Dezinformačni iluze a informační deziluze

21.9.2001 00:00
Napsal život

Poslední dobou se čím dál víc pozastavuji nad úrovni vzdělanosti dnešního světa. Je to v podstatě velice složitá otázka a je potřeba se dívat i za oponu věcí a povrchnosti.

To že v Americe je vzdělanost na otřesné úrovni a úroveň vzdělaní je katastrofální, se jistě přesvědčil každý, kdo nějaký čas v Americe žil. Oni to všeobecně vědí, ale přesto se brání jejich pýchou, že oni "Američané jsou nejlepší!". A naopak vám předhodí otázku, odkud jste vy a posměšky o tom, že jsme odněkud z Kontinentu ze země, co oni ani neznají. Prostě jejich pýcha. Dneska po těch letech mě to už ani nedokáže rozházet.

Ale vzpomínám, když jsem tady začínal v prádelně. Můj kámoš Igor z Moskvy a stará černoška Claudia, která se uměla hezky smát a dělali jsme si ze všeho legraci. Legrace však přešla, když se Igor zeptal, jestli potkala někoho z Moskvy. Chudák Claudia nevěděla, o čem to mluví a tak se Igor zeptal, jestli ví, kde je Moskva. Odpověděla že ho nezná, že jí nic neukradl, nikoho nezabil, nepsalo se o něm v novinách a je jí ten Mr. Moscow úplně ukradenej. A my s Igorem se popadali tehdy smíchy. Ale myslela to vážně.

Jo občas se ještě pořád zasměju, když se mě někdo z těch lidí zeptá, jestli máme v Cech republic taky salámy a jestli tancujeme, jestli máme Computers apod. Tak se opravdu zasměju a odpovím, že asi žijeme na stromech a když se chceme dívat na televizi, tak deset lidí z tlupy musí šlapat na kolech, aby nahonili elektřinu a pak se rozběhne televize. A nemá cenu se většinou s nima dávat do debaty a vysvětlovat jim. Kdo by chtěl poslouchat cosi o tom, že Čechy byly kdysi kulturním a mocnářským centrem Evropy, že v Čechách byla založena vůbec první universita v Evropě v historii. Koho by zajímalo, že v době, kdy my jsme měli obrovskou rozlohu bývalého státního uspořádání ve středověku, se tady v Americe ještě honili indiáni se španělským vojákem a tahali se za vlasy.

Prostě Američané mají patent na všechno a sami si ani nechtějí přiznat, že 85 procent z těch chytrých mozků jsou emigranti, co je sem zatáhli a nebo co sem emigrovali z celého světa.
A stejně tak i my Češi. V 9. století kdy Sámo sjednotil celou říši, už měli dávno v Číně střelné zbraně, instituce kde se vyučovalo astronomii, matematice a medicíně.

Život je prostě jeden velký paradox a otazník.V televizi sleduju zajímavý seriál, jež jsem sledoval i v Cechách - "Akta X" Je to velice zajímavé a opravdu je tam spousta otázek, jež pramení ze skutečných výzkumů. Pak zapnu svůj komputer, abych si přečetl nějaké zajímavosti a objevy na informačních serverech a dočítám se, jak se lidé hádají o tom, jestli je UFO nebo není. Jak se lidé přou o to, jestli je reinkarnace.

V podstatě je to všechno otázka vzdělanosti a informací. Představme si třeba pana Nováka, co vyšel z učňáku a pracuje jako údržbář.Ten člověk je spokojenej, když si v práci vezme ke svačině svojí tlačenku a vypráví, jak stará zase něco zkopala a pak jí musel zkopat on. Ale večer sedí u televize a sleduje Akta X a druhý den pak vypráví, jakej je tem Mulder borec, že se nenechá zastrašit a objevuje UFO.

A někde na jiném místě planety třeba sedí stará žena, co sleduje stejný seriál a byla kdysi ve výzkumu o parapsychologii a zdá se jí, jako by konečně někdo zatahal za ty provázky a poodhalil víc pravdy.

Kolik je na světě takových Nováků nebo Claudií, co třeba neměli možnost vzdělání. Někdo si žije svůj život a je mu ukradený nějaký UFO a proč taky. Musí vydělávat prachy, aby uživil rodinu a pak si jde třeba sednout do hospody na pivo.

A my se pořád přeme o to, jestli UFO nebo reinkarnace skutečně existuje. Já jsem normální člověk, co má svoje nenormální projevy jako každej. A kdo z nás je vůbec normální, že? Ale i přesto mě napadá jedna důležitá věc.

Představme si, kdyby se zítra v novinách objevila zpráva, že vědci skutečně prokázali existenci UFO a mimozemského života a že jsou s nima v kontaktu . Kolik Nováků by najednou přestalo dělat určité věci. Kolik lidí třeba v Amazonském pralese by najednou mávli rukou nad poraženým stromem a řekli by si, že ta mimozemská civilizace má určitě prostředky, jak to dát dohromady. Kolik lidí by přestalo s výzkumem rakoviny, protože by se domnívali, že to UFO musí znát lék .. .Kolik lidí by ztratilo zábrany zapíchnout, otrávit nebo zastřelit někoho, protože ti MIMOZENŠTANI přece musí vědět, jak ho zase oživit. Kolik lidí by si přestalo dělat problémy se znečištěním ovzduší atd. atd. Chudák Mulder se jen snažil najít nitky své ztracené sestry, kterou údajně uneslo UFO a odhalit minulost svého otce.

Na světě je spousta lidé, co opravdu hledá pravdu. Jsou lidé v FBI, jsou lidé v CIA a jiných tajných službách, co mají své informace = UTAJEN0. A myslím, že na tom není ani zas tak moc špatného, když si vezmeme kolik fanatiků se snažilo zastřelit americké prezidenty a kolika z nich se to povedlo. Kolik fanatiků má spadeno na super star, jedno jestli je to zpěvák, filmová hvězda nebo supervědec.

A dokonce mám takový pocit, že to je přirozený průběh událostí, A teprve až budeme připraveni, tak se to poleví. Všechno je koloběh a systém pro zachování rovnováhy. Tam kde chybí znalosti, vzniká mytologie a jedno, jestli je to nazváno parapsychologie, čarodějnictví nebo šamanismus. Ve středověku byli čarodějnice upalovány a mučeny a přitom většina z těch žen byly léčitelky, ovládaly bylinky a měly znalosti o přírodní medicíně. Ale v Evropě se takoví lidé upalovali. Zatímco v Americe měli šamani úctu a čest. Stejně tak v Tibetu jsou určití šamani, jež v transu hovoří se zemřelým XY a .......

Průměrný člověk si přečte úryvek o záhadách hypnosy a pomyslí si, jak je to tajemné, ale každý průměrný lékař ví, co je sugesce a další okolnosti hypnosy. A tenhle průměrný lékař sice ví, že v hypnose je možně paralyzovat lidské tělo a jednotlivé části těla, které třeba udrží mnohonásobné přetížení a zátěž, což by v bdělém stavu nedokázalo. Ale ten samý lékař se brání představě o reinkarnaci, že by jeho kus vlastního já mohl přežít biologickou smrt mozku a buněk.(a jiný lékař tohoto využije pro léčení a nazve to "regresní terapie". Tomu se naopak třeba nediví tibetský mnich, jež navíc dokáže astrálně cestovat a navštívit a popsat místa, kde v životě nebyl. A popisuje události a věci s obrovskou přesností a na tom samém místě je skupina vědců, co to zaznamenává a souhlasí a nakonec uzná pokus za platný. Ale nějaká hlava korunovaná v lékařském koncilu se zastaví a řekne, že to není vědecké metoda.

Jo kdysi bylo bylinkářství považováno taky za šarlatánství a lidé se kvůli tomu upalovali. Kdysi se nesmělo ani pitvat. A dneska moderní farmakologické firmy propagující preparáty z bylin.

Je obrovská škoda, když se vzdělanost zastaví na určité úrovni a v určité skupině lidí. Protože čas plyne dál, stejně tak i poznatky a zkušenosti.A na stejné planetě žijí rozdílné skupiny lidí se svýma zkušenostma. Pokud se najednou střetnou a jejich názory jsou v rozporu, tak se začnou vraždit . Koho by napadlo zapíchnout pana Nováka protože Novák tvrdí že věří v UFO. A přitom v Číně bylo vyvražděno mnoho tisíc lidí jen pro samou víru v budhismus. Kolik Tibetských klášterů bylo vypáleno a mnichů zavražděno jen pro víru.

Kolik křesťanů tvrdí že jedině Bible je ta pravá a všechno ostatní je od ďábla. A kolik stejných křesťanů si pak doma sedne a klidně sleduje Akta X.

Informační iluze. To je o tom, když si uvědomíme, že nám něco došlo. Ale zároveň to vyvolá další škálu otázek a tak se člověk otvírá novým možnostem a neustále se přesvědčuje, jak málo ještě víme. Nevím a nemám představu kolik se toho děla pro rozšíření vědomostí. Nevím, jaké mají lidé šance, ale asi už je toho dneska dost, dost literatury, nebo internet apod. A troufám si tvrdit, že na určité úrovni vzdělání se musí člověk zastavit k jakési pokoře. Na téhle úrovni už těžko chytne pistoli, aby si počkal až kolem projede prezident. Myslím, že tedy vlastně nic nevím.

Nemůžeme lidem vyčítat, že si klidně rozbalí svou tlačenku a nadávají na to, jaký jsou ostatní pitomci, že ....., protože neměli možnost vzdělání. Ale kdo si dá tu práci je něco naučit?

Nechci aby to znělo frázovitě, ale jsem hrdej na to, že jsem Čech. Jednak je to místo, kde jsem se narodil a mám moc krásné vzpomínky. Pak si vážím úrovně vzdělaní, která je na mnohem vyšší úrovni než v Americe, jež se snaží být Number One. Taky proto, že jsem se v Čechách navyváděl spoustu šaškáren a lumpáren a vzpomínáme na to dodnes a ještě se smějeme, jako by to bylo včera. Například tady by to nepochopili a nebo v Číně bych za to dostal kulku do hlavy.

Když si vzpomenu na látku z gymplu o paleogeografii a o tom, jak se rozdělovaly kdysi kontinenty, tak mi přece musí zákonitě dojít, proč jsou si podobné šamanské praktiky amerických a ruských eskymáků. Atd atd.

A co je na tom směšně, že vím přesně, že zítra nebo za pár dní zase potkám někoho, kdo se mě zeptá jestli v Čechách máme telefon apod.V zemi, která byla ve středověku centrem vzdělanosti a kultury.

A zrovna v tuhle chvíli, kdy jsem se vrátil dopsat tuhle povídku se mě kdosi zeptal na internetu, proč jsem nedostudoval veterinu, že tady bych mohl vydělávat obrovské peníze. Jo neměl tu možnost, protože ......a přesto to nepovažuju za ztrátu, protože bych v životě nemohl pracovat jako psycholog, nedostal bych se k profesionálnímu divadlu nebo bych nebyl tady v Americe a nepoznal tolik lidských osudů.

Všechno je cesta. Podle inkarnace se člověk údajně převtěluje proto, aby se naše duše zdokonalila a nabrala další vědomosti. No ale když vidím toho pana Nováka, tak si říkám, kým asi byl v minulé inkarnaci, nejspíš DIVOKÉ PRASE. Ne, to je legrace a tak to ani nefunguje. Protože pan Novák pak najednou maká celej měsíc přesčasy, protože malá dcerka dostala leukémii a chce jí zaplatit nejlepší léčení. A v tu chvíli je pro mě pan Novák pan Člověk.

Informační deziluze To je to, co se nám snaží podstrkovat jednotlivé skupiny lidí, spolky, náboženství a státní instituce. Především do této kategorie patří církev, která hlásá "miluj bližního svého", ale jakmile se někdo zabývá třeba věštěním z karet, už je církvi nepohodlný a posílá ho k ďáblu. Prostě kněží, faráři, děkanové a jim podobní mají jediní patent na komunikaci a pravidla k universu a Bohu.

Nechci napadat církev, protože v dnešním moderním světě je to přece jenom o tom, že nám chybí ztracená víra v něco víc, v něco universálního. Ale církevní instituce udělaly spoustu zla v historii a to je fakt, ať to byly křižácké výpravy a nebo "polidšťování" nevěřících třeba v Jižní Americe, kde bylo zdecimováno spousta tehdejších kmenů indiánů.

A škola.To je složitá otázka a nebylo by správné kritizovat školství. Ale když se podíváme pod lupu a co je za věcí, dojde nám jaký je systém školství. Studenti se dneska učí mnohem více a přitom jejich znalosti jsou menší ve všeobecném přehledu. Vývoj jde neúprosně kupředu, ale osnovy se mění jen pomalu.Vznikají soukromé a alternativní školy, ale je jich poskromnu a nebo jsou příliš drahé.

Spějeme k individualizaci, kdy každý člověk se stane malým mravencem v mraveništi, jež má svou úlohu a pokud se zatoulá, stane se dezorientovaným a zahyne. A nebo spíše bude ztracen. A přesto se ještě dnes na lékařských fakultách učí stejně nebo jen s malou změnou jako před 10 ti lety. Ale nakonec škola je soukromá věc a studium je věcí vlastního zájmu. Kdo chce studova, studuje, kdo ne, jde pracovat.

Jiná instituce, jež není určitě dobrovolná, je vláda a vládní instituce. A myslím, že nejen já, ale spousta těch, co žijí několik let mimo naší republiku, se musí zeptat, jak je možné, že se u nás minimálně dvakrát do roka zdražuje a za těch 5 let, co jsem pryč ......Kam plynou ty peníze? Samozřejmě se nám podstrčí jakési vládní rozpočty apod. Ale mě jako normálního občana to přece nezajímá, já o tom nemám přehled.A už vůbec nemůžu za to, že se někde zase vytunelovala nějaká banka apod. Spíš mě zajímá, co s tím soudní systém udělal, protože umožňuje legálně věci logicky nelegální.

Jestliže ve státě nejsou podmínky pro uplatnění, lidé odjíždí pryč a tak to dneska je, migrace mozků pryč z republiky,ale moc se o tom asi nemluví. A když se člověk podívá kolik absolventů vysokých škol ročně absolvuje a nenajde uplatnění ve svém oboru a jaké jsou jejich finanční vyhlídky, tak se nemůžeme divit.Ale nám se podstrčí opět nějaká statistika ze shora.

Vládní instituce, národní bezpečnost a "secret services" = tajné služby. To tady bylo vždycky a každé království, každé císařství a stát měli svou tajnou službu. To bylo a bude a logicky nám dojde proč. Ochrana státu, ochrana vědeckých objevů apod .A nebo třeba informace o možných teroristických skupinách a prevence kriminality. Prostě tajné služby mají svou logickou platnost a úlohu. Ale korupce a zájmy vlády, různých skupin apod. je pořád a tak se občas provalí informace, že přímo v CIA je ještě další CIA s jistým cílem. A nebo že ....

Dneska není už žádným tajemstvím, že existuje tajná a nebo skrytá společnost nezávislá na jakémkoli státním systému, na zákonech , nezávislá finančně a podporovaná odkudsi ...... A zase k tomu můžeme dojít logicky. Jak? Například je to víc jak 30 let, co Americké pokusy oznamovaly, že matky jež v těhotenství provozují jisté aktivity, jako třeba hudbu, tak pak jejich narozené děti mají talent a tíhnou k těmto činnostem. A 30 let je hrozně dlouhá doba, aby se neudělal nějaký pokrok, když si uvědomíme, jak pokročila genetika za posledních deset let. A stejně tak jsou staré pokusy s biologickým materiálem, jako klonování, biologické zbraně, výzkum telepatie, ESP apod.v Jo, někdo může namítnout že on není ovce a že čte a má přehled. Možná ano, je opravdu spoustu lidí, co nechtějí být ovce a co se ptají a ..... Ale dezinformační iluze je tady na všech úrovních.V Americe je teď obrovský boom s credit cards, tedy neustálé bombardování reklam, které nabízejí různé kreditní karty. A zároveň, když člověk trochu sleduje zprávy a čte, dozví se, že podle čipů v kreditní kartě Vás dokážou identifikovat kdekoli jste a najít Vás.To není všechno, jestliže Vás někdo dokáže lehce najít, dokáže Vás i lehce ovlivnit, třeba pomocí čipu. Není tajemství, a je dost poznatků, jak funguje lidský mozek a nervový systém.Dokáže ho ovlivnit zvuk, teplota, elektrické a magnetické impulsy apod. A jak dlouho probíhá výzkum nervových center? Známe dnes mraky center v mozku odpovědných za pláč, různé emoce a projevy.A jestliže dneska dokážou lidé komunikovat s počítačem pomocí hlasu a jiným než manuálním příkazem, jistě nás napadne kam daleko až můžeme zajít. Samozřejmě ne každý má k tomu přístup, většinou jen lidé doživotně hendikepovaní apod.Tak jako dnes dokážeme ovládat počítač pomocí smyslů, stejně tak i počítač dokáže ovládat naše smysly. Můžeme najít podobné schema procesů a lidské tělo je také jeden velký počítač. Prostě zákony jsou platné a stejné, tedy podstata je stejná.

Nacházíme se v době která je dezinformační deziluzí. Proč právě dnes? Možná kdysi měli lidé mnohem blíže k přírodě a tak se můžeme dočíst z různých cestopisů, či vyprávění očitých svědků například amerických indiánů, že náčelníci jejich kmene cítili, kdy se blíží smrt. V Africe zase šamani dokážou předpovědět období dešťů. Stejně jako v Jižní Americe domorodé kmeny mluví se zemřelými či léčí nemoci jako je chudokrevnost bylinkama apod. Ale dnešní svět je příliš přeplácaný informacemi. Je příliš mnoho informací a výsledkem vzniká dezinformační iluze.

Dezinformační iluze

Příčinou není jenom nedostatek vzdělaní, ale například reklamy jež prohlašují, že jenom tento výrobek je nejlepší! A nebo například titulek "Co potřebujete k životu? Jedině Advil, Advil ulehčí váš život." Můžeme to číst na bilbordech, v televizi, všude a ani nemáme tušení jakou stopu to zachovává v našem podvědomí.

Tady bychom se měli trochu pozastavit nad naším podvědomím nebo vědomím. Věda definuje živé organismy podle určitých hledisek a má základní charakteristiky, kam mimo jiné patří schopnost reprodukce, přenosu genetické informace, autonomie apod. Prostě popisuje materiální stránku. Když chceme hovořit o duševní charakteristice, musíme se zeptat psychologů nebo psychiatrů, kteří vám budou systematicky popisovat například první a druhou signální soustavu apod. Ale když se zeptáme, kde to začíná, dozvíme se, že o té můžeme hovořit snad teprve u primátů či u delfínů. A ani tam se podle vědců nejedná o nic světoborného a s člověkem se srovnávajícího.

Ale opravdu si myslíte, že jsou zvířata tak pitomá a hloupá? Ne, ani vědci už si to dnes nemyslí, poté co se člověk pokusil komunikovat s primáty pomocí řeči pro hluchoněmé. A tak se můžeme dočíst, že šimpanzi mají představu o svých emocích a že třeba gorila si dokáže uvědomit, co je to smrt a odpoví, že není bolest, není žízeň, jen černá díra a spánek. To už je něco jiného než stará představa o opicích, co jsou tak hloupé, že strčí ruku do otvoru, uchopí banán a už si nedokážou poradit.

Trochu složitější je to u delfínů. Tihle tvorové jsou savci stejně jako člověk a pradávné historii byly v naší linii, ale pak se oddělila skupina suchozemských a vodních. Zkrátka delfími zůstali ve vodě,zatímco jiný druh přešel na souš.

A teď se musíme zastavit u jedné věci, tedy u "antropomorfizace". Antromorfizace je termín kdy člověk srovnává jednotlivé děje a události podle lidských měřítek a tak teda říká, že opice je hloupá, protože se nedokáže oblíkat, protože nerozumí počtům apod. Ale základem je si uvědomit to, jaké jsou podmínky, prostředí, vývoj apod. Teda logicky řečeno, opice není hloupá, protože se nedokáže oblíkat. Ale prostě to nepotřebuje, k čemu by jí to bylo. Stejně tak není opice hloupá, protože neumí mluvit. K čemu by to potřebovala v pralese? Aby na sebe hlukem upozornila a stala se tak lehkou kořistí? Tohle vysvětlení je jako pro děti, ale je to podstatné.

A tak docházíme k tomu, že i delfíni nemusí být hloupí protože neumí mluvit, protože to zkrátka v tom prostředí nepotřebují. Ale zároveň je dnes jasné, že gyrifikace (vrásnění) mozku delfínů je na dost vysoké úrovni. A tak se mi nakonec vybaví i to, jak se delfíni zneužívali k válečným účelům třeba jako inteligentní torpedonosiče. Ale pak to přestalo fungovat, protože tihle inteligentní torpédonosiče se zakrátko stali až příliš inteligentní.

Prostě člověk není jediný, který si může přivlastnit patent na rozum. Stejně tak by mohla opice prohlásit o člověku, že je pitomec, protože kouří nebo bere drogy a tím se zabíjí .To je jen otázka z jakého pohledu se kdo dívá a z jaké úrovně a strany. Ale ani u člověka nemůžeme přesně do detailu popsat úroveň podvědomí.a vědomí. Máme spoustu knih, spoustu atlasů apod. Na tom je založená celá živnost psychiatrie a psychologie. Naučí vás základní triky, co je sugesce a hypnosa a co člověk dokáže pomocí těhle "triků".

Ale už nedokáže vysvětlit, proč se v hypnose lidé vrací do minulých životů a do období mezi životy. A nedokáže vysvětlit, proč si některé děti pamatují na svůj minulý život a třeba mluví cizím jazykem, aniž by měly možnost se jej naučit. A tak vznikla regresní terapie coby nový obor lékařů, kde se pomocí tohoto léčí. Věda nemá vysvětlení, ale protože to mělo a stále má obrovské výsledky, prostě se to povolilo lékařům praktikovat.

V Jižní Americe je spousta kmenů jež udivují svým vystupováním na veřejnosti, kde si propichují kůži, rty, uši a jiné časti těla, aniž by přitom krváceli. O co jde? O sugesci? To samé se praktikuje v Indii. A dostaneme se k jogínům, jež dokážou vůlí zpomalit srdeční činnost, kromě jiných kousků. Opět sugesce?

A vzpomeňme si na dobu, kdy Kašpirovský dělal seance na televizi a pomocí hypnosy byli operováni pacienti bez anestetik, tedy byli operování za plného vědomí, jen pomocí či sugesce a necítili žádnou bolest.

Odpradávna se lidé léčili dotekem a je to přirozená lidská vlastnost, že když nás něco bolí, přiložíme si na to ruku. A tak vzniklo mnoho oborů jako shiatsu, léčení pomocí přikládání rukou, léčba pomocí energie apod. Je jedno, jak to nazveme, podstata je stejná, možná jen metody se liší. A samozřejmě každá z těhle metod má své universální a patentované vysvětlení.

Ale pak se také dozvíme, že to má i úskalí, že se může stát, že taky od pacienta dostaneme jeho nemoc, protože jeho energie nemoci přeskočila na nás. A tak se doporučuje třeba dát ruce nad svíčku nebo opláchnout studenou vodou. To samo o sobě je velice zajímavé.Věda to nedokáže dnes vysvětlit, ale je opět příliš mnoho případů, kdy se léčitel nakazil nemocí od pacienta, protože nasál energii jeho nemoci.

Znamená to tedy, že všechno je energie? Možná ano, když se dostaneme do fyziky a oprášíme naše vědomosti ze základní školy o struktuře atomů a jeho součástí.

A tady se skutečně dostáváme ke kořenům všeho. Když si připomeneme pravidlo jako například že:
- co je nahoře, to samé je i dole
- mikrokosmos i makrokosmos mají stejnou strukturu
-atd atd atd


Z hlediska fysiky je to jednoduché a opravdu se podle toho dá spoustu odvodit, protože struktura atomového jádra má svá pravidla a zákony. Stejně jako se atomy seskupují do jednotlivých mřížek a skupenství, tak i buňky se spojují do buněčných struktur, jako jsou pojiva, tkáně apod. Ale to je už je trochu hlubší studium.

Podstatné je, že podle fyziky je možné všechno definovat jako hmotu a každá hmota má svou energii.V podstatě všechno se dá vyjádřit energetickou hodnotou. Každá barva má svou energii a stejně tak i každé číslo má svou energii. A tady už chybí hlubší analýza a výzkumy. Tomograf nám ukazuje orgány v jednotlivých barvách podle teploty, i to se dá číselně vyjádřit. A podle numerologie a kabaly má každé číslo svou vibraci a význam. Jóga přiděluje jednotlivým čakrám určité barvy a symboly. I tady je spousta věcí a souvislostí. Každé znamení horoskopumá i svou barvu a určitý orgán a orgán má opět svou barvu na přístrojích. Zajímalo by mě, jestli někdo dělal analýzu těchto souvislostí. Ale o těchto věcech už jsem psal v článku "Naše myšlenky určují náš svět".

A tak dezinformační iluze vítězí, jelikož pravděpodobně uniknou souvislosti. A tak žijeme v iluzi, a bereme věci bez souvislostí a bereme je jako separované veličiny. Víme, že je jaro a přijde léto, jsou to různé období a přesto vnímáme jejich přechody a máme je zakodované a ti citlivější dokonce vnímají tyto mezipřechodové fáze silněji a nebo dokonce dokáží diagnostikovat podle jistých souvislostí jaké to další období bude.

Ale život se nedá separovat, prostě život se žije v souvislostech a tak to je. Tušíme a víme, objevuje se nám to ve snech a ty se pak plní. Nebo máme tušení, že něco nemáme a že se něco stane a ono se to pravdu stane.

Rozdíl mezi informační deziluzí a dezinformační iluzí?
Informační deziluz je stav, kdy všechny informace, ať vědomě či nevědomě ,vyvolávají určitou iluzi.Tyto informace můžou být třeba pravdivé, ale výsledek je deziluze. Tedy nesprávný a zkreslený pohled.

Kdežto dezinformační iluze je stav, kdy lživé informace vyvolávaji jistou iluzi, jež se zdá pravdivá.A je jedno, jestli někdo dezinformuje záměrně či nikoli.

Co je výsledkem? Chaos.

Jak z toho ven?
Ne nečekejte, že odpovím, nejsem žádnej génius a ani toho nevím moc o fyzice ani o ostatních oborech. Jen se snažím najít souvislosti a říká se, že nejjednodušší věci jsou ty nejgeniálnější. Bohužel jsou většinou tak moc na očích, že jsou skoro všední a uniknou naší pozornosti. Je to jako když někdo marně hledá brýle a pak najednou zjistí, že je má celou tu dobu na nose.

Snad v každém náboženství a filosofii se objeví výrok, že všechno je jen iluze. Hlavně to najdeme v orientální filosofii. Svět skutečně není takový, jaký se zdá být. A nebo řečeno jinak. Svět je právě takový, jaký je, jenom je chápán různě podle úhlu pohledu. Je to stejně jako s pravdou. Pravda je taková, jaká je, to jen lidé ji vidí každý jinak, protože má každý jiné zkušeností, vzdělání, emoce a stanovisko. A proto ačkoli je jen jedna bible, každý si ji vykládá jinak, jedno jestli je to křesťan nebo evangelík.

A pokud jsme už jednou zabloudili do té iluze, nebuďme naivní. Když se podívám a čtu statistiky o naší zemi a celosvětové statistiky o průmyslové výrobě, odpadech, o vzdělání a statistiku zaměstnanosti a nezaměstnanosti, rozhodně si nemyslím, že bych z toho něco pochopil.

Možná, a jsem o tom přesvědčen, existuje mimozemská civilizace a určitě existovalo v minulosti několik mnohem vyspělejších civilizací, než jsme my dnes. A pokud o tom jsou důkazy a vyjdou napovrch......

Pokud opravdu vyjdou napovrch a budeme muset přiznat ,že ....tak si nedělám iluze, že by se něco velkého změnilo, protože do práce musíme stejně a platit účty také, starat se o rodinu a prostředí,..... .A koneckonců, jestli opravdu vyleze nějaká informace napovrch a potvrdí se existence třeba UFO, tak stejně nechám na hlavě a nechám si těch statistických 50 procent důvěry v to, co se o tom navykládá. Protože ještě nejsme tak daleko abychom se mohli spoléhat na své politiky, na vládu apod. Neumíme se spoléhat ani sami na sebe. A poslechnu-li si opět nějaké zprávy o situaci v Čechách, tak už tuplem nevěřím, že ti lidé tam nahoře by chtěli předhodit těm ovcím tam dole nějaké sousto.

Nicméně doba spěje kupředu a s ní i pokrok. Nezabráníme tomu. Určitě můžeme využít poznatků a naučit se mnohé od mimozemských civilizací, nebo se dostat moc kupředu díky regresní terapii apod. Ale právě v tenhle moment mám naopak obavu, který pako zase půjde s pistolí, aby si počkal až ten Ufoun projede kolem. A nebo jinak. Nevážíme si toho, co je pro nás nezbytné, kácíme amazonské pralesy a ještě jsme nenašli ani způsob jak bez následků likvidovat odpady, jak efektivně využívat přebytky atd. atd. A nevážíme si ani sami sebe. V Číně se vraždí lidé dál, stejně jako v Iráku. Náboženské střety jsou na celém světě a pokud se přece jen provalí nějaké tajemství, že existuje posmrtný život apod. , tak ani pak nejsem tak naivní, že bych si myslel, že katolík, křesťan, budhista, ateista, muslim či obyčejný "polopatista" budou sedět u jednoho stolu a rozumět si do posledního .... .A i kdyby snad tihle všichni v jeden moment pochopili nějaký universální zákon, stejně by to trvalo nějaký čas, než bychom se naučili jej respektovat.

Ne nechci být pesimista. Naopak jsem velký optimista a mám víru v dobro a moudrost. Chci jen říct asi v podstatě, že kdyby, kdesi, kdysi, jaksi ........ no a už se to zase plete ...ta ILUZE nebo DEZILUZE. A co vlastně vím? Na co můžu spolehnout, kde je pravda a co je svět ?Kde jsem to přestal? Aha už vím, ještě 15 minut a utíkat do práce a tam zase ten pako José ...... . Prostě bloudíme.

Prostě se musíme poprat sami za sebe a pro své dobro a nemůžeme čekat, že to za nás někdo udělá.


A teď se opravdu usmívám, když si představím ty pokřivené tváře tam u nás doma, až se zase zdraží apod. No a když zapojím ten kus šaška ukrytý ve své nitru a svou fantasii, a představím si jak najednou v novinách ve zprávách vědci prohlašují, že navázali kontakt s UFO - vidím třeba pana Nováka, co druhej den vstane a zeptá se Novákové: "Hele Mařko, někdy mám pocit že ty Ufouny znám už pěkně dlouho, podívej se někdy do zrcadla ..a když sleduju toho našeho Pepíčka, tak si taky říkám že nemůže být po mě."

Petr Kulík

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Blanko, já nemám pocit, že by měl autor opravovat překlepy. Respektuji...
Martin Janoušek  |  16.10.2001 23:41

Dobry den, Autor se dopustil jedne nepresnosti, ktera bohuzel dela prave z...
Milan  |  24.10.2001 08:42

Milane, i o mimozemskych civilizacich se autor zminuje.. Clanek se mi libil,...
Flash  |  9.2.2010 21:33

Pan janoušek by měl přestat kázat a začít žít podle své víry....
Karel Vacek  |  9.8.2010 18:34

Normální prezident je iluze v nenormálním světě, normální svět to je...
GVKB  |  13.9.2011 08:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *