Britský lékař operoval v Kongu podle SMS

6.1.2009 00:00
Napsal život

Britský chirurg zachránil v říjnu v Kongu život šestnáctiletému chlapci, když mu provedl složitou amputaci ramene podle instrukcí, které mu kolega specialista poslal z Londýna pomocí SMS. Píší o tom dnes britská média.

Dvaapadesátiletý David Nott pracoval jako dobrovolník mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve městě Rutshuru, kde mu do nemocnice přivezli chlapce s těžce poškozenou rukou po výbuchu v místních bojích.

Do nemocnice se však dostal až několik dní po zranění a ruku mu zachvátila sněť. "Umíral a měl dva až tři dny života," řekl Nott. Došel k závěru, že zachránit ho může jen rozsáhlá amputace včetně klíční kosti a lopatky. Nott však nikdy takovou operaci neprováděl, ale vzpomněl si, že jeho kolega v Londýně takovou operaci dělal.

"Napsal jsem mu SMS a on mi poslal dvě dlouhé zprávy s podrobnými instrukcemi popisujícími operaci krok za krokem," líčil Nott, který se i tak rozmýšlel, zda má podstoupit takové riziko a připravit chlapce o ruku uprostřed občanské války. "Ale bez operace by zemřel. Tak jsem se zhluboka nadechl a řídil se doslova instrukcemi. Věděl jsem přesně, jak je kolega myslí, protože jsme spolu mnohokrát operovali."

Na Západě by taková operace vyžadovala důkladnou přípravu a nákladné vybavení pro případ komplikací. Nott však měl k dispozici jen primitivní operační sál a půl litru krve. Přesto operace skončila úspěchem a teenager se plně zotavil.

"Cesty boží jsou tajemné. Tentokrát se bůh projevil smskou," řekl Nott, který každý rok pracuje měsíc jako dobrovolník pro MSF.

Od začátku 90. let, kdy se genocida a občanská válka rozšířila z Rwandy i do sousedního Zairu, jak se Kongo tehdy jmenovalo, zde bylo zabito na pět milionů lidí.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To jsou a blbosti
Houžvička  |  18.2.2009 19:23

Práce maséra Pro mě je práce maséra poslání. Myslím si, že pro...
 |  3.5.2009 08:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *