některé ze vzorů, co by nám mohly pomoci na naší cestě k sobě samým. Víte třeba, že Steve Wonder ve škole propadal ze zpěvu a vůbec nikdo netušil, že by z něho mohl být světoznámý zpěvák? Einstein přece také moc nevynikal ve fyzice. A Šaolínští mnichové, každý z nich asi v dětství vyváděl nějakou tu lumpármu a darebáctví, než se z něj stal úctyhodný mnich. A propo = tito mnichové jsou opravdoví mistři bojových umění a myslíte že nás učí, jak se rvát? Ne naopak, nás učí, jak se bránit a jak je zbytečné bojovat a učí nás pokoře a lásce.

Zkrátka je toho hodně kolem nás, z čeho bychom se mohli poučit a co by nás mohlo inspirovat a posunout dál. Ale rozhodně nebuďme tak hloupí a naivní a nevěřme že nějaký psychoterapeut nás naučí komunikovat a být harmonickou osobou, protože onen člověk sám ještě nenašel harmonii. Každý jsme někde a každý jsme něco prošel. To že někdo nemá znalosti v mém oboru neznamená, že bych měl právo se stát jeho psychologem a učitelem, ale naopak. I já se od něho můžu naučit lecos, protože jemu, třeba tomu pacientovi kdysi amputovali obě nohy, ale přesto dokázal vychovat a vést ke sportu své děti a ty se staly jednou z elit atletiky, co na tom, že mají pořád noční můry, ale dokázaly toho víc než já, protože já to neprožil a i kdybych si to dokázal představit stejně není jisté, jestli bych to někdy dokázal a byl dostatečně silný. Nebo si nejsem jistej, jestli bych dokázal přežít koncentrační tábor jako mnozí lidé. A nebo třeba vychovat sedm dětí, aby z nich byly slušní, vzdělaní lidé a naučit je i pokoře, tak jako někdo.

Je to o nás a nemysleme si, že my jsme jen hlupáci, co nedokážou komunikovat a musíme se spoléhat na psychologa. Ne, dneska možná nadáváme, ale zítra se něco může stát a třeba dokážeme více než Einstein nebo Steve Wonder ...... .Zkrátka buďme sami sebou a věřme si. Věřme svému talentu a schopnostem proniknout i za oponu neznámého, za oponu dogmatismu a vědy, a lidských snů, tak jak to dokázalo spousta lidí kolem nás. A děje se to denně. Jen je třeba otevřít oči a vidět.

A nebo se třeba vzdejte a odevzdejte do ruky nějakému psychoterapeutovi, co Vás vyždýme z peněz a bude mít spoustu chytrých řečí o lidských schopnostech a talentu a plnou hubu pouček, ale pak ho potkáte někde třeba u soudu u rozvodového řízení, nebo potkáte na ulici jeho zdrogovanou dceru.

Petr Kulík

Související články

O rozhovoru v psychoterapii

13.11.2001 00:00

Na smetišti jasnovidců II

12.3.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ty jsi vystřídal všechny, toto prohlašuješ?
dotaz  |  14.1.2017 18:17

bylo po Havlově amnestii, kdy na nás vypustil vrahy. 217 vězňů se...
to  |  14.1.2017 18:32

oni ti tam poškodili mozek? Nebo proč odpovídáš na příspěvek, který...
a  |  14.1.2017 18:37

Mě osobně se článek velmi líbí a spatřuji v něm obrovskou pravdu a...
z oboru  |  13.2.2017 13:20

jde studovat tento obor,aby si vyřešila problémy a nebo byli sami nějak...
Většina  |  13.2.2017 14:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *