Chudí Pákistánci umořují dluhy vlastní ledvinou

13.8.2004 00:00
Napsal život

Pákistánec Muhammad Ašraf před čtyřmi lety zoufale potřeboval peníze na umoření dluhu. Rozhodl se prodat ledvinu a dostal za ni v přepočtu necelých 48.000 korun. Dnes však nemůže pracovat, chodí o berlích a má velké bolesti. "Kdyby se mě někdo ptal na radu, zda něco podobného podstoupit, řekl bych mu, aby to nedělal. Jenomže lidi jako my nemají na vybranou," řekl CNN.

Z jeho vesnice Sultanpury prodala své ledviny nejméně půlka obyvatel. Nazár Muhammad, který vozí zákazníky v rikši, prodal ledvinu taky. "Nikdo to nedělá pro zábavu. Chtěli jsme zaplatit dluhy, abychom mohli rodiny vykoupit z otrockých smluv. Nemáme tu vůbec nic, ani vodu. Majitelé pozemků nás utlačují," vysvětluje. Ledvinu prodalo 20 z jeho příbuzných a byly mezi nimi i ženy.

Pákistán se stává střediskem obchodu s orgány určenými pro transplantaci, protože na rozdíl od jiných zemí zde prodej orgánů neomezuje zákon. Zájem mají cizinci i bohatí místní. Odborníci odhadují, že ročně se zde obchoduje s několika tisíci ledvinami od žijících dárců. Mnoho nemocnic dokonce nabízí transplantace na internetu. Cena se pohybuje kolem 14.000 dolarů (370.000 korun).

Jedna z nemocnic, kde se transplantace provádějí ve velkém, je nedaleko Islámábádu. S ledvinami se zde obchoduje denně. Její zakladatel plukovník Muchtar Hamíd Šáh na tom nevidí nic neetického, neboť dárci dostanou zaplaceno. Doporučuje obchod regulovat, ale nikoli zakázat. V Pákistánu prý je ročně diagnostikováno 15.000 lidí se selháním ledvin. Bez žijících dárců by tisíce z těchto pacientů zemřely.

Jednou z postižených byla i šestnáctiletá Rabaila Israrová, které selhaly obě ledviny před pěti lety. Rodině se podařilo díky dárcům a nemocnici získat peníze na transplantaci. Otec říká, že byl připraven udělat pro záchranu dceřina života cokoli. "Kdyby za mnou tehdy někdo přišel a chtěl prodat ledvinu za 10.000 dolarů, našel bych prostředek, abych ji mohl koupit. Bez ohledu na to, zda je to špatné, neetické nebo nezákonné," prohlásil.

Chirurg Abib Hasan Rizvi patří mezi kritiky obchodu s tělesnými orgány a nazývá to nejhorší formou vykořisťování. "Těží z toho jedině ti bohatší a lékaři, kteří jsou do toho zapojeni. Chudák prodávající je na tom večer po odebrání orgánu stejně jako ráno, ale je chudší o ledvinu a psychicky vážně nalomen," řekl lékař. Vede v Karáčí ústav urologie a transplantací. Je to jediné pracoviště v zemi, které provádí léčbu ledvin a transplantace zdarma.

Rizvi usiluje o to, aby bylo kupčení s orgány živých dárců postaveno mimo zákon a aby vláda dala povolení k využití orgánů zesnulých lidí. To mnoho muslimských zemí včetně Pákistánu nedovoluje.

"Co prodáte po ledvině? Játra, plíce, oči? Kde se to zastaví?" táže se Rizvi.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Za predem dohodnutou sumu daruji svou ledvinu.Jsem 25 leta,naprosto zdrava...
turinova@email.cz  |  2.2.2010 09:39

Ja jsem daroval svoji ledvinu sve manzelce a jsem na to HRDY,protoze jsem...
ladislav  |  2.2.2010 12:37

Ty jsi blázen člověk prodejem jednoho paroveho organu zachrani zivot a...
Oktan  |  15.9.2010 00:27

co se vimlovas na romi za svoji zivotni situaci si muzete sami a to ze mate...
jaroslav  |  3.1.2012 10:21

Pokud si nevíte rady zda máte exekuci. Je možnost přes...
Rajana  |  23.1.2016 15:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *