Brněnský vědec přesvědčuje svět, jak fungují hlasivky

17.10.2006 00:00
Napsal život

Být průkopníkem není jednoduché. Potvrdit to mohli Einstein, Newton, Koperník, ale třeba i Vojtěch Mišun. Brněnský vědec se teď snaží celému světu vysvětlit, jak fungují lidské hlasivky. Přesvědčit je o tom, že 30 let staré poznatky nejsou ty správné, ale není jednoduché. Vědci dokážou být v prosazování svých názorů neuvěřitelně urputní, zvlášť když by se jim měla zbořit třicetiletá jistota, řekl ČTK Mišun.

Se svým týmem ze strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně se posledních šest let snaží najít způsob, jak vrátit němým lidem jejich původní hlas. Vypadá to, že by mohl být na správné cestě, prototyp takzvaných umělých hlasivek už si nechal patentovat. Pokud se vše podaří podle plánu, mohl by jeho vynález pomoci jen v Česku asi čtyřem stovkám němých.

Mišun se nejprve snažil získat informace od jiných týmů, ve světě se problémům němých věnuje několik institucí se stovkami pracovníků. "Chodil jsem od jedněch k druhým a kroutil jsem hlavou. Nakonec jsem naznal, že budu muset použít svůj mozek a něco vymyslet," řekl. A tak začal dlouhý a náročný boj s vědeckou obcí.

Brněnský vědec přišel na to, že hlasivky fungují úplně jinak než dosud lékaři i vědci mínili. Podle původních poznatků starých asi 30 let přitom pracovala většina vývojových týmů na světě. Nejprve jeho poznatkům věřil málokdo, nyní už ale vědecká obec zvažuje, jestli teorii o fungování hlasivek podle Mišuna přijme za sobě vlastní. Naprostá většina vědců ale vychází ze 30 let starého poznatku, že se hlasivkové svaly pohybují od sebe a k sobě a jsou stále napřímeny.

Mišun ale přišel s tím, že jsou hlasivky pružné a proti sobě se nepohybují rovnoběžně. Tlakem vzduchu z plic se začnou ze spodu oddalovat a jakmile se vzduch dostane k horní části hlasivek, spodní část se zavře. Tím hlasivky vytvářejí bubliny, díky kterým člověk mluví.

Brněnský vynález se skládá z pístu se dvěma měchy a hadičky. Píst může mít pacient například v kapse, k původním hlasivkám ho povede hadička. "Zatím ty prototypy zkoušelo asi pět lidí, někteří se neslyšeli i 20 let, ale když nám řeknou, že mají stejný hlas jako předtím, věříme jim," podotkl Mišun.

Na výzkum dostala škola šestiletý grant. První prototyp hlasivek vznikal asi tři a půl roku.

Dosavadní zesilovače, které si němí přiloží na krk k hlasivkám, reprodukují to, co chtějí říci, ale zvuk z nich se lidskému hlasu příliš nepodobá. Současné přístroje totiž nerozlišují frekvenci hlasu. Mužský hlas je hlubší, má frekvenci asi 90 až 120 Herzů, ženy mají hlas asi o 100 Herzů vyšší. "To samozřejmě ty lidi trápí. Když jdou do obchodu, musí si přístroj přiložit ke krku a pak ještě třeba mladá žena mluví velmi hlubokým hlasem," uvedl Mišun.

O hlas mohou lidé přijít hned při narození, kdy se jim hlasivky dostatečně nevyvinou. Němotu může způsobit i úraz nebo rakovina hlasivek. "Ta je v posledních letech zvlášť rozšířená. Lékaři ale hlasivky s nádorem odejmou a v tomto případě nepomůže ani umělá náhrada," podotkl Mišun.

Vývoj umělých hlasivek může trvat ještě několik let. Vědci na něm spolupracují i s lékaři. Ti by teď měli najít správné místo, kudy by se dala do těla co nejblíže k hlasivkám implantovat hadička. Kdy by se mohl český vynález dostat do světa, si brněnský vědec netroufá odhadnout.

Několik prvních článků do odborných vědeckých časopisů Mišunovi dokonce ani nevydali. "Dostaly se do rukou lidem, kteří byli přesvědčeni, že nemám pravdu," vysvětluje. Později nepřijímal ani pozvání na vědecké konference. "Když mě na nějakou lákali, několikrát jsem nereagoval, ale nakonec jsem do toho šel," vzpomíná.

V úvodním dotazníku měl vyplnit nejen jméno a další základní údaje, ale i pseudonym. Nejdřív prý nechápal, proč se má na vědecké půdě bavit s ostatními kolegy pod přezdívkou. "Pak mi to došlo, někteří kolegové se chovali hodně nepřátelsky. Na jednu stranu to chápu, kdyby se mi někdo snažil rozbít něco, čemu jsem 30 let věřil, nevím jak bych reagoval já," přemítá. Jedním dechem ale dodává, že je přesvědčen o tom, že jeho verzi o hlasivkách už nikdo výrazně neupraví.

Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Související články

Chrapot

19.1.2005 00:00

Trápí vás chrápání?

21.8.2002 00:00

Zázrak lidského hlasu

15.11.2000 00:00

BUN-SHIN (akustická diagnóza)

28.9.2000 00:00

Lidský hlas - nástroj k léčení

19.7.2000 00:00

Kouzlo slova

11.7.2000 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je to zajmavá čedba ani sem netušil co lidský hlas dokáže a že je tak...
mákloš  |  5.12.2006 12:06

Jakou naději týkající se umělých hlasivek má člověk, kterému byly...
maba  |  17.12.2006 15:47

tatínek měl nádor hlasivky nemá jak mu pomoct da se neco delat prosim...
milka  |  6.1.2007 22:30

Zajímavé počteníčko!!!!
Macíček  |  13.2.2007 15:21

Ahoj...Chtěla bych změnit hlas...tak aby zněl stejně jako od chůvy fajn...
Kajka260  |  29.3.2010 17:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *